PITANJA BEZ ODGOVORA: Policija se juče oglasila zvaničnim saopštenjem i unijela dodatnu konfuziju u slijed događaja nezapamćene tragedije na Cetinju
Umjesto da makar djelimično javnosti rasvijetli slijed događaja nezapamćene tragedije u Crnoj Gori – kada je u petak popodne na Cetinju Vuk Borilović (34) ubio 10 osoba, među kojima dvoje djece, i ranio još šest, a potom je pod nerazjašnjenim okolnostima ubijen – Uprava policije juče se oglasila saopštenjem i unijela dodatnu konfuziju, ali i opravdanu sumnju u istinitost njihove verzije svih dešavanja i činjenica koje su pratile brutalni zločin.
Tek juče zvanično je saopšteno i ko su sve žrtve Borilovićevog krvavog pira u naselju Medovine. Braća, osmogodišnji M. M. i jedanaestogodišnji M. M, najmlađe su žrtve zločina i vjeruje se da su na mjestu ostali mrtvi poslije hitaca iz lovačkog karabina koje je u njih ispalio Borilović. Njihova majka Nataša Pejović-Martinović (35), medicinska radnica, teškim povredama podlegla je u Kliničkom centru Crne Gore. Martinovići su bili podstanari u kući Borilovića.
Pošto je pucao u dječake i njihovu majku, prema nepotvrđenim informacijama, sumanuti ubica je pucao u svakoga ko mu se našao na putu. Ubio je kuma porodice Martinović – Milana Mitrovića (37) koji je, kad je čuo za pucnjavu, dojurio do Borilovićeve kuće da pokuša da ih spasi.
Ubio je i svog ujaka Gorana Đurišića (54), koji je, isto tako, došao ne bi li ga urazumio. Svjedok je ispričao da je ujaka, pored ostalog, pitao: „Ko te je poslao?“ i onda hladnokrvno pucao u njega.
Borilović je, prema nezvaničnim informacijama, upao i u nekoliko komšijskih kuća i pucao u svakog koga je zatekao.
Ubio je supružnike Dimitrija (78) i Danicu Drecun (74) i njihovog sina Rajka Drecuna (56), te komšinice, sestre Milu (51) i Aleksandru Radunović (52).
Sumanuti ubica ranio je i sugrađane Slavicu Zvicer (66), Filipa Đurkovića (33), Milevu Ramadanović (76), Darinku Čelebić (88) i Aleksandra Drecuna (32) čijeg je oca, đeda i babu ubio. Ranio je i policajca Ljubišu Maksimovića (44) iz Podgorice, koji je sa kolegama došao na intervenciju.
Četvoro ranjenih je teško povrijeđeno i svi su na liječenju u Kliničkom centru Crne Gore u Podgorici, od kojih troje na Intenzivnoj njezi, a Đurkoviću se ljekari bore za život.
Dvoje ranjenih je u cetinjskoj bolnici i van su životne opasnosti.
Nezvanične informacije ukazuju i na to da je namjeravao da pobije još jednu familiju iz komšiluka – Vujačiće, ali ih je, kako je juče svjedočila Amira Vujačić, spasio policajac koji je bio na njihovoj terasi. U kući su bili ona, njen suprug, svekrva i dvoje unučadi. Prethodnog dana nezvanične informacije su ukazivale da je njen suprug potegao oružje i odbio napad pomahnitalog komšije.
Vuk Borilović je bio lovac i imao je registrovano oružje. Kako je juče saopštio načelnik cetinjske policije Dalibor Šaban karabin je bio poluautomatski.
VERZIJA UPRAVE POLICIJE
Za razliku od petka kada je javnost čekala skoro pet sati da se policija oglasi povodom događaja na Cetinju, pokazujući nesposobnost komunikacije u kriznoj situaciji, juče popodne uputili su opširno saopštenje, a u programima dvije vlastima bliske televizije – Javnom servisu i Vijestima gostovali su policijski načelnici s jasnom namjerom da opravdaju (ne)postupanje čuvara javnog reda i mira u petak u prijestonici.
