Konatar: Vlada treba da se upusti u još odlučniju borbu protiv kriminala i korupcije

    4 godine pre 441 pregleda Izvor: borba.me

Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar, komentarišući za portal „Borba“ rad Vlade tokom prva dva mjeseca, ocijenio je da je Vlada opravdala očekivanja javnosti, te dodao da se nada da će to tek uraditi u narednom periodu imajući u vidu kompetencije kadrovskih rješenja.

Konatar je istakao da je Vlada pokazala da najprije misli o građanima i da joj je važno da im vrati vjeru da je u našoj državi moguće upravljati u javnom, a ne u privatnom interesu.

Naglasio je da u narednom periodu Vlada treba da se upusti u još odlučniju borbu protiv kriminala i korupcije, jer je to, prema njegovim riječima, rak rana crnogorskog društva, što se i spočitava u nizu izvještaja tokom prethodnih godina sa raznih međunarodnih adresa. Poslanik URA-e je napomenuo da vlast treba da radi i na poboljšanju životnog standarda građana i da se, umjesto pitanjima koja nas dijele (nacionalnim i vjerskim) pozabavi egzistencijalnim.

Koliko ste zadovoljnji učinkom Vlade tokom prva dva mjeseca, da li je Vlada opravdala očekivanja javnosti?

Demontaža sistema DPS-a tek je počela i svakako da je period od dva mjeseca jako kratak period da bi se donosio zaključak da li je nova Vlada Crne Gore opravdala ili ne očekivanja javnosti. Za prva dva mjeseca svog rada postigla je prilično, imajući u vidu da pojedini ogranci vlasti i dalje funkcionišu pod pritiskom prethodnog režima. Za samo dva mjeseca, u cilju ekonomskog i socijalnog oporavka Crne Gore, Vlada je, u jednoj od najtežih situacija, uspjela da obezbijedi redovno finansiranje budžeta, i to na međunarodnom tržištu kapitala, a ne kroz saradnje sa Međunarodnim monetarnim fondom i donijela je paket podrške privredi i građanima kojima je bio neophodan, a koji je, po svom obimu, veći od prethodnih (uvela je subvencije minimalnih zarada do 100 odsto, podržala male kompanije, odložila plaćanje poreza i doprinosa, obezbijedila jednokratnu podršku za preko 100 hiljada penzionera, nezaposlenih i socijalno ugroženih pojedinaca). Osim toga, nova Vlada Crne Gore dogovorila je uvećanje minimalne zarade na 250 eura, uvođenje dječjeg dodatka za svu djecu predškolskog uzrasta, a za one iz ugroženih kategorija i do 18. godine, dogovorila besplatne udžbenike za sve osnovce i otvorila granice i međugradski saobraćaj, koji za cilj imaju normalizaciju zimske turističke sezone i cirkulaciju ekonomskih aktivnosti, ali i otpočela borbu protiv kriminala i korupcije i oslobađanje pojedinih državnih institucija i organa. Sve ove aktivnosti Vlada je uspjela da iznese pod velikim pritiskom, koji dolazi sa raznih adresa.

Dakle za prva dva mjeseca Vlada je opravdala očekivanja javnosti, a nadam se da će to tek uraditi u narednom periodu imajući u vidu kompetencije kadrovskih rješenja 42. Vlade Crne Gore.

Šta biste apostrofirali kao pomak u odnosu na prethodnu Vladu, a u kojim oblastima se moglo učiniti više?

Nova Vlada Crne Gore je svojim dosadašnjim djelovanjem pokazala da najprije misli o građanima i da joj je važno da im vrati vjeru da je u našoj državi moguće upravljati u javnom, a ne u privatnom interesu. Moglo bi se definitivno poraditi još više na komunikaciji sa građanima, kako bi oni bili što detaljnije upućeni u svakodnevne aktivnosti koje Vlada sprovodi i buduće planove.

Šta očekujete u narednom periodu kada je rad Vlade u pitanju, čime bi Vlada trebalo da se pozabavi?

U narednom periodu Vlada Crne Gore treba da se upusti u još odlučniju borbu protiv kriminala i korupcije, jer je to rak rana crnogorskog društva, što se i spočitava u nizu izvještaja tokom prethodnih godina sa raznih međunarodnih adresa. Kako je članstvo u EU jedan od ključnih spoljnopolitičkih ciljeva Crne Gore, nova Vlada treba da radi i na poboljšanju životnog standarda građana i da se, umjesto pitanjima koja nas dijele (nacionalnim i vjerskim) pozabavi egzistencijalnim. Veliki hendikep nove Vlade je i činjenica da se ona nalazi u baražnoj vatri između opozicije, ali i dijela vlasti koji još uvijek ne shvata da je vlast i da su neki tradicionalni načini vođenja politike ipak prevaziđeni – forsiranje identitetskih pitanja na primjer. To je velika omča oko vrata.

Kako komentarišete hapšenja koja su sprovedena ovih dana, i u kom pravcu bi trebala da idu, koliko će u tome doprinijeti novi Zakon o tužilaštvu koji bi trebao biti usvojen?

Pozdravljamo hapšenja i procesuiranja svih lica koja su se našla u kriminalnim radnjama, a koja uglavnom dolaze iz Demokratske partije socijalista, odnosno koalicije DPS-SDP-SD. Nadamo se da će se taj trend nastaviti i da će se svi oni koji su se ogriješili o zakone Crne Gore naći pred licem pravde. U tom pogledu, očekujemo i značajnu ulogu tužilaštva koje će se formirati sa nekim novim kadrovskim rješenjima koja će na pravi način raditi na tom polju.