Lokalni izbori u 14 opština, glavna bitka za Podgoricu

    2 godine pre 297 pregleda Izvor: RSE

Lokalni izbori u Podgorici i još 13 crnogorskih opština, zakazani su za 23. oktobar. Rok za predaju izbornih lista ističe u u ponoć.

Pored Podgoričana lokalnu vlast će birati i građani Bijelog Polja, Bara, Budve, Danilovgrada, Žabljaka, Zete, Kolašina, Pljevalja, Plava, Plužina, Rožaja, Tivta i Šavnika.

Lokalni izbori se održavaju u trenutku kada je Ustavni sud u blokadi, Vlada u tehničkom mandatu, u proceduri je i inicijativa za razrješenje Mila Đukanovića sa mjesta predsjednika Crne Gore, nakon što je odbio da na prijedlog parlamentarne većine od avgusta 2020. da mandat za sastav nove Vlade Miodragu Lekiću.

Uz to, lokalni izbori se održavaju po starim zakonima jer nije bilo političke volje da se, uprkos višegodišnjim pozivima Evropske unije sprovede izborna reforma.

“Ovo je prilika da se provjere snage na političkoj sceni”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) politički analitičar Stefan Đukić.

Ukazuje da je njihov značaj jako veliki jer predhode vanrednim parlamentarnim izborima koje zbog političke krize očekuje najkasnije naredne godine. Redovni parlamentarni izbori trebalo bi da se održe 2024.

Bitka za Podgoricu

Glavna bitka na lokalnim izborima vodiće se u Podgorici gdje živi gotovo 190.000 stanovnika, skoro trećina građana Crne Gore.

Za glasove više od 143.000 birača u glavnom gradu boriće se partije sa osam izbornih lista.

Glavna politička bitka vodiće se između s jedne strane, aktuelne gradske vlasti predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS) Mila Đukanovića i sa druge strane partija koje su na parlamentarnim izborima 2020. tijesno pobijedile DPS na državnom nivou.

Na tim izborima, ove partije, proruski Demokratski front, Demokrate i Građanski pokret URA, osvojile su u Podgorici blizu osam hiljada glasova više od DPS sa koalicionim partnerima.

“Sve se promijenilo od 30. avgusta 2020. godine do sada. Lokalni izbori koji su održani u međuvremenu (Budva, Nikšič, Tivat ) održani su u opštinama koje nijesu “Crna Gora u malom” pa nijesu realan pokazatelj odnosa snaga. Sada imamo Podgoricu koja raspolaže budžetom koji je skoro kao državni”, smatra Đukić.

Ivan Vuković na čelu liste DPS

Na listi DPS, koja u Podgorici u vlada dvadeset godina su dvije socijaldemokratske partije, stranke manjinskih naroda i građanska inicijativa 21.maj.

Listu predvodi Ivan Vuković aktuelni gradonačelnik Podgorice, visoki funkcioner DPS, doktor političkih nauka, bio je predavač na američkom Univezitetu Džordž Vašington kao prvi Fulbrajtov stipendista za post-doktorske studije iz Crne Gore.

Kao ključna dostignuća njegovog dosadašnjeg upravljanja Podgoricom, Vuković navodi uređenje grada, izgradnju moderne infrastrukture ali i podatak da je u 2022. godini budžet Glavnog grada ostvario rekordan prihod od preko 100 miliona eura.

Vuković je poznat po dobrim odnosima sa kolegama iz regiona, posebno sa gradonačelnicom Sarajeva Benjaminom Karić sa kojom je u julu ove godine potpisao Sporazum o bratimljenju Sarajeva i Podgorice.

Protivnici DPS izlaze u više kolona

Proruski Demokratski front predvodi ljekarka Jelena Borovinić Bojović, koja je bila ministarka zdravlja u Vladi Zdravka Krivokapića, kojoj je izglasano nepovjerenje početkom godine.

Široj javnosti postala je poznata kada je od korona virusa liječila mitropolita SPC Amfilohija, koji je preminuo oktobra 2020. Bliska je Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Tokom mandata iz DPS su je optuživali da je Crnu Goru “dovela do pozicije lidera u zaraženosti korona virusom”.

