Kod profesora pali ispit, a pred komisijom dobili osmicu

    2 meseca pre 849 pregleda Izvor: pobjeda.me

Arhive pojedinih fakulteta Univerziteta Crne Gore bilježe da su studenti koji kod predmetnog nastavnika nijesu položili ispite u regularnom roku dobili čak i osmice kada su zatražili da se formira komisija i provjeri njihovo znanje. U zahtjevima su navodili da smatraju da ih profesor nije ocijenio kako treba.

Nijesu Pobjedi odgovorili svi fakulteti sa kojima smo kontaktirali, ali jesu Fakultet političkih nauka, Ekonomski fakultet i Filološki.

Sa Ekonomskog fakulteta kažu da koristeći svoje pravo na polaganje ispita pred komisijom, kao jedan od mehanizama zaštite svojih prava, tokom ove studijske godine (2023-24) jedan student je uputio zahtjev za polaganje pred komisijom, a tokom prethodne studijske godine (2022-23) dvoje studenata je uputilo ovakav zahtjev.

– Svi studenti koji su koristili ovo pravo, u regularnom roku nijesu položili ispit, pa su uputili zahtjev za polaganje pred komisijom smatrajući da njihovo znanje nije adekvatno vrednovano prilikom ispitivanja kod predmetnog profesora. Svi studenti su položili ispite pred komisijom – dvoje studenata sa ocjenom E i jedan student sa ocjenom C – rekli su oni.

Nema sankcija za profesore

Upitani da li u slučajevima kada komisija ocijeni drugačije studenta od predmetnog profesora, profesor onda može na neki način da odgovara, kažu da shodno Pravilima studiranja na osnovnim studijama ne postoji procedura za sankcionisanje profesora zbog koga je student tražio polaganje pred komisijom.

Objašnjavaju da je polaganje pred komisijom definisano članom 42, Pravila o studiranju na osnovnim studijama, prema kojem sudent ima pravo da organu rukovođenja ustanove podnese prigovor na ocjenu ako smatra da ispit nije obavljen u skladu sa zakonom, statutom i ovim pravilima u roku od 48 sati od dobijanja ocjene. Dekan je dužan da po prigovoru, u roku od tri dana, obrazuje komisiju koja će utvrditi da li je ocjena izvedena suprotno propisima, pregledati i ponovo ocijeniti pismeni ili drugi rad ili ispitati studenta. Komisija ima tri člana u koju mogu biti imenovani nastavnici iz istih ili srodnih oblasti. Ukoliko student traži izuzeće predmetnog nastavnika, taj nastavnik ne može biti član komisije. Odluku o ocjeni komisija donosi većinom glasova.

Sa Fakulteta političkih nauka kažu da u toku studijske 2022/2023. nije bilo zahtjeva za ponovno polaganje ispita pred komisijama, ali jesu u toku ove studijske godine. Obratila su im se tri studenta, smatrajući da ispit koji su polagali nije obavljen u skladu sa zakonom i opštim aktom ustanove.

– U sva tri slučaja studenti su položili ispit pred komisijama. Dva studenta koja su na osnovu provjera znanja u redovnim ispitnim rokovima od predmetnih nastavnika ocijenjeni ocjenom F, od strane komisija za ponovno polaganje ispita ocijenjeni su ocjenama D i C, dok je jedan student, u redovnim rokovima ocijenjen ocjenom C, nakon po prigovoru ponovljenog ispitivanja, od strane komisije ocijenjen je ocjenom B – navela je rukovoditeljka Službe za studentska pitanja FPN-a mr Vera Miklovčić-Prenkočević.

Dodaje da na osnovu opisane procedure i ovakvih odluka komisije, zakon ne predviđa obavezu pozivanja predmetnih nastavnika na odgovornost, izuzev u slučajevima grube povrede zakonskih normi.

– Na Fakultetu političkih nauka ovim povodom nastavnici nijesu disciplinski procesuirani – rekla je ona.

Sa Filološkog fakulteta Univerziteta Crne Gore navode da u proteklom periodu nijesu imali nijedan slučaj polaganja ispita pred komisijom.

Komisija nije jedina zaštita

Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore Andrej Vukčević rekao je Pobjedi da je u pitanju legitimno pravo studenta, koje je moguće ostvariti u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i aktima Univerziteta, ali to, ipak, iako najefikasniji, nije jedini način zaštite od nesavjesnog i neobjektivnog postupanja profesora – u dijelu koji se odnosi na objektivnost, odnosno kriterijum pri ocjenjivanju i druga postupanja. Podsjeća da u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i aktima Univerziteta – na Univerzitetu se najmanje jednom godišnje sprovodi postupak samoevaluacije studijskih programa, nastave i uslova rada prema standardima i smjernicama za obezbjeđivanje kvaliteta (ESG) u Evropskom prostoru visokog obrazovanja.

– Učešće studenata u postupku redovnog, godišnjeg, nadzora za obezbjeđenje sistema kvaliteta vrši se kroz ocjenjivanje nastavnog procesa i nenastavne podrške – u sklopu anonimnih anketa. Studentsko vredovanje nastave, kroz pomenute ankete, prema akademskom kalendaru sprovodi se u toku maja – kazao je on.

Dodaje da je stav Studentskog parlamenta UCG da bi kontrole, koje se sprovode i ostvaruju putem pomenutih anketa, ali i na druge načine, trebale biti malo učestalije i ozbiljnije shvaćene – kako od strane profesora, tako i od strane studenata.

– Od izuzetnog značaja je napomenuti sljedeće: ukoliko se dođe do podataka o nezadovoljstvu velikog broja studenata određenim profesorom, odnosno realizacijom nastave i postupkom ocjenjivanja na određenom predmetu – tome treba posvetiti pažnju te preduzeti sve potrebne mjere u cilju provjere pomenutih navoda, i ukoliko su isti bili opravdani, u krajnjem primijeniti i mjere sankcije – kazao je Vukčević.

Zaključuje da u čitavom tom procesu posebnu pažnju treba posvetiti poštovanju načela, ali i zaštiti akademskog integriteta nastavnika, saradnika i samih studenata.