Konfuznim saopštenjem, kao i kontradiktornim izjavama načelnika Odsjeka za suzbijanje opšteg kriminaliteta u Upravi policije Aleksandra Boškovića i šefa cetinjske policije Dalibora Šabana dodatno su unijeli zabunu.
U saopštenju su naveli kako još utvrđuju da li je Borilovića ubila policija tokom intervencije ili ga je u krvavom piru zaustavio neko od građana.
– Do sada sprovedene mjere i radnje ukazuju da je jedan od projektila koji je ispaljen od strane policijskih službenika pogodio V. B. i tom prilikom ga teško ranio. Nakon naizmjenične upotrebe vatrenog oružja od strane policijskih službenika i V. B., shodno njihovim izjavama i izvještajima, u jednom trenutku više nije bilo upotrebe oružja od strane V. B. – saopštila je policija.
Predstavili su svoj hronološki slijed događaja, navodeći kako je u petak oko 15.30 sati, više građana prijavilo dežurnoj službi Odjeljenja bezbjednosti Cetinje da je došlo do upotrebe vatrenog oružja u naselju Medovina.
proizilazi da je Borilović, oko 15.30 sati, obavio telefonski razgovor sa osobom čiji identitet za sada, iz razloga zaštite oštećenih i svjedoka, policija ne želi da saopštava. Borilović je u telefonskom razgovoru kazao da je u svojoj kući ubio porodicu koja je kod njega stanovala, odnosno dvoje maloljetne djece. Ovom razgovoru je prethodio još jedan koji potvrđuje ove navode. Sadržinu tog razgovora i identitet sagovornika policija takođe nije objavila zbog zaštite oštećenih i svjedoka – naveli su iz Uprave policije.
Dalje su saopštili da su „na lice mjesta hitno upućeni raspoloživi policijski službenici“.
– Prilikom dolaska, u blizini naselja Medovina, oni su čuli pucnje, vrisku i galamu mještana. Istovremeno, vidjevši ih, osumnjičeni V. B. je upotrijebio vatreno oružje prema policijskim službenicima koji su, usljed ispunjenosti zakonskih uslova, uzvratili upotrebom vatrenog oružja u cilju onesposobljavanja napadača – navedeno je u saopštenju.
Prema Boriloviću je, kako su saopštili, ispaljeno oko 20 projektila, a prilikom razmjene vatre jedan policajac ranjen je u predjelu glave.
Istakli su i da „do sada sprovedene mjere i radnje ukazuju da je jedan od projektila, koji je ispalio policijski službenik, pogodio i ranio Borilovića“.
– Nakon naizmjenične upotrebe vatrenog oružja od strane policijskih službenika i V. B, shodno njihovim izjavama i izvještajima, u jednom trenutku više nije bilo upotrebe oružja od strane V. B. Ovo potvrđuje i izjava svjedoka koji je telefonom razgovarao sa V. B. oko 15.50 sati, odnosno dvadesetak minuta poslije telefonskog razgovora koji je prethodno vodio V. B. Po izjavi svjedoka, u ovom telefonskom razgovoru V. B. je izjavio da je lišio života veći broj lica i da je teško ranjen i da misli da neće preživjeti – piše u saopštenju policije.
Kažu i kako u javnost nijesu izlazili sa ovim informacijama iz objektivnih razloga, odnosno „sve dok nesumnjivo nijesu bile utvrđene činjenice i posljedice“.
– Vjerujemo i da je to bio jedini odgovoran pristup, a posebno imajući u vidu da bi objavljivanje bilo kakvih nedovoljno provjerenih informacija, a takvih je imajući u vidu osobenost okolnosti bilo mnogo i mogle su voditi negativnim posljedicama – kažu u Upravi policije.
Saopštili su i da je nakon lociranja „u tom momentu ranjenog Borilovića i blokiranja dijela grada radi zaštite građana i stvaranja preduslova za djelovanje taktičke jedinice, otpočeta procedura angažovanja specijalne taktičke jedinice (PTJ)“. U međuvremenu, pišu oni dalje, „Borilović je preminuo, a policija utvrđuje da li je smrt nastupila kao posljedica teškog ranjavanja ili naknadnog ispaljivanja projektila na, za sada tačno neutvrđen način, od strane građanina“.
