KATASTROFALNI PODACI – U Pljevljima je samo jedan dan tokom januara kvalitet vazduha bio u okviru propisanih vrijednosti

    6 godina pre 122 pregleda Izvor: pvinformer.me

Po mjesečnom izvještaju koji je objavila Agencija za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore, u Pljevljima je samo jedan dan tokom januara kvalitet vazduha bio u okviru propisanih vrijednosti. Osim 30 dana tokom kojih su evidentirana prekoračenja, registrovane su i veoma visoke vrijednosti srednjih dnevnih koncentracija PM10 i PM 2,5 čestica. Tokom 4 dana bila je prekoračena i granična vrijednost za srednju dnevnu koncentraciju sumpor(IV)oksida SO2.

Na svim mjernim mjestima izmjerene su i visoke srednje mjesečne koncentracije kancerogenog benzo(a)pirena izuzetno opasnog za zdravlje ljudi.

Ono što predstavlja veliki problem za građane Pljevalja je činjenica da se sa postojeće mjerne stanice u Pljevljima ne očitavaju na dnevnom nivou podaci za najopasnije čestice u vazduhu iznad grada kao što su PM 2.5 i kancerogeni benzo(a)piren.

Koliko je ekološka situacija katastrofalna i opasna po zdravlje stanovnika Pljevalja pokazuju i periodični podaci Agencije koji su objavljeni za februar 2019.godine.

Rezultati mjerenja koncentracije PM10 čestica na mjernom mjestu Gagovića imanje Pljevlja 08.02. – 14.02.2019.

U periodu od 08.-14.02. na mjernom mjestu Gagovića imanje u Pljevljima registovana su prekoračenja srednje dnevne koncentracije PM10 čestica tokom 4 dana. Najveća koncentracija je izmjerena 14.02. i iznosila je 189,35µg/m3.

Prema izvještajim sa Mjerne stanice u Pljevljima od 18.-20. februara satna prekoračenja suspendovanih PM 10 čestica u vazduhu iznad gradu su konstantno bile iznad zakonom propisanih vrijednosti od 50 mg/m3.

U zemljama EU koncentracija frakcija respirabilnih, grubih i finih čestica, PM10, se prati uokviru redovnog monitoringa (Council Directive 1999/30/EC, 1999; Council Directive 2008/50/EC). Važeca regulativa u EU propisuje srednju dnevnu vrednost za PM10 od 50 µg /m3 koja ne smije biti prekoračena više od 35 dana godišnje, a do 2020 se zahteva poboljšanje kvaliteta vazduha jer prekoračenja ne smije biti više od 7 dana godišnje.

Česticama koje su opasne po disajne organe čovjeka smatraju se one koje su manje od 10 µm. Tako male čestice imaju tendenciju i da se u deponuju u alveolama. Koji dio udahnutih čestica će ostati u respiratornom traktu i dubina do koje će prodrijeti prije nego se deponuju zavisi od njihove veličine kao najznačajnijeg faktora koji određuje opasnost od udisanja čestica. Ukoliko dospiju do pluća čestice usporavaju razmjenu kiseonika i ugljendioksida, skraćujući dah. To dovodi do većeg naprezanja srca, koje je u uslovima povećanog napora kako bi kompezovao smanjeni unos kiseonika. Obično, ljudi koji su najosjetljiviji na ovakve otežane uslove obolijevaju od respiratornih bolesti kao što su enfizem, bronhitis, astma i srčani problemi. Čestice kao i materije u vidu tečnosti i gasova koje se unose zajedno sa česticama na kojima se adsorbuju, ako se udahnu, a otrovne su, mogu doprinijeti i oštećenju organa kao, na primjer, bubrega i jetre.

Benzo[a]piren je policiklični aromatični ugljovodonik koji se nalazi u katranu, i ima hemijsku formulu C20H12. Njegovi metaboliti su mutageni i visoko karcinogeni. On je uvršten u grupu 1 karcinogena IARC-a. Ovo jedinjenje pripada klasi benzopirena. Ono se sastoji od benzenovogprstena kondenzovanog sa pirenom. Benzo[a]pyren je rezultat nepotpunog sagorijevanja na temperaturi između 300 °C i 600 °C.

Njegova toksičnost je demonstrirana putem razvoja tumora kože na laboratorijskim životinjama. Kad tijelo pokuša da metabolizuje benzo[a]piren, rezultujući diol epoksid reaguje i vezuje se za DNK, proizvodeći mutacije i eventualno kancer. Benzo[a]piren se nalazi u katranu, u automobilskim izduvnim gasovima (posebno iz dizel mašina), u dimu proizvedenom sagorevanjem organskog materijala (poput dima cigareta), i u hrani sa roštilja.