Lakić: Ako do petka ne ponude rješenje, krave ćemo dovesti pred vrata nadležnih

    2 meseca pre 358 pregleda Izvor: pobjeda.me

Predstavnici Udruženja stočara Danilovgrad saopštili su da će ukoliko nadležni do petka ne nađu rješenje za zbrinjavanje oboljelih i uspavanih grla koja su oboljela od kju groznice, stoku dovesti ipred zgrade Opštine, Ministarstva poljoprivrede i šumarstva ili Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. 

Sekretar Udruženja Vlado Lakić kaže da su na takav korak prinuđeni jer nakon jučerašnjeg sastanka koji je održan u Podgorici sa čelnikom Uprave Vladimirom Đakovićem nije došlo do pomaka.

– Imali smo sastanak kojem su prisustvovali predsjednik Udruženja stočara Danilovgrad Milan Iković i član Željko Radeč gdje nije došlo do pomaka po pitanju rješenja za aktuelnu kju groznicu koja hara na području Bjelopavlića i Nikšića. Tačnije, još nema ni dogovora o suzbijanju zaraze niti lokacije za zakopavanje uspavanih krava. Dobili smo obećanje da će nadležne institucije pokušati narednih dana da odrede adekvatno mjesto za ukopavanje eutanaziranih životinja. Dakle, samo obećanje – navodi Lakić.

UZIMANJE UZORAKA

On objašnjava da određivanje lokacije za zakopavanje uspavanih životinja nije jedini problem stočara. Tražili su mišljenje struke što raditi sa kravama koje su oboljele, a koje ne bi morale biti uspavane, ali farmerima nijesu od koristi.

– U igri su tri metode ali nijedna ne rješava problem. Prva se odnosi na serološku metodu ispitivanja koja podrazumijeva utvrđivanje kju groznice uzimanjem uzoraka krvi, a druga PSR test iz fetusa ili nekog drugog životinjskog organa. Ova prva ne daje za pravo eutanaziju bez obzira na to što takva grla više nijesu za uzgoj i potencijalna su opasnost za širenje zaraze. Mi tražimo od stručnog tima da se izjasni što da radimo sa takvim kravama koje nijesu za dalju reprodukciju. Niko neće da ih kupi. One su farmerima trošak i izvor zaraze. Već dvadesetak dana borave na farmama navodi Lakić.

Naglašava da je takvih grla više nego onih spremnih za eutanaziju.

Prošle sedmice organizovano je testiranje životinja na okolnim farmama, ali nije, kaže, urađeno valjano.

– Zahtijevali smo testiranje životinja na obližnjim farmama kako bi se utvrdio zdravstveni bilten životinja na faramma u krugu od kilometar koje gravitiraju područjima na kojima je utvrđena kju groznica. Jer naše farme su udaljene po svega oko 50 metara, iznosimo gnojivo, đubrivo bašte, zaraza se lako i brzo prenosi… I nemoguće je da se to nije desilo. Ali ni po tom pitanju ništa nije preduzimano na valjan način. Naime, sa vlasnicima tih gazdinstava samo su obavljeni razgovori, a domaćini su navodno rekli da nemaju nikakvih problema. To je mač sa dvije oštrice jer struka ne daje mišljenje i nema konkretnog stava već se oslanja na subjektivan stav stočara. Samo se kupuje vrijeme jer niko ne snosi odgovornost, a situacija je sve teža iz dana u dan – upozorava Lakić.

On tvrdi i kako ima pouzdane informacije da je kju groznica registrovana u još jednoj opštini.

– Nije sigurno je li se bolest proširila ili je reakcija na vakcinu jer je riječ o uvezenim grlima, a to ne možemo utvrditi jer Crna Gora nema laboratoriju za to. Taj podatak i činjenica da ga nadležna uprava javno ne saopštava potvrđuje ono što mi tvrdimo – država nema kontrolu zaraze i da će ako nadležni ovako nastave biti sve gore – kaže Lakić.

