Koja zdravstvena stanja uzrokuju najveće bolove?

    2 godine pre 753 pregleda Izvor: cdm.me

Niko ne želi da osjeća bol, ali ponekad je to neizbježno. Međutim, postoje neka medicinska stanja koja uzrokuju bol sa kojim se teško nositi.

Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije objavila je listu od 20 stanja koja se smatraju najbolnijim, što znači da imaju veliki uticaj na naš svakodnevni život.

Endometrioza

Endometrioza je nevjerovatno bolna i može uticati na žene bilo kog uzrasta. To je reproduktivni poremećaj koji nastaje kada ćelije koje pripadaju sluzokoži materice počnu da rastu van nje, odnosno na drugim organima gde ne pripadaju.

Endometrioza se ne može izliječiti, ali se može kontrolisati. Simptomi uključuju bol u karlici, bol nakon odnosa, mučninu, teške i bolne cikluse i poteškoće sa začećem.

Herpes

Herpes zoster je infekcija koja uzrokuje bolan osip u obliku plikova ispunjenih tečnošću. Prvi znaci uključuju peckanje na koži ili glavobolju. Osip je prilično bolan i može trajati do četiri nedjelje, piše IndexHR.

Proklizavanje diska

Skliznuti disk je takođe poznat kao prolaps ili hernija diska. Ovo stanje se javlja kada meki unutrašnji dio diska iskoči iz svog ležišta u kičmeni kanal.

Ako tkivo pritisne nerve koji se spuštaju niz kičmenu moždinu, to može izazvati neopisivi bol u donjem dijelu leđa, utrnulost u ramenima, rukama, leđima, nogama ili stopalima, bol u vratu, slabost mišića i išijas.

U većini slučajeva odmor, blago vježbanje i ljekovi protiv bolova čine čuda, dok je u težim situacijama jedini spas operacija.

Upala slijepog crijeva

Upala slijepog crijeva obično počinje bolom u sredini stomaka koji može doći i otići. U roku od nekoliko sati, bol se širi na donju desnu stranu, gdje se nalazi slijepo crijevo, i postaje konstantan i jak. Pritisak na ovo područje, kašalj ili hodanje mogu pogoršati bol.

Ako imate apendicitis, možda ćete imati i druge simptome, uključujući mučninu, gubitak apetita, zatvor ili dijareju i visoku temperaturu.

Smrznuto rame

Smrznuto rame karakteriše bolno i ukočeno rame mjesecima, čak i godinama, a javlja se kada se tkivo oko ramenog zgloba upali.

Ovo stanje se obično liječi vježbama za ramena i ljekovima protiv bolova.

Klaster glavobolja

Klaster glavobolje su strašni napadi bola u jednoj strani glave, koji se često osjećaju oko oka. Počinju brzo i bez upozorenja. Svako ih može dobiti, ali su češći kod muškaraca i obično se pojavljuju u 30-im ili 40-im godinama.

Prelom kostiju

Fraktura ili fraktura kosti može se desiti nakon nesreće kao što je pad ili udar predmeta. Tri najčešća su bila bol, otok i deformacija.

Kompleksni regionalni sindrom bola

Kada osoba doživljava konstantan jak i iscrpljujući bol, to može biti kompleksni regionalni sindrom bola. Iako je većina slučajeva stanja izazvana povredom, nastali bol je mnogo jači i dugotrajniji od normalnog.

Srčani napad

Srčani udar karakteriše bol u grudima, kratak dah i osjećaj slabosti i anksioznosti. To se dešava kada je protok krvi do srca iznenada blokiran, obično krvnim ugruškom. Nedostatak krvi u srcu može ozbiljno da ošteti srčani mišić i opasan je po život, pa je neophodno hitno potražiti medicinsku pomoć.

Artritis

Artritis je uobičajeno stanje koje uzrokuje bol i upalu u zglobu. Osteoartritis i reumatoidni artritis su dvije najčešće vrste artritisa. U Hrvatskoj od reumatoidnog artritisa boluje oko 50.000 ljudi.

Giht

Giht izaziva iznenadne, jake bolove u zglobovima. Može biti teško dijagnostikovati jer su simptomi slični drugim stanjima. Napadi gihta se obično leče antiinflamatornim lekovima.

Anemija srpastih ćelija

Anemija srpastih ćelija je naziv za grupu nasljednih zdravstvenih stanja koja utiču na crvena krvna zrnca. To je ozbiljno zdravstveno stanje koje traje cijeli život, iako liječenje može pomoći u upravljanju većinom simptoma.

Migrena

Migrena je obično umjerena do jaka glavobolja koja izaziva pulsirajući bol na jednoj strani glave. Takođe može biti praćen mučninom i povećanom osjetljivošću na svjetlost ili zvuk. To je uobičajeno stanje koje pogađa jednu od pet žena i jednog od 15 muškaraca.

Išijas

Išijas je intenzivan bol u predjelu donjeg dijela leđa i gluteusa koji se širi duž oboljele noge sve do stopala. Simptomi se mogu pogoršati kada se krećte, kijate ili kašljate. Obično traje od četiri do šest nedjelja, ali ponekad i duže.

Kamen u bubregu

Kamen u bubregu može da se razvije u jednom ili oba bubrega, a najčešće pogađa osobe starosti od 30 do 60 godina. Obično se nalazi u bubrezima ili u ureteru i može biti izuzetno bolan i dovesti do infekcije bubrega ili otkazivanja bubrega ako se ne liječi.

Trigeminalna neuralgija

Možda niste čuli za ovo stanje, ali to je iznenadni, jak bol u licu koji se često opisuje kao oštar bol ili kao električni udar u vilicu, zube ili desni. Obično se javlja u kratkim, nepredvidivim napadima koji mogu da traju od nekoliko sekundi do oko dva minuta i završavaju isto tako iznenada kao što i počinju.

Akutni pankreatitis

Pankreas je mali organ koji se nalazi iza želuca i pomaže u varenju. Kada se razbukta na kraći period, govorimo o akutnom pankreatitisu. Stanje, u većini slučajeva, prolazi u roku od nedjelju dana.

Međutim, postoji i teški akutni pankreatitis, koji može izazvati ozbiljne komplikacije.

Čir na želucu

Čir na želucu je otvorena rana koja se razvija na sluznici želuca. Najčešći simptom je pekući ili probadajući bol u centru stomaka.

Fibromijalgija

Fibromialgija je dugotrajno stanje koje izaziva bol u cijelom tijelu. Pored bola, ljudi takođe mogu iskusiti povećanu osjetljivost na bol, ekstremni umor, ukočenost mišića, poteškoće sa spavanjem, probleme sa mentalnom obradom, glavobolje i sindrom iritabilnog crijeva.

Iako trenutno ne postoji lijek za fibromialgiju, postoje tretmani koji pomažu u ublažavanju nekih simptoma i olakšavaju život sa ovim stanjem.

Bol nakon operacije

Bol nakon operacije je čest, iako njegov intenzitet varira u zavisnosti od vrste operacije.

Ali pretjerani bol poslije operacije nije dobar, posebno ako osjećate da je nepodnošljiv, kažu ljekari. Ako ste zabrinuti zbog nekog od simptoma, posjetite svog ljekara opšte prakse i pozovite 194 u hitnim slučajevima.