Ministarka turizma Simonida Kordić u emisiji „Pres plus sa Rajkom Raičević“ istakla je da je zimska sezona u Crnoj Gori bolja od prethodne, a najavila je da će naredna početi sa vještačkim osnježavanjem. Naglasila je i da je sve veće interesovanje turista za seoski turizam, na čijem razvoju rade.
Kordić je naglasila da je ova sezona u odnosu na 2019. godinu na nivou realizacije od 92 posto.
„Zimska sezona uopšte zavisi od vremenskih uslova ove godine su bili nešto bolje od prethodne ali daleko od idealne, Ono što pokazuju trendovi u zemljama sa razvijenim zimskim centrima potrebno je raditi na dostupnosti skijaškog sporta uz investiranje u vještačko osnježavanje, neophodno je i praviti i druge sadržaje jkojim bi se bavili turisti tokom zime. Klimatkse promjene su takve da se mijenja tip turizma u ovom periodu“, kazala je ona.
Navela je i da su u septembru krenuli sa projektom vještačkog osnježavanja.
„Prvi put u Crnoj Gori možda je neobično jer decenijama ulažu u turizam, a nisu imali projekat vještačkog osjenježivanja. Na Žabljaku je već počela implementacija tog projekata na Savinom kuku. Krenuli smo sa angažovanjem stručnjaka koji bi ponudili rješenja. Imali smo nekoliko satanka sa ekspertima i očekujemo alternativna rješenja kako bi omogućili vještačko osnježavanje u Kolašinu. Sledeća sezona će biti sezona koja će prvi put početi sa instaliranim topovima za vještačko osnježavanje“, istakla je ministarka turizma.
Kordić je napomenula da se vještačkim osnježavanjem ne rješavaju svi problemi jer i taj sistem funkcioniše pod određenim vremenskim uslovima.
„Postoji nekoliko modela, potrebno je uložiti neki novac. To su projekti koje ćemo u fazama instalirati, važno je da počnemo, mi smo već izdvojili i uplatili sredstva za topove na Žabljaku. Uplatili smo ski centru Durmitor, tamo ćemo imati tri topa. To je prva faza, i dalje ćemo razviijati taj projekat i na Savinom kuku i Kolašinu Projekat će trajati, prvi put smo u to konkretno krenuli, a već smo u realizaciji“, navela je ona.
Prema njenim riječima, sve se radi da se stabilizuje zimska sezona i da se primjene sve tehnologije koje postoje u zimskim centrima u Evropi i svijetu.
„Klimatske promjene su realnost, moramo da se prilagođavamo onome što ne možemo da promijenimo“, istakla je Kordić.
Sjever neotkriven dragulj
Ministarka Kordić je istakla da se savremeni trendovi u turizmu reflektuju na ono što Crna Gora ima da ponudi i što tek može da ponudi.
„Jug je veoma razvijen, oko 95 posto prometa se odvija na jugu i odatle dolaze najveći prihodi. Naš turizam je izrazito sezonalan, imate jako intenzivno ljeto i ostatak godine relativno usporen, sa izuzetkom zimskog perioda. Mi u punoj mjeri odgovaramo šta savremeni turista želi. Današnji turista na jednom mjestu provodi manje od dva dana, imamo trend gdje su turisti mobilni žele da posjete više mjesta i zemalja. Gledajući taj trend, posebno kod višeplatežnih gostiju koji traže boravak u prirodi, aktivan turizam, kojima je fokus na gastronomiji i drugim iskustvima kulturološkim, to su sve vrste ponuda koje mi posjedujemo“, napomenula je ona.
Kordić je ocijenila da je sjever Crne Gore vrlo važan, a još uvijek je neotkriven dragulj koji upravo ima ono što savremeni turista traži.
„Danas je luksuz popiti vodu sa potoka, danas je iskustvo da pravite sir, boravite na katunu. Taj način seoskog života u Crnoj Gori se izgubio u razvijenim zemljama. Crna Gora to ima, ali da bi mogli to da valorizujemo moramo da radimo na infrastrukturi, avio dostupnosti… Moramo da imamo pristupačne sadržaje i da u njih investiramo. Razvoj sjevera je strateški važan cilj i vrlo je važno kako ćemo to realizovati, vrlo je važno sačuvati prirodu, ambijent“, dodala je ona.
Objasnila je i da imaju projekte i mjere koje raspisuju.
„Dajemo podsticaje seoskim domaćinstvima, to je jedan dio aktivnosti. Imamo i konkurse za najbolja seoska domaćinstva i dobar je odziv. Imamo sjajne domaćine i imamo sve veću zainteresovanost turista za taj vid turizma. Na Durmitoru imate intenzivniju ljetnju sezonu sa velikim brojem turista koji posjećuju katune, jašu konje, šetaju stazama… Mi smo mali, a veoma je loše u turizmu da se koncentrišete na jedan vid turizma. Ne možete ići na masovni turizam jer je Crna Gora mala. Treba da napravimo široku ponudu koja treba da bude adekvarno pozicionirana. Treba da odgovorimopotrebama turista ali da to bude na visokom nivou“, naglasila je ona.
Kordić je istakla da postoje djelovi Crne Gore koje nisu dovoljno promovisani, ali je mišljenja da državu treba posmatrati kao cjelinu.
„Uvijek skrećem pažnju na sjever Crne Gore, on je uvijek ono što drugi nemaju“, dodala je ona.
Naglasila je i da su ulaganja u turizam mala, a potrebno je da imamo moderne saobraćajnice.
„Potrebno je proširiti kapacitete aerodroma. Imamo status ostrvske zemlje, kod nas većina gostiju dolaze avionom. Moramo ulagati u aerodromsku infrastrukturu. To su nužna ulaganja da bismo mogli ozbiljno da razvijamo turizam. Moramo da idemo u digitalizaciju, to nam je jedna od obaveza. Digitalizacijom se uklanjaju biznis barijere, olakšava se ljudima koja učestvuju u turističkoj privredi da obaveze završavaju onlajn“, kazala je Kordić.
Related