MANIPULIŠE PROJEKTOM DRUGOG BLOKA TERMOELEKTRANE I PRIKRIVA ČINJENICE Investicija neisplativa, otpuštanja neminovna

    8 godina pre 95 pregleda Izvor: PV Informer

Najnovije studije o projektu drugog bloka sa jedne strane nijesu potvrdile da je investicija ekonomski isplativa, ali su sa druge strane pokazale da bi ona smanjila broj zaposlenih u Rudniku uglja na 540 ili 520 radnika, dok bi u novom bloku TE radilo 147 radnika

Da će izgradnja drugog bloka Termoelektrane Pljevlja obezbijediti nova zaposlenja u TE i Rudniku uglja bila je jedna od najvećih vladinih manipulacija koje je iznosila u vezi sa tim kon-troverznim projektom (uz one da u užem pljevaljskom basenu ima dovoljno rezervi kvalitetnog uglja za 40 godina rada nove termoelektrane i da je ovo ekonomski održiv projekat), kazala je koordinator istraživačkog centra MANS-a Ines Mrdović.

U Evropi se prave planovi o zatvaranju termoelektrana u naredne dvije do tri decenije, jer Evropska unija zbog problema u vezi sa klimatskim promjenama više ne želi „prljave izvore energije”, a Vlada u Podgorici se ponaša kao da nije obaviještena. Nezavisno od toga, čak i da Vlada odluči da realizuje investiciju u Pljevljima, broj zaposlenih morao bi da bude smanjen zbog održivosti proizvodnje i modernijih tehnologija koje bi se tada primjenjivale – navela je ona.

Mrdovićeva je podsjetila da su sredinom ove godine objavljene najnovije studije o projektu drugog bloka, koje sa jedne strane nijesu potvrdile da je investicija ekonomski isplativa, ali su sa druge strane pokazale da bi ona smanjila broj zaposlenih u Rudniku uglja na 540 ili 520 radnika, dok bi u novom bloku TE radilo 147 radnika.

– Iako iz Vlade, Rudnika i Elektroprivrede više ne govore da će doći do novog zapošljavanja, sada pribjegavaju drugačijoj zamjeni teza i tvrde da bez novog bloka nema radnih mjesta. Me-đutim, pažljivije čitanje vladine dokumentacije i planova EPCG pokazuje da bi se u slučaju izostanka gradnje drugog bloka pristupilo značajnijoj sanaciji postojeće termoelektrane kako bi njen radni vijek bio produžen do dvadeset i više godina, što bi se faktički poklopilo sa periodom do kada EU projektuje da će moći da rade termoelektrane. To jasno govori da odustajanje od kontroverzne i neisplative investicije drugog bloka ne bi dovelo do gašenja radnih mjesta u postojećoj TE i Rudniku uglja. Naravno, odvojeno je pitanje kolika je stvarna potreba za tre-nutnim brojem zaposlenih u Rudniku od oko 900 radnika, odnosno zašto ta kompanija u kojoj je država Crna Gora drugi pojedinačno najveći akcionar godinama služi kao sigur na luka za prekomjerna (i u dobroj mjeri izborna zapošljavanja), a što se svakako održava na njene finansijske rezultate – navela je ona.

Osim toga, istakla je Mrdovićeva, Vlada se nikada nije potrudila da ponudi alternativna rješenja za razvoj Pljevalja, koji se ne bi bazirao na uglju kao primarnom resursu i resursu ograniče-nog vremenskog trajanja.

– Umjesto toga, godinama se Rudniku tolerišu milionska dugovanja po osnovu poreza i koncesija, omogućava mu se da posluje pod velom tajne i da izvlači desetine miliona eura na godi-šnjem nivou od rudnog bogatstva države, dok sa druge strane ništa ne ulaže u rekultivaciju područja u Pljevljima koje se uništava i degradira prilikom vađenja rude – kazala je ona.

