Lutovac: Loše optužnice mnogo koštaju građane

    2 meseca pre 255 pregleda Izvor: Radio CG/gradski.me

Pravno nekvalitetne i činjenično neutemeljene optužnice glavni su uzrok milionskih odšteta koje plaćaju crnogorski građani na ime naknade štete, ocjenjuje za Radio Crne Gore (RCG) advokat Branislav Lutovac.

Lutovac upozorava i da izostaje svaki vid odgovornosti zbog nestručnosti tužilaca, te umjesto da budu sankcionisani, oni čak bivaju unaprijeđeni.

Ministar pravde Bojan Božović u izjavi RCG kaže da bi Tužilaštvo trebalo da predlaže mjere pritvora kada je to zaista neophodno, kao i da sudovi ne bi trebalo olako da ih prihvataju, već da budu ažurniji i efikasniji, kako ne bismo imali i dodatne rizike poput probijanja zakonskih rokova.

Visina isplaćenih odšteta onima koji su neosnovano bili u pritvoru zasad nije poznata, ali je jasno da su u pitanju milionski iznosi. Samo u posljednjih 15 godina, Crna Gora je isplatila više od 13 milona po tom osnovu. 

Prema izvještaju zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Bojane Ćirović za period od 1. aprila do 30. juna, država će morati da plati kontroverznom rožajskom biznismenu Safetu Kaliću 150.000 eura a Jovici Končaru preko 55.000 eura, što i nije finalna cifra budući da Rožajac i njegova porodica vode još nekoliko postupaka. 

Lutovac kaže da država trpi štetu. 

„Pravno nekvalitetne i činjenično porozne optužnice glavni su uzrok milionskih odšteta koje plaćaju svi građani Crne Gore. Pogrešne pravne kvalifikacije krivičnih djela, slaba, nepotpuna i nedorečena dokazna građana dovela je do oslobobađajućih presuda i do velike štete za državu zbog neosnovanih pritvora optužnih i radi naknade štete zbog neosnovano oduzete imovine“, rekao je Lutovac.  

Ministar Božović kaže da bi tužilaštvo i sudovi morali da budu oprezniji kada je u pitanju određivanje pritvora. 

„Moramo brinuti o tome da se predlaganje pritovora kao mjere obezjeđenja prisustva okrivljenog u postupku predlaže samo kad je neophodno jer mi u ZKP-u imamo i druge mjere. Sa druge strane bi bilo dobro kada sud ne bi olako i možda i toliko često prihvatao tu predloženu mjeru, iz prostog razloga što dovodi i do ovih situacija. U krajnjem, dobro bi bilo i da sudovi budu ažurniji i efikasniji u donošenju pravosnažnih presuda“, rekao je ministar Božović. 

Po mišljenju advokata Lutovca, bez vetinga nema pomaka u ostvarivanju pravde u našoj državi. 

„Ono što je ključno izostao je svaki vid odgovornosti postupajućih tužilaca. Umjesto da odgovaraju zbog svoje nestručnosti i neoprostivih grešaka, oni su, da paradoks bude veći, napredovali. U svim zemljama sa demokratskom tradicijom, tužioci u ovakvim situacijama sami podnose ostavke, ne čekajući da država intereveniše. To je kod nas nezamislivo“, rekao je Lutovac. 

Ministar Božović kaže da Ministarstvo pravde radi na izmjenama Krivičnog zakonika, u saradnji sa Evropskom komisijom. 

„Pokušavamo da sam krivični postupak ubuduće bude značajno efikasniji, a sama mogućnost onda u tom slučaju neosnovanih pritvora ili pritivora koji bi trajali do same granice roka koji je predviđen ZKP-om bi značajno bila manja“, rekao je Božović.

On se nada da će te izmjene biti finalizovane do kraja godine, i da ćemo samim tim imati efikasnije krivične postupke.