Kamioni sa flotacijskog jalovišta nanose blato na glavnu ulicu naselja Gradac

    4 godine pre 905 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Redakciji portala „PV Informer“ su se obratili mještani Gradca kod Pljevalja koji imaju problem sa kretanjem asvaltnim površinama u naselju, zbog velikih količina blata koje nanosi mehanizacija izvođača radova koji radi na rekultivaciji jalovišta nekadašnjeg Rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“. Radovi na nekadašnjoj deponiji jalovišta rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“, na kojoj je smješteno oko 3,9 miliona tona otpada nastavljeni su prije mjesec dana. Posebno problem imaju đaci koji ovom saobraćajnicom idu u obližnju školu, kao i mještani obližnjih stambenih zgrada. Jalovište se nalazi na svega stotinak metara od škole i stambenih zgrada u kojima žive većinom bivši radnici Rudnika Šuplja stijena. Za vrijeme vjetrovitih dana velike količine prašine sa deponije prekrivaju cijelo naselje.

Mještani tvrde da su već dva puta podnosili prijave Komunalnoj policiji koja je dolazila iz Pljevalja i sačinjavala zapisnik ali se problem nastavio i narednih dana. Takođe tvrde da je izvođač mogao materijal dostavljati na jalovište pored stare flotacije ali to nisu uradili, vjerovatno jer bi im rekonstrukcija starog puta stvorila dodatne troškove.

Redakcija portala je pozvala dežurnu službu Komunalne policije i dobila informaciju da su oni već izlazili na teren po pristigloj prijavi i postigli dogovor sa predstavnikom izvođača radova da se dva puta dnevno pere asvaltna površina od naslaga blata. Obećali su da će opet obići lokaciju i utvrditi da li se izvođač radova pridržavao dogovora i postupiti po zakonskim ovlašćenjima.

Deponija, koja je nastajala tokom pola vijeka rada Rudnika Šuplja stijena zauzima površinu od oko 10 hektara, visine je oko 30 metara. Projekat uređenja deponije predviđa preoblikovanje kosina da bi se smanjio nagib uz dva grebena širine po pet metara, dok bi na dnu kosina do rijeke Ćehotine bio postavljen potporni kameni zid visine od četiri do pet metara, sastavljen od metalnih žičanih kaveza (gabiona) ispunjenih kamenom. Jalovište će se pokriti višeslojnim materijalima ukupne debljine dva metra. Na kosinama ide izravnjavanje pola metra tampon materijala, preko toga geotekstil težine 300 grama po metru kvadratnom, potom vodonepropustna plastična membrana debljine 2,5 milimetara, zatim geotekstil 300 grama po kvadratu, 30 centimetara zaštitnog sloja, opet geotekstil 500 grama po kvadratu i potom 30 centimetara šljunka, pa 20 centimetara filter sloja, pa opet geotekstil 500 grama po kvadratu, zatim 30 centimetara gline i 20 centimetara humusa, pa trava.