U danilovgradskoj opštini do sada je uspavano 15 grla inficiranih kju groznicom. Ta zaraza otkrivena je kod još oko 33 grla.

Lakić poručuje da su farmeri zbog kompletne situacije na izmaku strpljenja.

– Nešto se mora preduzeti. Mnogi će farmeri, poput mene kojem je kju groznica odnijela 18 grla, koji se ozbiljno bave ovim poslom od kojeg žive, postati sirotinja, socijalni slučajevi. Zato, da bi nas nadležni čuli ako do petka nešto ne riješe sa stokom ćemo pred njihova vrata – poručuje Lakić u ime Udruženja stočara Danilovgrad.

INFORMACIJE

Kju groznica u Crnoj Gori se pojavila u julu, registrovana je u Danilovgradu i Nikšiću. Od tada su prema podacima Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove uspavana 102 grla. Podatak je saopšten 24. septembra kada se taj državni organ posljednji put zvanično oglasio povodom kju groznice.

Vlada je 19. septembra obavezala sve opštine da bez odlaganja odrede lokacije za neškodljivo zakopavanje lešina životinja zaraženih kju groznicom. Tada je saopšteno da eutanaziju čeka 40 grla. U međuvremenu je samo u Nikšiću za eutanaziju spremno oko 40 grla.

Opština Danilovgrad je, saopšteno je Pobjedi prije dva dana, između šest predloženih lokacija za zakopavanje lešina odredila Drenovicu. U Nikšiću su ,,u igri“ dvije lokacije koje su pod lupom nadležnih.

INFEKCIJA LJUDI

Prema podacima Instituta za javno zdravlje (25. septembra) u Crnoj Gori je tokom ove godine, registrovano 17 slučajeva obolijevanja od kju groznice. Dva slučaja su, navode, registrovana u junu i nijesu povezana sa posljednjim dešavanjima u veterinarskom sektoru (registrovanje većeg broja oboljelih goveda na farmama u Nikšiću i Danilovgradu).

–Od 15 slučajeva registrovanih u septembru, najviše je prijavljenih u opštini Nikšić (11), Danilovgradu (tri) i Podgorici (jedan). Kod oboljelih registrovanih u septembru, 14 slučajeva je među osobama koje su bile profesionalno eksponirane oboljelim životinjama (farmeri, veterinari i veterinarski tehničari), dok kod jedne osobe do sada nije utvrđen način ekspozicije – navedeno je u informaciji Instituta za javno zdravlje.

DPS Nikšić: Zašto nadležni kriju podatke o kju groznici

Iz Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista pozvali su nadležne da prekinu ćutnju i saopšte sve informacije u vezi kju groznice – broj oboljelih građana, broj inficiranih grla stoke.

– Da li institucije u Crnoj Gori postoje samo da bi neko zasjeo u fotelju? Brojanje glasačkih listića očigledno je važnije od sagledavanja broja oboljelih i preduzimanja mjera za njihovu zaštitu. Zašto se bježi od saopštavanja informacija građanima po pitanju broja oboljelih od Q groznice? Da li je sprovođenje mjera sa zakašnjenjem i pod pritiskom javnosti dalo rezultate na terenu? Ovo pitanje je važno, jer se pojava bolesti željela sakriti od javnosti. Pozivamo nadležne da u što kraćem roku javnost informišu o ukupnom broju zaraženih grla i ukupnom broju eutanaziranih grla, jer dosadašnje informacije su sporadične i ne daju precizan presjek stanja – navedeno je u saopštenju koje je potpisala poslanica Aleksandra Despotović.

Ona konstatuje kako je očiglednoe da se preko ovog problema želi preći ćutanjem i njegovim stavljanjem pod tepih, sa ciljem da se skrene pažnja sa ovog pitanja.

– Za to vrijeme se zaraza širi po farmama, zaražene životinje se ne uklanjaju, nema ni najave o vakcinaciji i očigledno je da država ne kontroliše ovu bolest, prouzrokujući nesagledive posljedice po zdravlje ljudi i životinja, i devastaciju stočnog fonda – navela je Despotović.