– U tom smislu, policija ima određene podatke i indicije koji se provjeravaju daljim policijsko-tužilačkom aktivnostima – ističu u Upravi policije.
Poručili su i da će, shodno svojim procedurama, u okviru kompletnog utvrđivanja činjenica, provjeriti i sva postupanja svojih službenika kako bi mjerodavno utvrdili da li su ona bila u skladu sa zakonom i standardima.
NAČELNICI
Načelnik Odsjeka za suzbijanje opšteg kriminaliteta u Upravi policije Aleksandar Bošković kazao je juče za TVCG da se Borilović u petak, oko 15 sati, rastao sa prijateljem, sa kojim je zakazao ljekarski pregled i da je nedugo zatim uslijedila tragedija.
On je rekao i da je u Borilovića pucao i građanin Cetinja N. K, ali da još ne može saopštiti ko ga je ubio – da li on ili policija.
– Građanin N. K. trenutno nije dostupan policiji – kazao je on i dodao kako se preduzimaju aktivnosti na tom planu.
Ustvrdio je i da je policijska akcija u petak na Cetinju trajala oko 30 minuta.
Njegov kolega, načelnik Odjeljenja bezbjednosti Cetinje Dalibor Šaban za TV Vijesti ocijenio je kako se „ne može reći da policija nije reagovala na vrijeme“.
Kazao je da je policija stigla na mjesto događaja tri minuta po primljenoj dojavi – u 15.30 sati, a da je Borilović krvavi pir u Medovini počeo sedam minuta prije toga – u 15.23.
– Prilikom prilaska V. B. je odmah upotrijebio vatreno oružje koje je na direktan način ugrožavalo živote policajaca i građana. Službenici su odmah uzvratili iz vatrenog oružja i tom prilikom je jedan od njih zadobio povrede glave. Izviđajne radnje ukazuju da je jedan projektil teško ranio izvršioca, a postoji sumnja da je od posljedica tog projektila i stradao – rekao je Šaban.
Ustvrdio je i kako je policija preduzela sve radnje da obezbijedi mjesto događaja iz dva razloga.
– Radi dolaska specijalizovane jedinicie obučene za najsloženije sitaucije i da zaštiti građane koji su nakon pucnjave bili u blizini. Ono što je otežavajuće je sama karakteristika terena. U tom naselju je mnogo kuća koje su na maloj udaljenosti i izvršilac je koristio poluautomatsku, lovačku pušku koja je po karakteristikama za te uslove opasna – istakao je Šaban.
Na pitanje da li je policija reagovala na vrijeme kazao je da „ako su uspjeli za kratko vrijeme da osiguraju mjesto, da zaštite građane od počinioca, teško je da neko može iznijeti stav da policija nije na vrijeme reagovala“.
Rekao je i da su pored tijela Borilovića pronađene četiri čaure, te da je ovaj Cetinjanin imao legalno izdat oružani list za pušku kojom je počinio zločin.
Uprava policije u hronologiji događaja dostavljenoj juče medijima nije navela kada je Borilović počeo da ubija komšije. Iz onoga što su naveli proizilazi da su policajci, nije saopšteno koliko njih, stigli u Medovinu pred svršen čin. Samo što su došli otvorili su vatru na Borilovića koji je pucao prema njima i teško ga ranili, te da on od tog momenta više nije potezao oružje. Uprava policije je navela da je to bilo u 15.50 sati, da je tada utihnula pucnjava.
Šef cetinjske policije, međutim, saopštio je da su policajci u Medovinu stigli tri minuta po dojavi o pucnjavi. Znači oko 15 sati i 33 minuta. Ako je Borilović, kako piše u saopštenju Uprave policije, onesposobljen u 15.50 sati, proizilazi da su policajci čitavih 17 minuta bili na mjestu događaja bez ikakve reakcije?!
