O „Do Kvon aferi“ u Crnoj Gori piše i Njujork Tajms, navodeći da su južnokorejski tužioci potvrdili da je „kralj kriptovaluta“ iz zatvora u Spužu uspio da nekako prebaci 29 miliona dolara iz kripto novčanika.
Još uvijek je nejasno šta je Kvon radio u Crnoj Gori prije hapšenja i kada je stigao, a Njujork Tajms piše i da su njegove aktivnosti od hapšenja mnogo mutnije nego ranije.
Američki list pomenuo je i lidera pokreta „Evropa sad“ Milojka Spajića, podsjećajući da je osudio Kvonove optužbe kao lažne.
„To je prljave političke igre kako bi se ugrozile šanse našeg pokreta na izborima“, kazao je Spajić.
Njujork Tajms takođe u članku navodi da je Spajić, nekadašnji ministar finansija, predviđao da bi 2022. godine kripto-industrija mogla da čini skoro trećinu crnogorske ekonomske proizvodnje u roku od tri godine.
Tako je, piše Njujork Tajms, Crna Gora kao „dugogodišnji centar za šverc cigareta i kokaina tokom više od tri decenije vladavine Mila Đukanovića poslednjih godina počela da se promoviše kao centar kripto industrije“.
Njujork Tajms je takođe i pomenuo da je Crna Gora u želji da privuče talente, prošle godine dodijelila državljanstvo Vitaliku Buterinu, osnivaču Ethereuma, najpopularnije platforme za kriptovalute.
Buterin je kazao da se sa Do Kvon nikad nije sreo, niti razgovrao.
„Nisam nikad ni dao novac Evropi sad“, kazao je Buterin.
U članku se pominje i izjava premijera Dritana Abazovića koji je na konferenciji za medije izričito kazao da nema evidencije da je Kvon ušao u zemlju i kako se registrovao u hotelima.
Na nadležnima je ostavio da utvrde da li je Do Kvon u Crnoj Gori imao lokalne saradnike.
Pročitajte još