Slaba kiša koja je padala u danas pročistila je vazduh u Pljevljima a građani su poslije dužeg vremena mogli da dišu punim plućima.
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, parametri kvaliteta vazduha su tokom jučerašnjeg dana bili u granicama dozvoljenih, za razliku od prethodnih dana, kišno vrijeme je ispralo zaostale gasove.
Tokom jučerašnjeg dana koncentracija sumpordioksida u 13 časova iznosila je 22,8 mikrograma po metru kubnom za razliku od petka kada je, takođe u 13 časova zabilježeno alarmantno prekoračenje sumpoprdioksida od 509 mikrograma po metru kubnom.
Iako je u tabelarnom prikazu Agencija za zaštitu životne sredine koncentraciju SO2 u petak 16. februara, u 12 i 13 sati bila obilježena alarmantnom crvenom bojom nikakvog saopštenje niti upozorenja građanima nije bilo. Po Zakonu Agencija obavještava građane tek ako tri sata u toku dana mjerenja pređu koncentraciju od 500 mikrograma po metru kubnom. To ne znači ništa onim građanima koji su se u vrijeme ovako visokog zagađenja zatekli na otvorenom prostoru.
Osim sumpordioksida instrumenti Agencije za zaštitu prirode predhodnih dana pokazivali su prekoračenje i koncentracije PM10 čestica ( zagađujućih praškastih materija prečnika manjeg od 10 mikrometara ) čija je koncentaracija u subotu u pojednim dijelovima dana bilježila koncentraciju od 222 mikrograma po metru kubnom. To je četiri i po puta više od dozvoljene koncentracije od 50 mikrograma po metru kubnom.
- Činjenica je da iz godine u godinu značajno raste broj stanovnika koji su oboljeli od raka u našoj opštini. Osim od karcinoma, raste i broj obolijevanja od bronhitisa, astme, upale pluća i infekcija respiratornog trakta – saopštio je nedavno mr Emir Bidžan, portparol Demokratske Crne Gore Opštinski odbor Pljevlja dodajući da ne zna zbog čega se ne čuje glas ljekara u Crnoj Gori na ovakvo stanje.
Novim zakonom o životnoj sredini ostavljena je mogućnost lokalnim samoupravama da mogu propisati naknadu za zaštitu i unapređenje životne sredine, uz saglasnost Vlade.
Građanski aktivista Kemal Pajević kazao je da država jednostavno ne želi da odriješi kesu za Pljevlja kako bi se problemi počeli rješavati.
- Kad bi dozvolila Vlada da Pljevlja naplate ekološku taksu od zagađivača, što zakon dozvoljava, mogao bi se početi rešavati problem – kaže Pajević dodajući da Vlada onemogućava da Pljevlja naplate ono što im pripada.
Pročitajte još