LOVAČKI DOMOVI – Mjesta za druženje i rad

    4 godine pre 947 pregleda Izvor: dan.co.me

Savremeno lovno gazdovanje, koje se sastoji iz uzgoja, zaštite, planskog i racionalnog korišćenja divljači, nemoguće je sprovoditi bez odgovarajućih lovnih objekata, pa je njihov značaj u današnjem lovstvu toliki da praktično čine mjerilo intenziteta gazdovanja. Razvojem lovstva izgradnja i primjena lovnih objekata postala je strogo namjenska pa se oni sa tog aspekta svrstavaju u tri osnovne grupe: lovno–uzgojni objekti, lovno–tehnički i lovno–turistički objekti.

Lovački domovi su lovni objekti koji lovcima služe kao mjesta gdje se okupljaju, druže i rade. Lovci su međusobno lovački drugovi, bez obzira na naciju, vjeru, rasu, društvenu ulogu i položaj ili političko opredjeljenje. Na tom načelu je i zasnovano njihovo druženje u lovištu, gdje rade na uzgoju i zaštiti divljači i gdje u skladu sa zakonom love, i u lovačkim domovima gdje se druže, kao članovi najbrojnijih udruženja u zemlji. Lovački domovi su i mjesta iz kojih se upravlja lovištem na način zasnovan na načelu trajnosti, zaštite prirode ili zaštite divljači.

Razvojem lovnog turizma potreba za ovakvim objektima postaje sve izraženija jer je interes korisnika lovišta da u svojoj organizaciji, u cilju pružanja što šire lepeze usluga, imaju izgrađene i lovačke domove.

Osamdesetih godina prošlog vijeka u Crnoj Gori počinju se graditi lovački domovi, prvo u Cetinju i Plužinama pa onda nešto kasnije i u drugim gradovima Crne Gore.

Danas u Crnoj Gori imamo 13 izgrađenih lovačkih domova ukupne površine od 1.909 m2 i dva doma u završnoj fazi izgradnji (pred otvaranje) ukupne površine 320 m2, ili sveukupno 15 lovačih domova sa 2.229 m2 poslovnog prostora.

Svi lovački domovi izgrađeni su vlastitim sredstvima i dobrovoljnim radom članova lovačkih društava uz pomoć donatora i nacionalne asocijacije lovaca Lovačkog saveza Crne Gore.

Cetinjski lovci su svoj prvi lovački dom izgradili u centru Prijestonice, u Njegoševoj ulici početkom osamdesetih godina prošlog vijeka, površine 200 m2, drugi, u isto vrijeme, izgradili su u Rijeci Crnojevića u uzgajalištu „Zabran Kralja Nikole“, on je površine 50 m2. Lovački dom u Plužinama izgrađen 1985. godine na obali Pivskog jezera površine je 360 m2. U Nikšiću lovački dom je površine 225 m2 i nalazi se ispod izletišta brdo Trebjesa. U srcu lovišta nalaze se lovački domovi u Kolašinskoj opštini u lovištu „Morača” u Petrovom dolu površine 240 m2, u Petrovcu na Paštrovačkoj gori površine 80 m2 i Budvi u mjestu Stanjevići površine 100 m2.

Zadnjih godina, izgrađeni su lovački domovi u Pljevljima (lokalitet Ivanovo polje površine 78 m2) Gusinju, (lokalitet Grebaje, površine 100 m2,) Herceg Novom (lokalitet Dizdarevica, 80 m2,) Bijelo Polje (lokalitet Rasovo 126 m2), Petnjici gdje je lovački dom površine 270 m2 i u Zeti (lokalitet Gostilje) od 120 m2 površine.

U fazi izgradnje, su lovački domovi Velimlju od 120 m2 površine i Žabljaku od 80 m2 površine, što sa postojećim ranije izgrađenim domovima širom Crne Gore, predstavlja dobru infrastrukturu objekata za druženje i rad lovaca, ali i za razvoj lovnog turizma.

Lovačka društva planiraju u skorije vrijeme početi sa izgradnjom domova u Pljevljima, Šavniku, Rožajama, Kotoru i Mojkovcu. Nadaju se pomoći svih zainteresovanih institucija, ustanova i pojedinaca koji lovce prepoznaju kao istinske ljubitelje divljači, bez kojih održivi razvoj ovog prirodnog resursa ne bi bio moguć.