Kako se održavaju bazeni za dvorište?

    2 godine pre 1593 pregleda Izvor: PV Informer

Riješili ste da nabavite bazen za dvorište i svoju oazu na otvorenom pretvorite u kupalište zbog koga ćete se tokom cijele letnje sezone osjećati kao na moru?

I prema našem mišljenju je to odličan izbor kako da na najbolji mogući način provedete slobodno vrijeme u jeku vrućina.

Iako kvalitetni bazeni za dvorište zahtijevaju određeno ulaganje, transport do željene lokacije nakon kupovine i montažu, obavezama nije kraj.

Ono što sledi osim uživanja u rashlađenoj vodi na +40 stepeni jeste i redovno održavanje bazena, kako bi voda bila čista i adekvatna za kupanje. Ukoliko ne obavljate ove aktivnosti, postoji mogućnost da vam štetne materije koje nastaju kao posljedica nehigijene, ugroze zdravlje.

Zato nastavite sa čitanjem teksta, saznajte kako se održavaju bazeni za dvorište, te kasnije primjenjujte naše savjete radi bezbijednog kupanja.

Nabavite svu neophodnu opremu za čišćenje i održavanje bazena

Svi mi volimo da uživamo u rashlađenoj vodi bazena tokom vikenda ili napornog dana provedenog na poslu. Ukoliko ste nabavili montažni bazen, vjerujemo da će on privući i brojne prijatelje da češće dolaze kod vas, kako biste zajedno uživali u blagodetima ljeta u vašem dvorištu.

Ali kao što smo već rekli, svaki bazen, pa i onaj montažnog tipa za dvorište, mora imati odgovarajuću opremu koja omogućava čišćenje. Pumpa za bazen omogućava prečišćavanje sitnih nečistoća i služi za raspršivanje hlora kada je potrebno njegovo dodavanje.

Sledeća važna stavka jeste nabavka filtera za bazen koji će omogućiti njegovo prečišćavanje veoma efikasno i lako.

Redovno mijenjajte filtere i neka pumpa za vodu radi onoliko koliko je preporučeno na pakovanju – najčešće je to 2 do 4 sata dnevno.

Osim filtera i pumpe zaduženih za uklanjanje sitnih čestica, pokrivači bazena se stavljaju preko kada nema kupača i tokom noći. Jedino tako vaš prostor za kupanje možete zaštititi od naleta lišća i drugih većih otpadaka.

Usisivači za čišćenje dna su takođe uređaji koji vam itekako mogu olakšati održavanje bazena. Kada nabavite i njih, kompletirali ste svoj asortiman opreme za prečišćavanje i možete se bezbrižno kupati tokom svakog dana.

Šta je pH vrijednost vode i kako je održavati na optimalnom nivou?

Koliko je voda “zdrava” za kupanje, jednostavno se može provjeriti kroz stanje pH vrednosti. Ukoliko je pH vrijednost neoptimalna, postoji mogućnost taloženja algi drugih štetnih mikroorganizama, koji negativno utiču na ljudsku kožu izazivajući svrab i druge nelagodnosti.

Optimalna pH vrijednost za bazene iznosi 7,2 do 7,6, koja se jednostavno postiže dodavanjem hemijskih sredstava preporučenim na pakovanju, u mjeri koja odgovara zapremini bazena.

Evo i kako izgledaju vrijednosti koje se tiču pH vrednosti koje bi trebalo da znate:

  • 1 – potpuno kisela;
  • 7 neutralna;
  • 14 potpuno bazna.

Ukoliko ipak dođe do toga da niste pratili uputstva, te je stanje pH vrijednosti neodgovarajuće, postoji rješenje – šok hlor tretman.

Pre ovog tretmana koji podrazumeva implementaciju znatno više hlora nego tokom redovnih seansi održavanja vode, potrebno je provjeriti pH vrednost. Tokom hlor šok tretmana se voda ponovo čisti i nakon 24h je spremna za kupanje ponovo.

Hemija za bazen koja omogućava efikasno čišćenje

Pored neophodne opreme za održavanje bazena, razmislite i o tome da u svojoj ostavi uvijek imate spremne hemikalije raznih funkcija, ali sa uvijek istim ciljem – čista voda u bazenu!

Najvažnija od svih hemikalija jeste T hlorni granulat, koji ima ulogu koju smo već opisali u tekstu – održavanje dovoljne količine hlora i pH vrijednosti na optimalnom nivou.

Količina pH vrijednosti se može povećavati usljed raznih vremenskih uslova, kao što su obilne padavine, kada se vrijednost povećava ili usljed visokih temperatura kada se smanjuje vrijednost.

Rešenje za ovo jesu pH minus i pH plus sredstva za bazen.

Sledeće na vašem spisku kao hemijsko sredstvo za održavanje bazena trebali bi biti algixid i algex, veoma pogodni za odstranjivanje algi koje se nekada natalože u bazenu.

Naša preporuka jeste da uvijek pri ruci imate i flokulant, sredstvo za bistrenje vode, koje je veoma važan preparat za uništavanje organskih i antiorganskih čestica. Ova hemikalija utiče tako što vezuje sitne čestice, koje su potom lakše za uklanjanje.

I za sam kraj, ali ne i najmanje važno, odvajamo i maxi combi tablete sa višestrukom ulogom, kao dezinfikatore i koagulante. 

Nekoliko praktičnih savjeta za jednostavnije održavanje

Pored preparata, opreme i praćenja pH vrijednosti, postoje i jednostavni praktični savjeti koji će olakšati održavanje bazena, kao što su:

  • redovno čišćenje filtera omogućava ti da tvoja pumpa za vodu bude efikasnija i dugotrajnija u svom radu;
  • kada su visoke ljetnje temperature, neophodno je redovnije održavanje i praćenje stanja vode;
  • postavite kadicu za ulazak u bazen, kako bi se osigurali da prije kupanja niko ne unese sitne nepoželjne materije.

Pratite naše savjete i dodatno se informišite na ovu temu, kako bi voda u vašem bazenu uvijek bila čista. Prije upotrebe obavezno pročitajte kako se koristi oprema i hemija za bazen, da bi i ovi elementi imali pravi efekat. Nadamo se da vam je naš tekst bio koristan i zanimljiv za čitanje. Uživajte u vašem bazenu!