Lajčak o CG: Činjenica je da Vlada trenutno nema većinu u parlamentu, to treba da se riješi

    3 godine pre 373 pregleda Izvor: dan.co.me

Vlada Crne Gore trenutno nema većinu u parlamentu i to treba da se riješi, kazao je u intervju za portal Buka specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga pitanja na Balkanu, Miroslav Lajčak.

BUKA: Nedavno ste bili u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori gdje ste razgovarali sa zvaničnicima te države. U međuvremenu opozicija je odustala od inicijative za smjenu Vlade ali najavljuje da će ubrzo ponovo pokrenuti to pitanje. Evropski komesar za proširenje je poručio da su za neophodne reforme potrebna stabilna vlada i stabilna većina, koju sada faktički ne postoji u toj zemlji. Kako vidite situaciju u Crnoj Gori?

U pravu ste. Bio sam nedavno tamo i rekao sam dvije stvari. Crna Gora je najnaprednija od svih zemalja u regionu na svom EU putu i da je otvorila sva poglavlja, ali je činjenica i to da je u posljednjih godinu dana nije bilo gotovo nikakvog napretka. Evropska tema gotovo da nije postojala u tom periodu. Umjesto toga najviše se su čule teme koje se odnose na etnicitet, religiju, nacionalnost. To su teme iz devedesetih. Zato je moja poruka bila da se svi vrate evropskom putu i da Crna Gora potvrdi svoju lidersku poziciju. Drugo, za to je naravno potrebno da Crna Gora ima proevropsku vladu kojoj su prioritet evropske integracije kao i Vlada koja ima snagu da joj prolaze predlozi u parlamentu, jer tako se vlada u demokratijama. EU apsolutno nema namjeru da odlučuje ko treba da bude u crnogorskoj vladi. Crna Gora ima svoj demokratski legitimitet i pokazala je više puta u prošlosti da ima snagu da rješava svoja pitanja unutrašnjim dijalogom. Mi samo želimo da zemlja vrlo brzo ponovo krene ka evropskom putu.

BUKA: Da li vam ova Vlada djeluje kao dovoljno proevropska ako imamo u vidu sve što ste rekli i sve što se dešavalo  u posljednje vrijeme?

Vlada je počela da radi svoj posao na evropskoj platformi, donijela je deklaraciju o evropskim integracijama. Više puta sam se sastao i sa premijerom i članovima Vlade i oni su saopštili da im je to prioritet. To je EU pozdravila. Činjenica je da Vlada trenutno nema većinu u parlamentu. To treba da se riješi. Kako? Mi imamo puno povjerenje da će to naši crnogorski partneri riješiti i rekli smo da želimo da Vlada ima jasan proevropski stav i da vodi proevropsku politiku u interesu većine građana Crne Gore.

BUKA: Za kraj da malo relaksiramo razgovor. Koja Vam od balkanskih zemalja zadaje najviše glavobolja, odnosnu za koju smatrate da ima najviše problema za postizanje neophodnih reformi na EU putu?

Mislim da je Z. Balkan jedan vrlo originalan region. Prema njemu čovjek ne može da ima racionalan već emitovan odnos, jer je to region koji generiše puno emocija. Sigurno da ima taj odnos, zasnovan na sopstvenom iskustvu. To da sam puno godina uložio u to da moja zemlja, Slovačka, postane evropska ne samo u geografskom već u vrednosnom i smislu članstva u EU. Znam i koliko je to pomoglo mojoj zemlji i želim da mojim ličnim iskustvom da pomognem Zapadnom Balkanu jer ne vjerujem da postoji bolja alternativa i bolja budućnost od članstva u EU. Kada pričamo o regiji, vidim četiri izazova. Najneposredniji je da Sjeverna Makedonija i Albanija počnu što prije da vode pregovore o priključenju EU. Najozbiljniji problem je kriza u BiH. Izazov od najvećeg strateškog značaja je normalizacija odnosa Beograda i Prištine, jer se to ne tiče samo za te dvije zemlje budući da Srbi i Albanci žive u svakoj zemlji na Balkanu i odnos Srbije i Kosova utiče na regionalnu saradnju, zato je rješenje tog pitanja od najvećeg strateškog značaja. I izazov za koji smatram da je najfundamentalniji je pitanje kakav će biti Balkan. Da li će biti Balkan koji dijeli evropske vrijednosti, koji promoviše demokratiju i vladavinu prava, koji se bori protiv korupcije i u kojem ima nezavisnih medija i građanskog društva? Ili ćemo dobiti društva u kojima nema ništa od toga a da imamo neku vrstu autoritativnih vlada bez poštovanja evropskih vrijednosti. Ta utakmica se dešava upravo dok razgovaramo i mislim da je jako bitno i za EU i za zemlje regiona da se pridruže ne samo administrativno već prije svega po zajedničkom sistemu vrijednosti.

OPŠIRNIJE PROČITAJTE NA PORTALU BUKA.