Komisija odlučila da je MUP nezakonito nabavio „škode“

    2 meseca pre 403 pregleda Izvor: pobjeda.me

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović je 6. jula predstavio novih 75 policijskih vozila, čime je, kako je tada kazao, realizovana višegodišnja saga, i to „kroz transparentni, pravični i zakonit postupak“.

A da sage nemaju kraj, potvrdila je odluka Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, koja je utvrdila da je nabavka tih vozila – nezakonita. 

To se utvrdilo kroz postupak žalbe firme „Osmanagić“, koja je bila prethodni nabavljač vozila za potrebe MUP-a. Komisija je usvojila žalbu i poništila odluku Ministarstva unutrašnjih poslova, od 4. juna ove godine, o izboru najpovoljnije ponude u postupku nabavke patrolnih automobila za potrebe Uprave policije.

Komisija je donijela rješenje da se ponovi postupak javne nabavke i donese nova odluka o najpovoljnijem ponuđaču. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova su Pobjedi za danas najavili odgovore povodom nabavke spornih automobila.

„Škode“ koje su javnosti predstavljene ne po performansama, već time da imaju natpis „Policija“ i na ćirilici i na latinici mogu, kako proizilazi iz rješenja nalaza Komisije, biti vraćene u Čačak, odnosno da će MUP morati da trajno raskine ugovor sa firmom „Auto-Čačak Podgorica“.

Prema nalazima Komisije, potvrđeno je da je MUP donio odluku o nabavci 75 novih patrolnih vozila putem operativnog lizinga, da je prvorangirani ponuđač bio „Auto-Čačak Podgorica“, a drugorangirani „Osmanagić CO“ d.o.o. Nikšić.

„Osmanagić“ se nakon toga žalio Komisiji zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, pogrešne primjene materijalnog prava i povrede pravila postupka.

„Osmanagić“ je u žalbi naveo i da je izjava privrednog ponuđača „Auto-Čačak Podgorica“ nepravilno sačinjena jer je na prvoj i posljednjoj stranici pečatirana fizičkim pečatom ovog ponuđača. Naveli su u žalbi i da je ponuda nepravilna i u dijelu ,,Uslovi sposobnosti privrednog subjekta“, jer ponuđač nije konkretno naveo naziv onoga ko je izdao ovakav dokaz, a što su morali da učine. Podsjetili su i da je u prethodnom otvorenom postupku javne nabavke naručilac posla istog „Auto-Čačak Podgorica“ isključio iz postupka javne nabavke zbog slične greške.

„Osmanagić“ je naveo nekoliko kršenja procedura, neispravnosti popunjavanja ponude, zbog kojih smatraju da je ponuđač od kojeg je MUP nabavio automobile morao biti isključen. Navode da bi, ukoliko bi bile poštovane sve procedure, ponuda „Auto-Čačka Podgorica“ mogla biti isključena iz postupka javne nabavke. Osmanagić smatra i da je MUP, kao naručilac, fingirao navodnu hitnost postupka, te da je zato sproveo pregovarački postupak bez prethodnog objavljivanja poziva.

Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki je navela i da je MUP u odgovoru na žalbu saopštio da su svi žalbeni navodi neosnovani.

Komisija je u rješenju navela da su nedozvoljeni žalbeni navodi „Osmanagića CO“ da je MUP fingirao navodnu hitnost predmetnog postupka javne nabavke, kako bi favorizovao „Auto-Čačak Podgorica“, kao i da je tenderska dokumentacija u dijelu koji se odnosi mjere svjetlosne opreme nezakonita.

Osnovana je žalba Osmanagića da je izjava ponuđača „Auto-Čačak Podgorica“ nepravilno sačinjena u dijelu ,,Uslovi sposobnosti privrednog subjekta“. Komisija je istakla da je Zakonom o javnim nabavkama član 108 tačka 5, propisano da će naručilac isključiti privrednog subjekta iz postupka javne nabavke ako utvrdi da nije dostavio izjavu privrednog subjekta ili da dostavljena izjava ne sadrži informacije i podatke tražene tenderskom dokumentacijom ili je nepravilno sačinjena. Komisija se pozvala i na član 111 ovog zakona kojim je propisano da podnosilac prijave za kvalifikaciju podnosi izjavu privrednog subjekta kojom garantuje da će u toku trajanja postupka javne nabavke i realizacije ugovora ispunjavati sve uslove za učešće u postupku i da ne postoji osnov za isključenje.