Predstavnici radnika u Rudniku uglja ističu da je izgradnja drugog bloka bitna za sudbinu Rudnika, ali i Pljevalja, a pritom predstavnici sindikata ističu da je projekat bitan za Crnu Goru, ali da je gradnja prihvatljiva jedino u slučaju ako ne bude daljeg smanjivanja cijene uglja. Takođe, projekat je prihvatljiv ukoliko bi lokalna uprava ubirala ekološku taksu, kao i u slučaju da se koristi savremena tehnologija. Međutim, još nije urađen projekat niti su obezbijeđena novčana sredstva.

Bez obzira na sve kritike, zlonamjerne su tvrdnje da drugi blok ne treba da se gradi. Postoje savremene tehnologije gdje nema zagađenja životne sredine. U takvim uslovima izgradnja je opravdana. Plašim se jedino da ta priča o izgradnje nije bila šarena laža pred izbore u Pljevljima – kazao je predsjednik Sindikalne organizacije Rudnika uglja Miloš Obrenić.

On je istakao da je najbolji primjer upotrebe savremenih tehnologija u slučaju cementare u Beočinu. Upozorio je da je neophodno da se ekonomski zaštite Rudnik uglja i Pljevlja.

– Drugi blok je garancija življenja Pljevalja, ali i garancija očuvanja energetskog bilansa Crne Gore. Ipak, smanjenje cijene uglja za potrebe Termoelektrane, bez plaćanja ekološke takse lo-kalnoj upravi, klasična je eksploatacija Pljevalja – kazao je Obrenić.

On je istakao da su Pljevlja pretvorena u privrednu koloniju i da su Pljevljaci, koji su visoko kotirani u vlasti, sve učinili da se Pljevlja upropaste.

U osvr tu na današnju proizvodnju u Rudniku uglja i na odnose sa Elektroprivredom, on kaže da nije u redu da u poslednjih deset godina cijena uglja miruje dok cijena električne energije raste. Takođe je istakao da se položaj zaposlenih iz godine u godinu pogoršava.

Prije trideset godina, kada je u Rudniku uglja bilo 2,5 hiljada radnika, položaj zaposlenih je bio najbolji. Danas je broj zaposlenih manji od 900, prosječna plata je 640 eura, zahvaljujući visokim platama članova menadžmenta. Same zarade su prije sedam-osam godina bile u prosjeku veće za oko 200 eura – kazao je Obrenić.

Opozicija ne vjeruje

Da se ipak ne vjeruje u izgradnju drugog bloka tvrde iz opozicionih redova i poručuju da je priča o početku realizacije projekta drugog bloka u 2016. očigledno bila izmišljena u svrhu poli-tičkih obećanja za potrebe oktobarskih izbora.

– Investicija vijeka za Pljevlja i Crnu Goru dodatno je politički utemeljena potpisivanjem „ugovora o izgradnji drugog bloka” kako su to nazvali mediji, uprkos činjenici da nisu bila obez-bijeđena novčana sredstva, niti je bilo projekta. Demokratski front je tada rasvijetlio namjeru režima da opet obmane javnost, jer se bez para i projekta nijedna investicija ne može realizo-vati. I bili smo potpuno u pravu, jer ni danas nema naznaka niti je izvjesna realizacija ove investicije, kazao je odbornik Demokratskog fronta u pljevaljskom lokalnom parlamentu Nikola Rovčanin, uz napomenu da i namjera lokalne vlasti u Pljevljima da ulaže novac u gradsku toplanu kao izvor energije za daljinsko grijanje govori da se odustalo od toplifikacije grada sa iz-vorom u drugom bloku TE.

Možda zato što znaju da od ovog energetskog kompleksa nema ništa ili su neki drugi interesi u pitanju. Opredijelili su se da pored gotovog proizvoda – energije iz TE – ulažu milionske iznose u proizvodnju energije koju inače „prosipa” TE – zaključio je Rovčanin.

Beranski ugalj ima prednost

Nije korektno da se Pljevljaci truju radom Termoelektrane, a da pritom sami plaćaju trostruko veću cijenu uglja nego što je plaća Termoelektrana. Siguran sam da bi bilo bolje prodavati ugalj za široku potrošnju po cijeni od 50 eura u Prijepolju, umjesto što se daje Termoelektrani po 24 eura za jednu tonu. Pritom, ugalj iz Berana se dovozi u Termoelektranu i plaća se po 55 eura, kazao je Obrenić.