Koliko su stara vozila u Crnoj Gori: Prosječno 16 godina, pet više nego u EU

    4 godine pre 529 pregleda Izvor: vijesti.me

Prosječna starost registrovanog vozila u Evropskoj uniji je 10,8 godina, a u Crnoj Gori 16 godina.

Vozila u opštinama na sjeveru države prosječno su stara 19 godina, a u Podgorici i na primorju su mlađa šest godina.

To pokazuju podaci koje su “Vijesti“ dobile od Evropske asocijacije proizvođača automobila (ACEA), Ministarstva saobraćaja i Uprave za statistiku Monstat.

Automobil je odavno i statusni simbol za vlasnika, a starost vozila na ulicama neke opštine ili države odražavaju ekonomski standard građana.

Prema podacima Monstata, u Crnoj Gori je prošle godine registrovano ukupno 249 hiljada vozila, od čega su 63 hiljade imale 20 i više godina starosti, što je više od četvrtine (25,3 odsto) od ukupnog broja.

Registrovano je 58 hiljada vozila mlađih od deset godina, što čini 23,3 odsto. Na crnogorskim drumovima je i 11 hiljada vozila starijih od 30 godina, što je 4,4 odsto od ukupnog broja.

Prema podacima iz susjednih država, Bosna i Hercegovina ima istu prosječnu starost vozila kao i Crna Gora – 16 godina, dok je ta brojka u Srbiji nešto veća – 17,1 godinu, a u Hrvatskoj je 12,6 godina.

Podaci ACEA pokazuju da i dalje postoji velika razlika između standarda zapadne i istočne Evrope. Prosječna starost vozila u državama istočne Evrope je za šest do sedam godina veća nego na bogatom zapadu.

Najmlađa vozila imaju građani Luksemburga, gdje je prosječna starost registrovanog automobila svega 6,4 godine, slijede Britanija gdje je prosjek osam godina, Austrija 8,2, Irska 8,4, Danska 8,8, Belgija i Francuska devet godina, Njemačka 9,5, Švedska 9,9…

Najveću starost vozila u EU imaju građani Litvanije – 16,9 godina, zatim slijede Estonija sa 16,7, Rumunija sa 16,3, Grčka sa 15,7, Češka sa 14,8, Mađarska sa 14,2 godine…

Prosječna starost autobusa u Evropskoj uniji je 11,4 godine, dok u Crnoj Gori o tome ne postoji zvaničan podatak.

Prema Monstatu, od 1.490 registrovanih autobusa u prošloj godini, 22,2 odsto ili 331 su bili stariji od 20 godina, dok je mlađih od deset godina bilo 231 ili 15,5 odsto. Postoji čak i jedan registrovani autobus čije je godište u kategoriji “do 1979.“, odnosno stariji je od 40 godina.

Prema studiji Ministarstva saobraćaja, najstarija vozila u Crnoj Gori registrovana su u Andrijevici, Šavniku i Petnjici, gdje je prosječna starost 20 godina.

Po 19 godina prosječne starosti imaju vozila u Beranama, Bijelom Polju, Kolašinu, Mojkovcu, Plavu, Plužinama i Pljevljima, a godinu mlađa su u Gusinju, Rožaju i na Žabljaku.

Od opština iz južne i centralne regije, najveću prosječnu starost sa 17 godina imaju registrovana vozila u Nikšiću, Danilovgradu i Ulcinju.

Po 16 godina je prosjek starosti vozila u Baru, Tuzima i Golubovcima, a po 15 u Herceg Novom i na Cetinju.

Najmanju prosječnu starost od po 13 godina imaju vozila u Podgorici, Budvi, Tivtu i Kotoru.

Najviše registrovanih vozila je u Podgorici – 85 hiljada, a zatim u Nikšiću – 23 hiljada i Baru gdje ih je 21 hiljada.

Najmanje vozila je u Šavniku – 334, Plužinama – 529, Gusinju – 758 i Petnjici – 998.

Tri četvrtine troši dizel, povećan broj električnih vozila

Od ukupnog broja registrovanih vozila u prošloj godini, prema podacima Monstata, najviše kao pogonsko gorivo koriste dizel – 181 hiljada ili 74 odsto ukupnog broja.

Zatim slijede vozila na eurosuper 95, kojim ima 55 hiljada. Na gas ide 7,9 hiljada vozila, a super 98 svega hiljadu, a na neku mješavinu goriva 16 vozila. Lani je registrovano 145 vozila na električni pogon, što je za 39 više nego godinu ranije.

To je rast od 37 odsto, dok je broj vozila koji koriste dizel povećan za 7,6 odsto.

Svaki četvrti je “folksvagen“, krstari i devet “ferarija“

Prema podacima iz studije Ministarstva saobraćaja, na crnogorskim putevima ubjedljivo najviše je automobila koje je napravio “Folksvagen“ – 65 hiljada, što je nešto malo više od četvrtine, a daleko na drugom mjestu je “Reno“ sa 27 hiljada.

“Mercedes“ je na trećem mjestu sa 14 hiljada automobila, dok su sa po oko 12 hiljada izjednačeni “Pežo“, “Opel“ i “Audi“.

U Crnoj Gori je lani bilo najmanje registrovanih vozila marke “raba“ i „tesla“, svege po tri komada, kao i “rols-rojsa“ kojih je bilo pet.

Sa po sedam vozila zastupljeni su “deutc“ i “tata“, dok je “bentlija“ bilo osam, a “ferarija“ devet.

Nekada popularnih domaćih automobila iz kragujevačke “Zastave“, sada je na ulicama svega 1.224.