Komisija je zaključila, u opširnom obrazloženju na 8 strana, da je izjava ponuđača „Auto-Čačak Podgorica“ nepravilno sačinjena u dijelu ,,Uslovi sposobnosti privrednog subjekta“, jer nije naveden izdavalac dokaza.

Komisija je istakla da nesporno proizilazi da je to osnov za obavezno isključenje ovog ponuđača iz predmetnog postupka javne nabavke.

Naveli su da je odluka MUP-a nezakonita, jer nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, da je treba poništiti i da se predmet vrati na ponovni postupak odlučivanja, kako bi naručilac otklonio nepravilnosti na koje mu je ukazano.

– Budući da je naprijed utvrđeno da postoji razlog za isključenje ponuđača „Auto-Čačak Podgorica“ d.o.o. Zeta iz ovog postupka javne nabavke osnovom člana 108 tačka 5 ZJN, to Komisija za zašitu prava nije razmatrala ostale žalbene navode žalioca, jer isti nijesu od uticaja na drugačiju odluku u ovoj pravnoj stvari – piše u odluci Komisije.

Istakli su i da se protiv ovog rješenja može pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom u roku od 20 dana od dana objavljivanja rješenja.

A saga, kako je nazvao ministar Šaranović, oko nabavke automobila za MUP traje već tri godine i za to vrijeme Uprava policije nema svoje sigurne automobile.

U ljeto 2021. godine policija je ostala bez automobila „opela“, jer tender nije bio raspisan na vrijeme, a Vlada je kasnije na po godinu dana iznalazila načine da produži lizing za vozila koje koristi MUP.

Tada je MUP ista vozila kod firme ,,Osmanagić“ rentirao na godinu dana, a budući da nijesu bili u stanju da tender raspišu do februara 2022. godine, policiji je ponovo prijetilo da u ljetnjoj sezoni ponovo ostane bez njih. MUP je morao da produži lizing pod uslovima te firme na godinu dana, što je odobrila Vlada, kako se sramota ne bi ponovila.

Preklapanja sa tenderima i ponuđačima su u jednom trenutku dovela do toga da su stručnjaci upozoravali da Crna Gora plaća višak vozila, jer je krajem 2022. godine na tenderu pobijedio i „Auto-Čačak Podgorica“ za nabavku 139 novih vozila…

Nakon tri godine, policija je stekla utisak da su dobili 75 patrolnih vozila, a iz MUP-a su kazali da je ovom kupovinom postignuta ušteda od 630.000 eura, te da dobavljač snosi sve troškove održavanja, opremanja, registracije i osiguranja vozila, a da MUP treba samo da, kako je Šaranović kazao, „sipa gorivo“.

No, samo nakon dvije sedmice, automobili koji krstare ulicama su postali upitni, te možda ni sipanje goriva neće biti obaveza MUP-a.

DPS: Skandal oko nabavke Škoda za Upravu policije

Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki potvrdila je ono što je bilo očigledno, da je odluka Ministarstva unutrašnjih poslova o nabavci novih policijskih vozila nezakonita i da kao takva mora biti poništena, saopšteno je sinoć iz Demokratske partije socijalista (DPS).

Istakli su da Demokrate nastavljaju kroz nacrtane tendere da omogućavaju podobnim firmama da prihoduju milione.

– Kako drugačije objasniti činjenicu da je MUP ovako važnu nabavku realizovao kroz pregovarački postupak i bez prethodnog objavljivanja javnog poziva za nadmetanje, pozivajući se na hitnost postupka, te raspisao tender na koji su pozvane samo dvije firme? Ona koja je dobila tender, veoma zanimljivo, iz susjedne nam je države, a vozila koja su izabrana imaju takve karakteristike je upitno da li se uopšte mogu koristiti u svrhe za koje ih je Šaranović namijenio – pitali su iz DPS-a.

Poručili su i da će Šaranović ostati upamćen po tome što je na najočigledniji način dozvolio miješanje politike u sektor bezbjednosti, ali i po tome što je crnogorska javnost za vrijeme njegovog kratkog mandata gotovo svakodnevno imala priliku da svjedoči aferama koje su potresale ovaj sektor.

Pozvali su i Specijalno državno tužilaštvo da konačno dokaže svoju nepristrasnost i partijsku nezavisnost i hitno preduzme radnje iz okvira svojih nadležnosti, kako bi se spriječile dalje zloupotrebe javnih resursa u procedurama javnih nabavki.