Kršenje zakona funkcioneri platili 216.385 eura

    4 godine pre 501 pregleda Izvor: DAN

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) je od osnivanja uputila 1.648 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv javnih funkcionera zbog kršenja Zakona o sprečavanju korupcije, po raznim osnovima, od kojih je okončano 1.329, na osnovu kojih su izrečene novčane kazne u iznosu 216.385 eura, piše DAN.

To je juče konstatovano na sjednici Savjeta ASK gdje je članovima predočeno da je od početka rada Agencije 2016. godine, do kraja trećeg kvartalnog perioda 2020. godine, toj instituciji dostavljeno 36.818 izvještaja o prihodima i imovini, podnijetih po različitim osnovima, a koji su potom u skladu sa godišnjim planom provjere obrađivani.

– Saglasno godišnjem planu provjere za tekuću godinu, izvršena je provjera tačnosti i potpunosti 872 izvještaja. Pored toga, na osnovu zahtjeva anonimnih lica, pravnih i fizičkih lica, drugih državnih organa i medijskih navoda dodatno je provjereno 77 izvještaja. U okviru dodatne provjere koja se odnosi na 20 funkcionera sa najvišim nivoom vulnerabilnosti oblasti/subjekata koji su izloženi rizicima od korupcije, u prvom kvartalu 2020. godine pokrenuto je sedam upravnih postupaka, od kojih su okončana četiri, dok su tri u toku. Od četiri okončana postupka, u tri je utvrđeno kršenje zakona – navodi se u zaključcima Savjeta.

Govoreći o kontroli dodjele stanova funkcionerima, predsjednik Savjeta Momčilo Radulović je kazao da novoj Vladi treba da se uputi inicijativa za redefiniciju zakonskog okvira za dodjelu stanova.

– Radna grupa je definisala i završila svoj dio posla, ja mislim prilično uspješno. Apsolutno je svedena na minimum mogućnost zloupotreba u dodjeli stanova i materijalne pomoći javnim funkcionerima. Ostaje mogućnost dopune tih rješenja jer smo dobili novu Vladu. Mislim da bi sada trebalo da obnovimo inicijativu i novom premijeru pošaljemo inicijativu da se razmotre rezultati rada radne grupe – naveo je Radulović.

Članica Savjeta Goranka Vučinić ipak smatra da je radna grupa doživjela neuspjeh, jer odluka o dodjeli stanova nije stavljena van snage.

Savjet je inicirao potpunu primjenu zakonskih mehanizama, u cilju detaljne provjere imovine i prihoda javnih funkcionera na osnovu slučajnog uzorka, uključujući ispitivanje neobjašnjivog uvećanja imovine, promjena, transfera i utvrđivanja osnova sticanja imovine i prihoda.

Prema podacima iz elektronske baze podataka Agencije, ukupan broj aktivnih obveznika koji imaju obavezu podnošenja izvještaja o prihodima i imovini je 5.917 (4.461 javni funkcioner i 1.456 državnih službenika koji imaju obavezu podnošenja izvještaja). Od početka rada Agencije za sprečavanje korupcije 1. januara 2016. godine, do kraja trećeg kvartalnog perioda 2020. godine, Agenciji je dostavljeno 36.818 izvještaja o prihodima i imovini, podnijetih po različitim osnovima, a koji su potom u skladu sa godišnjim planom provjere obrađivani.