Pri tome, šef cetinjske policije Šaban je kazao da je Borilović počeo da puca u 15.23 sati. Kako se zaključuje iz saopštenja Uprave policije, tako i iz izjava Boškovića i Šabana, od momenta kada su policajci stigli u Medovinu Borilović više nikoga nije ubio, osim što je ranio jednog policajca, onda ispada da je on u sedam minuta – od 15.23 do 15.30 pobio desetoro ljudi i ranio petoro?! A dvojica od 10 njegovih žrtava, dojurili su u Medovinu iz grada, pošto su saznali da on puca na komšije?!
Osim toga, svjedokinja Vujačić, koja je sa porodicom umalo bila žrtva ovog brutalnog zločina, ispričala je juče kako je sve trajalo oko sat vremena i kako je na njihovoj terasi bio policajac koji ih je spasio sigurne smrti.
Crnogorska policija, kao u nebrojeno situacija u proteklih skoro dvije godine, i ovog puta je umjesto da rasvijetli okolnosti događaja o kojima obavještava javnost, još jednom otvorila niz pitanja, ali i opravdanu sumnju u istinitost svojih navoda.
OSTAVKE
Na manjkavosti policijske komunikacije sa javnošću juče je ukazao i koordinator Građanske inicijative „21. maj“ i bivši predsjednik i član Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Saša Zeković, koji je kategoričan da ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić i direktor Uprave policije Zoran Brđanin treba odmah da podnesu ostavke.
On je u izjavi za CdM kazao da ima saznanja da je akcijom policije rukovodio načelnik CB Podgorica Goran Jokić i da je putem radio-veze izdavao angažovanim policajcima uputstva o postupanju. Smatra da je važno odgovoriti zašto Jokić nije bio na mjestu događaja.
– Zvaničnici su izbjegli da govore o odgovornosti, a o njoj se upravo i govori u ovakvim situacijama, jer javnost hoće i ima pravo da zna da li je policija preduzela sve što je trebala i mogla da spriječi ovaj masakr i njegove posljedice – kazao je Zeković.
Ocijenio je da odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije na ovu situaciju nije bio adekvatan i djelotvoran.
Izostala je, tvrdi Zeković, i potrebna i očekivana komunikacija sa javnošću, kako tokom krize tako i nakon nje.
– Izostala je i podrška prema medijima koji su oskudijevali bar sa minimalnim zvaničnim informacijama. Usljed takve neorganizacije MUP-a i Uprave policije i kontinuiranog izostanka pružanja razumnih i promišljenih informacija, u domenu u kojem su bile moguće, društvene mreže su bile preplavljene neutemeljenim i neprimjerenim objavama koje su dodatno uznemirile javnost. Odgovorni u određenim medijima, poput portala IN4S, uopšte nijesu moderirali komentare koji su išli i u pravcu razjedinjavanja nacije u žalosti i daljeg podsticanja aktuelnih podjela – upozorio je Zeković.
Prema njegovim informacijama, a on vjeruje da će Unutrašnja kontrola policije utvrditi sve činjenice, uniformisani policajci su navodno dobili uputstva da budu sa strane i da ne intervenišu i ne upotrebljavaju vatreno oružje kako bi izbjegli moguće posljedice, a nekoliko službenika policije u civilu je dobilo zadatak da izvide situaciju sa samog lica mjesta i izvještavaju o samoj situaciji, kao i da pokušaju da pregovaraju sa Borilovićem.
-Tom prilikom vođa bezbjednosnog sektora Ljubiša Maksimović je zadobio teške povrede u predjelu glave i ramena. Prisutni građani su tražili oružje od policije kako bi pokušali da okonačaju ovu situaciju – podijelio je sa javnošću svoja saznanja Zeković, uz poruku da „građani Crne Gore, bez ozbira na svoje ideološke, vjerske i nacionalne razlike, zaslužuju pouzdaniju i profesionalniju organizaciju policije“.
Danas će, povodom tragedije u 10 časova biti održana komemorativna sjednica u Vladinom domu na Cetinju.
Pročitajte još