Demokrate Alekse Bečića nastupiće sa dvije manje partije, od kojih je jedna DEMOS Miodraga Lekića, koji je kandidat za mandatara partija (DF, Demokrate, URA) pobjednica izbora 2020. Nosilac liste je dugogodišnji poslanik Demokrata Danilo Šaranović.

Građanski pokret URA, partija premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića nastupiće samostalno, a predvodiće je Luka Rakčević. Samostalno će nastupiti i Socijalistička narodna partija vicepremijera u tehničkom mandatu Vladimira Jokovića.

Novina na izborima su građanski pokret Preokret Srđana Perića i pokret “Evropa Sad”, koji su osnovali Milojko Spajić i Jakov Milatović, dva ministra iz tzv. ekspertske Krivokapićeve Vlade.

Oni su idejni tvorci istoimene reforme kojom su uvećane minimalne plate na 450 eura. Tom reformom su iz mjesečnih zarada zaposlenih ukinuta dotadašnja izdvajanja za zdravstvenu zaštitu zbog čega ih dio partija optužuje da su finansijski ugrozili crnogorsko zdravstvo.

Kampanja za sad bez tenzija

Da li zbog političke krize na državnom nivou, tokom koje su u pola godine “pale” dvije Vlade, tek kampanja za lokalne izbore zasad prolazi bez većih tenzija. Partije skupove održavaju uglavnom u zatvorenim prostorima, bez nacionalnih obilježja.

Đukić zaokret primjećuje i u retorici predizborne kampanje, u odnosu na dosadašnje u kojima su, podsjeća dominirale identitetska pitanja što smatra pozitivnim.

“Nadam se da su shvatili da ni birači nijesu sretni kada se ulazi u te nacionalizmom nabijene priče i poruke. Evo u kampanji liste DPS vidimo jedan potpuno drugačiji nastup u odnosu na dosadašnje -nema odijela, crvene boje (državna zastava), himne… Forsiraju lokalne teme. To je vrlo normalna kampanja nekoga ko pokušava da odbrani vlast”, rekao je on.

I suprotna strana je, kaže Đukić, krenula “lakše”, bez priče “lopovi i prevaranti”, već govore o tome koji su njihovi projekti i ideje.

“Sve govori da je situacija sada drugačija i da građani mogu da čuju neke druge poruke, u odnosu na ono što su do sada slušali od političkih lidera”, zaključuje.

Izbori bez Ustavnog suda?

I dok traje politička kampanja žalbe partija tokom izbornog procesa neće imati ko da razmatra ukoliko se ne izabere bar jedan sudija Ustavnog suda. Taj sud trenutno nema kvoruma jer od sedam sada ima samo tri sudije.

Dragan Koprivica izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju (CDT) kaže za RSE da političari duže od dvije godine svjesno odbijaju da izaberu sudije zbog svojih interesa.

“I onda kada je bilo dobrih kandidata i kandidatkinja oni su im nalazili mane da bi bili gospodari situacije.”

Crna Gora se svakim danom stavlja na listu nedemokratskih država, kaže Koprivica i podsjeća da su prethodno neustavno odloženi izbori, kreirane izborne jedinice u toku izbornog procesa (Zeta) a situacija sa Ustavnim sudom, ukoliko ne izaberu sudije bila bi, kako ocjenjuje veliko finale.

“Nadam se da se da nikom neće pasti na pamet da građanima ponovo oduzme pravo glasa. Ustavni sud je poslednja instanca za žalbe partija i zbog toga je veoma važan dio procesa. Izbori treba da budu održani 23. oktobra sa funkcionalnim Ustavnim sudom”, ističe.

Koprivica ukazuje da se značajnije promijene nijesu dogodile ni po pitanju sređivanja biračkih spiskova i terenskih kontrola iako su to partije opozicije nekada zdušno najavljivale.

On precizira da će se izbori održati po starim izbornim zakonima jer, kako kaže, partije već šest godina miniraju izborne reforme.

“Toliko vremena pričamo o novoj izbornoj reformi da su osobe koje su u to vrijeme bile djeca sada odrasla da idu u školu. To pokazuje koliko su partije zarobile sve pa i ovaj segment političkog života kod nas.”

Evropska unija godinama apeluje na sve političke partije u Crnoj Gori i traži da postignu dogovor o kavlitetnoj izmjeni izbornog zakonodavstva.