„Budućnosti EU nema bez budućnosti Zapadnog Balkana. Jedni bez drugih ne možemo. Svaku dobru praksu treba da proslijedimo jedni drugma, da bi ovaj proces bio ubrzan“, poručio je predsjednik Vlade, prof. dr Zdravko Krivokapić otvarajući regionalni panel „Zapadni Balkan: Budućnost Evrope je naša zajednička agenda“.
Predsjednik Vlade je kazao da je, imajući u vidu da je članstvo u Evropskoj uniji strateško usmjerenje država Zapadnog Balkana, važno da zajedno sagledamo naredne korake u procesu evropske integracije.
„Upravo zato je napravljena nova metodologija pristupanja kako bismo unaprijedili ono što su problemi i da bismo bili bolji, a u slučaju Crne Gore to su poglavlja 23 i 24“, kazao je premijer.
On je istakao da u Crnoj Gori problem nije u neznanju nego u nedovoljnom znanju i činjenici da se protežiraju oni koji nemaju potpuno znanje i kompetenciju, te da treba pružiti priliku mladim ljudima.
„Crna Gora treba da bude primjer regionu, a programi koje smo pokrenuli, Evropa sad, Crna Gora odmah i Crna Gora radi, treba da omoguće da naši mladi ljudi ostanu ovdje. Ako se to desi, onda smo pobijedili“, kazao je premijer.
Predsjednik Vlade je poručio da, kad je riječ o pristupanju EU, Crna Gora ne traži protekcije. „U EU ćemo ući kad zaslužimo. Zato tražimo da svi na Zapadnom Balkanu ulože snage u pravcu ostvarenja tog cilja“, zaključio je predsjednik Vlade.
“Naš cilj mora biti kredibilan nastavak procesa proširenja Evropske unije. Budućnost Evropske unije je i budućnost Zapadnog Balkana”, poručio je državni sekretar Ministarstva vanjskih poslova Republike Slovenije, Gašper Dovžan.
On je kazao da su održivi razvoj, stabilnost i prosperitet važni i za Zapadni Balkan i za Evropsku uniju. Kako je istakao, ako je cilj zemalja Zapadnog Balkana da postanu punopravne članice Evropske unije i ispunjavaju svoje zadatke na putu ka EU, Evropska unija takođe mora pokazati kredibilitet i ostaviti otvorena vrata za članstvo.
“Evropska unija mora biti svjesna da je Zapadni Balkan njeno dvorište i da je Evropska unija najveći trgovinski partner u regionu, najveći investitor i donator. Stoga je logičan korak naprijed institucionalna nadogradnja. Ako se to ne dogodi, drugi akteri će iskoristiti priliku da prošire svoj uticaj i interese u regionu Zapadnog Balkana”, kazao je Dovžan.
On je podsjetio da je Slovenija proces proširenja, uvrstila među prioritete svog predsjedavanja Savjetom EU, te da je na samitu EU – Zapadni Balkan usvojena deklaracija kojom je Evropska unija poslala važnu poruku u vezi sa procesom proširenja.
“Naši domaćini vole da ističu da je Zapadni Balkan srce Evrope, a Crna Gora srce Zapadnog Balkana. Slovenija takođe voli da ističe da su neki od naših vitalnih interesa vezani za region, pa se nadamo da ćemo se svi potruditi da pomenuto srce brže zakuca u ubrzanom tempu približavanja EU integracijama”, zaključio je Dovžan.
Regionalni panel „Zapadni Balkan: Budućnost Evrope je naša zajednička agenda“ je rezultat inicijative Kancelarije za evropske integracije Crne Gore i struktura zaduženih za koordinaciju evropskih poslova u zemljama Zapadnog Balkana, a organizovao ga je Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u okviru Regionalnog projekta za promociju evropskih integracija, u ime Vlade Njemačke, Centra za evropsku perspektivu iz Ljubljane, a u saradnji i pod slovenačkim predsjedavanjem EU, te podršku projekta EU4ME koji finansira EU.
Pročitajte još