Korak ka uređenju biračkog spiska: Ko živi u inostranstvu mora da odjavi prebivalište

    4 godine pre 769 pregleda Izvor: vijesti.me

Crnogorski državljanin koji se iseljava iz Crne Gore da bi se nastanio u drugoj državi, sa namjerom da u njoj stalno živi, biće u obavezi da odjavi prebivalište u našoj zemlji.

To se navodi u Informaciji o planiranim izmjenama Zakona o registrima prebivališta i boravišta koju je Vlada usvojila na današnjoj sjednici. Iz MUP-a ističu da je to krunski propis za uređenje biračkog spiska.

Iz Vlade su saopštili da su tom Informacijom prezentovani ključni nalazi koji proističu iz analize zakonodavnog okvira, a koji imaju za krajnji cilj uređenje biračkog spiska i vraćanje povjerenja građana u birački proces.

“Tim povodom, Ministarstvo unutrašnjih poslova sačinilo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registrima prebivališta i boravišta koji će biti upućen na javnu raspravu. Ističe se da je do predloženih izmjena i dopuna Zakona dovela činjenica da samo uređeno prebivalište znači tačan i precizan birački spisak. Naime, Ustavom Crne Gore, članom 45, propisano je da pravo da bira i da bude biran ima državljanin Crne Gore koji je navršio 18 godina života i ima najmanje dvije godine prebivališta u Crnoj Gori”, naglasili su u Vladi.

Kako dodaju, kao jedan od ključnih problema koji je i izvor nepovjerenja u sam birački proces konstatovana je činjenica da biračko pravo koriste crnogorski državljani koji u suštini imaju fiktivno prebivalište tj. prijavljeno i nikad odjavljeno prebivalište u Crnoj Gori, a de facto žive, privređuju, odnosno nastanjeni su u inostranstvu sa namjerom da upravo tamo i ostanu, kao i da oni nemaju obavezu da odjave prebivalište, već je to ostavljeno kao mogućnost propisana Zakonom o registrima prebivališta i boravišta.

“Ministarstvo unutrašnjih poslova je formiralo radnu grupu za izradu izmjena i dopuna ovog zakona i pristupilo izradi samog akta kojim je mogućnost odjave prebivališta izmijenjena u obavezu. Takođe, kako bi se stvorilo jedno održivo rješenje, te zaokružila ova zakonodavna cjelina, predložene su i druge intervencije na tekst važećeg Zakona”, naglasili su u Vladi.

U Informaciji se navodi i da je nNacrtom zakona propisana mogućnost da Ministarstvo unutrašnjih poslova od policije zatraži terensku provjeru tačnosti pomenutih adresa.

“I ovdje su uzete u obzir sve varijable i našle su mjesta u tekstu Nacrta zakona. Ovo bi se moglo definisati kao način kojim će se doći do cilja koji je izložen u okviru gore navedenog. I na kraju, čitav ovaj proces je predviđeno da se završi na jedan od dva načina – jedan je da se zaista potvrdi da lice živi na adresi koju je navelo kao mjesto prebivališta u prijavi, a drugi scenario vodi do odjave prebivališta po službenoj dužnosti od strane Ministarstva unutrašnjih poslova.

Naime, na zahtjev za provjeru adrese prebivališta koju podnosi državni organ, organ državne uprave, organ lokalne samouprave, odnosno lokalne uprave, kao i drugog pravnog i fizičkog lica koje ima pravni
interes, Ministarstvo će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o odjavi prebivališta, ako se terenskom provjerom utvrdi da crnogorski državljanin stvarno ne živi na prijavljenoj adresi”, dodaje se.

Takođe, kako bi se nova obaveza odjave prebivališta materijalizovala i doista stvarala posljedice predviđeno je istovjetno postupanje Ministarstva kao u prethodnom slučaju kada se provjerom prebivališta utvrdi da se crnogorski državljanin iselio u drugu državu, u kojoj ima stalno prebivalište, a nije odjavio prebivalište na način propisan ovim zakonom.

“Napominjemo i podvlačimo da, ni na koji način cilj MUP-a nije da brisanjem iz registra prebivališta, bilo kome oduzme bilo kakvo pravo, već da se jednostavno utvrdi činjenično stanje tj. utvrdi tačan broj crnogorskih građana koji u Crnoj Gori imaju svoje prebivalište. Ovo prebivalište u trajanju od dvije godine plus punoljetstvo daju nam tačan broj građana koji imaju biračko pravo u Crnoj Gori saglasno Ustavu Crne Gore. Polazeći od premise da samo uređeno prebivalište znači i uređen birački spisak, a nakon sprovođenja pomenute analize, kao jedino održivo, na zakonu zasnovano rješenje nametnulo se gore navedeno”, zaključuje se u Informaciji.