Fond za zdravstveno osiguranje (FZO) uputio je prošle sedmice interni dopis “Montefarmu” obavještajući ih koliko koja bolnica u zemlji ima mjesečno na raspolaganju novca za ljekove i medicinska sredstva, uz napomenu da su dužne da se pridržavaju tog budžeta.
To je, kako “Vijesti” nezvanično saznaju, FZO učinio nakon što je navodno utvrđeno da pojedine zdravstvene ustanove prekomjerno troše opredijeljeni novac u svrhu nabavke ljekova.
Upitani da li je “Montefarmu” naloženo da obustavi distrubuciju ljekova onim bolnicama koje “probijaju” mjesečni budžet, iz FZO su kazali da nisu upoznati sa tim da je došlo do bilo kakve obustave. Podsjećaju da je Ministarstvo finansija opredijelilo budžet za FZO koji je usvojen u Skupštini i da su u obavezi da se pridržavaju namijenjenih sredstava, pa samim tim i javne zdravstvene ustanove unutar javnog sistema.
“Godišnji budžet javnih zdravstvenih ustanova je podijeljen na jednake mjesečne iznose koje određena ustanova može utrošiti za nabavku ljekova, medicinskog potrošnog materijala i pomagala. Ukoliko ustanova ima potrebu za većim iznosom od opredijeljenog, to se mora obezbijediti kroz dodatna sredstva od strane Ministarstva finansija i Vlade (rebalans budžeta ili budžetska rezerva)”, piše u odgovoru FZO.
Iz “Montefarma” su “Vijestima” kazali da im je prethodne sedmice upućen interni dopis od FZO, u kojem je precizno navedeno koliko koja javna zdravstvena ustanova ima sredstava na raspolaganju na mjesečnom nivou, u skladu sa godišnjim budžetom za nabavku ljekova i medicinskih sredstava, uz napomenu da su dužne pridržavati se toga.
“Istim dopisom naglašeno je da se navedeni iznosi ne tiču ljekova koje odobrava Komisija za ljekove Ministarstva zdravlja, a to su ljekovi za liječenje rijetkih i teških oboljenja”, piše u odgovoru.
Iz “Montefarma” su podsjetili da FZO, nakon što se usvoji budžet, opredjeljuje sredstva i u skladu sa tim vrši nadzor nad potrošnjom, što je ustaljena praksa već dugo godina.
“Shodno utvrđenom rasporedu isporuke ljekova i medicinskih sredstava javnim zdravstvenim ustanovama i apotekama ‘Montefarm’, naše skladište svakodnevno i bez prekida obavlja svoju djelatnost, uz određene korekcije u skladu sa već utvrđenim godišnjim planom potreba ustanova”, kazali su iz “Montefarma”.
Podsjetili su i da ustanove same planiraju potrebe koje moraju biti usklađene sa opredijeljenim budžetom, te “Montefarm” ima obavezu da sprovodi nabavku i distribuciju.
FZO je u svom Nacrtu budžeta za 2025. godinu predložio budžet u iznosu od 535,4 miliona eura, dok je Ministarstvo finansija opredijelilo oko 452,6 miliona.
Direktor FZO Vuk Kadić nedavno je izjavio da očekuje da će potrošnja biti između 490 miliona i pola milijarde, te da će morati da se napravi rebalans u posljednjem kvartalu.
On je kazao i da ljekova u ovoj godini neće faliti, iako je smanjen budžet za njihovu nabavku.
Za nabavku ljekova preko “Montefarma” i privatnih apoteka u ovoj godini opredijeljeno je 164 miliona eura.
Podaci crnogorskog Instituta za ljekove i medicinska sredstva pokazuju da je na plaćanje ljekove iz budžeta, kao i iz džepa građana, u 2023. godini potrošeno oko 171,8 miliona eura.
Potrošnja ljekova konstantno raste, a razlozi za to, tvrde, jesu produžavanje životnog vijeka i promjene u načinu života što dovodi do porasta obolijevanja od hroničnih bolesti, pojavljuju se nova oboljenja, dolazi do otpornosti na postojeće ljekove, ali i do pojave novih medikamenata na tržištu.
Potrošnja ljekova po glavi stanovnika u 2023. godini iznosila je 275,56 eura, a 2019. oko 101 euro. Ipak, komparativni podaci pokazuju da je u 2023. godini u susjednoj Srbiji potrošeno približno isto novca za ljekove – 280,36 eura po glavi stanovnika, a u Hrvatskoj 402,79.
164 miliona eura opredijeljeno je za nabavku ljekova preko “Montefarma” i privatnih apoteka u ovoj godini
Osim uvećane realne potrošnje, nadležni konstatuju i zloupotrebe u apotekarskom poslovanju pojedinih zdravstvenih ustanova. To je bila jedna od tema sastanka u Ministarstvu 2023. godine, nakon što je direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć prijavio zloupotrebe i nepravilnosti u vezi sa potrošnjom ljekova i medicinskih sredstava. Taj slučaj prijavljen je i tužilaštvu, jer je utvrđeno da postoji minus u apotekarskom poslovanju, a da se, na primjer, sa naloga medicinskog osoblja u samo jednom danu i pri jednoj posjeti upisivala količina od 50 komada ampuliranih ljekova ili 400 igala.
I direktor nikšićke bolnice prije petnaestak dana prijavio je policiji zloupotrebe jer je, pored ostalog, u bolničkoj apoteci otkrivena veća količina ljekova u posebnom ormaru pod ključem, a pacijenti su bili danima bez njih.
Iz Ministarstva finansija juče su kazali “Vijestima” da su svi zahtjevi FZO, koji su dostavljeni a tiču se otpuštanja sredstava za “Montefarm”, odnosno nabavku ljekova i medicinskih sredstava, realizovani u skladu sa zakonom. Podsjetili su da se sredstva planirana godišnjim Zakonom o budžetu države na osnovu zahtjeva potrošačkih jedinica stavljaju na raspolaganje u skladu sa odredbama Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti. I oni su demantovali navode da je ustanovama koje probijaju plan naložena obustava distribucije ljekova, istakavši da im to nije u nadležnosti.
You must be logged in to post a comment.