Skijaška sezona na državnom Ski-centru Kolašin 1600, nakon višesedmične pauze, zahvaljujući novim sniježnim padavinama, nastavljena je 16. februara. Novi snijeg donio je i novi optimizam i nove posjetioce tom skijalištu, ali to nije popravilo popunjenost smještajnih kapaciteta u gradu.
Cijene ski karata na Ski-centru snižene su za 20% i na tom nivou ostaće do kraja ove sezone. Na državnom skijalištu je od 21. decembra prošle godine, kada je zvanično počela sezona, do novih padavina bilo svega 15 skijaških dana, dok je na susjednom privatnom Kolašinu 1450, zahvaljujući boljoj poziciji staza i mogućnosti za vještačko osnježavanje, skijanje trajalo duže.
Kako je „Vijestima“ kazao rukovodilac Ski-centra Kolašin 1600 Bojan Medenica, iznenađeni su i zadovoljni brojem gostiju, s obzirom na to da su staze prethodno bile više od mjesec dana kopne. Medenica objašnjava da su trenutno u funkciji staze koje „prate“ žičaru K8, kao i poligon za početnike.
– Novi snijeg i naš trud da dobro pripremimo raspoloživu infrastrukturu dali su rezultate. Nadamo se novom snijegu i značajnom broju skijaških dana. Cijene ski-pasova su snižene, pa sada jednodnevni ski-pas košta 20 eura za odrasle i 13,2 eura za djecu. Na primjer, nova cijena trodnevnog ski-pasa je svega 45 eura za odrasle i 30 eura za najmlađe posjetioce skijališta – kaže Medenica.
Niže cijene važe i za sedmodnevne ski karte, koje sada koštaju 84 eura za odrasle i 60,4 eura za djecu. Odluku o nižim cijenama korišćenja skijaške infrastrukture donio je Odbor direktora Skijališta Crne Gore (SCG), u okviru kojih funkcioniše i Ski-centar Kolašin 1600.
Dok su na skijalištu zadovoljni brojem posjetilaca, vlasnici privatnog smještaja u Kolašinu tvrde da im novi snijeg nije doveo i nove goste. U toj vrsti smještaja i dalje nema dugoročnih rezervacija, a gosti se odlučuju uglavnom za jedno noćenje. Kako su „Vijestima“ kazali u Udruženju izdavalaca privatnog smještaja, nastavak skijaške sezone nije donio značajniju korist.
– Definitivno, nema više dugoročnih rezervacija, već se to radi „dan za danom“. Kada je riječ o noćenjima, to su uglavnom pojedinačni slučajevi i radi se samo o skijašima koji prespavaju samo jednu noć. Novi snijeg i nastavak skijaške sezone ne znače da se stanje u privatnom smještaju značajnije popravilo u odnosu na dane kada nije bilo skijanja na Bjelasici – kažu iz tog Udruženja.
Podsjećaju da su prethodnu zimsku sezonu, kada nije zabilježen nijedan skijaški dan, okončali u debelom minusu. Ove godine, predviđaju da će na kraju sezone biti tek na pozitivnoj nuli. Vlasnici privatnog smještaja, očigledno, ponovo će od turističkog ljeta očekivati da nadomjeste ono što je izostalo tokom zime.
Iz SCG do sada nijesu saopštili koliki gubici trpe zbog višesedmične pauze izazvane nedostatkom snijega. No, činjenica je da, čak i da je snijega bilo dovoljno, posjetioci na državnom ski-centru ove zime nijesu mogli koristiti cijelu skijašku infrastrukturu. Žičara K7 nije radila jer je nebezbjedna, nakon što je još tokom proljeća prošle godine, radovima privatnog investitora, oštećeno postolje jednog od stubova tog objekta, čineći je nebezbjednom za upotrebu. Taj šestosjed, koji je gradila država i koji je koštao oko devet miliona eura, povezuje infrastrukturu privatnog i državnog skijališta i prati ga 10 kilometara staza. Kada će i na koji način biti obavljeno saniranje nije zvanično saopšteno, ali ni kolika je šteta zbog toga što nije bio u funkciji.
Odbor direktora SCG početkom januara saopštio je da ne znaju koliko će trajati radovi na sanaciji zemljišta oko stuba broj 4 šestosjeda K7, pa tako ni kada bi ta žičara mogla biti ponovo u funkciji. Tada su objasnili da su „na osnovu uputa koje su dobili od Ministarstva turizma, donijeli zaključke da žičara K7 treba da ostane neaktivna do dobijanja pozitivnog nalaza o bezbjednosti“. Odbor je takođe donio zaključak da se pokrene postupak tokom kojeg bi se utvrdilo ko je odgovoran za izvođenje radova koji su doveli do oštećenja infrastrukture u vlasništvu SCG. Nakon toga, kako su objasnili prije mjesec i po, „treba zahtijevati da nadoknade troškove nastale štete, uključujući eventualnu izgubljenu dobit ukoliko žičara ne bude u pogonu tokom zimske turističke sezone“.
Žičara nije jedini objekat koji nije bio u funkciji tokom dosadašnje sezone. Iako su postavljeni još prije pola godine, još ne rade ni dva ski-lifta, tipa „sidro“ i „tanjir“. Kako je nedavno saopštio Medenica, za taj dio skijaške infrastrukture još nisu završene procedure koje se tiču upotrebnih dozvola, na koje se čeka više mjeseci.
Odbor direktora je minule sedmice saopštio da je „zabrinut nebrigom Direktorata za kapitalne investicije, izvođačem radova i nadzorom po pitanju nepuštanja nova dva lifta u rad“. Podsjećaju da su ski-liftovi bili građevinski završeni još krajem ljeta, ali ni do danas nisu dobili upotrebnu dozvolu. Iz Odbora direktora najavili su da će se zbog te neažurnosti ubrzo obratiti predsjedniku Vlade Milojku Spajiću.
Related