Predstojeći lokalni izbori u Nikšiću prilika su da se podsjetimo političkih događaja u toj opštini i ranijih izbornih procesa koji su često bili vrlo zanimljivi sa ponekad neočekivanim obrtima. Bilo je tu i prelijetanja i koalicionih većina koje nijesu bile iste one kao one na državnom nivou, ali Nikšić će ostati posebno važan zbog opozicionog bojkota koji je 2017. donio skoro jednopartijske izbore. Ali krenimo redom.
Ovi izbori u Nikšiću biće šesti od obnove crnogorske nezavisnosti.
Međutim, u vrijeme zajedničke države, u Nikšiću 2002. je došla na vlast koalicija opozicionih stranaka – Socijalistička narodna partija, Narodna stranka, Srpska narodna stranka i Liberalni savez Crne Gore.
Kada su u pitanju rezultati tih izbora, savez SNP-NS-SNS dobio je 41,73 odsto, a DPS-SDP 46,01 odsto. LSCG je imao 7,02 odsto.
Kako je 2005. došlo do raskola u LSCG i ta stranka zvanično prestala da postoji to je izazvalo vanredne lokalne izbore.
A te 2005. godine, koalicija DPS-SDP sa 46,7 odsto glasova osvojila je 21 mandat i mogla je da formira većinu. SNP je imala 24,4 odsto glasova i 11 mandata, a SNS 10,7 odsto i četiri mandata.
Pošto je u LSCG tada već došlo do podjele, Liberalna partija imala je 4,9 odsto glasova i dva odbornička mjesta, a LSCG 3,5 procenata i jedan mandat. Iznad cenzusa su još bili Srpska radikalna stranka i Narodna stranka sa po jednim mandatom.
Inače te 2005. predsjednici opština birani su neposredno i na tim izborima Nebojša Radojičić iz DPS-a pobijedio je Božidara Milovića iz SNP-a.
U međuvremenu je održan referendum o državnopravnom statusu Crne Gore, ali to nije imalo efekta na funckionisanje lokalne uprave koja je trajala u punom mandatu.
Novi lokalni izbori održani su 2009. godine. Na tim izborima je kolalicija DPS-SDP uzela 24 mandata. U lokalni parlament su ušli i SNP, NSD, PzP, Savez NSS-DSS i lista Liberalne partije i Demokratskog centra.
Mandat te lokalne vlasti trajao je do 2012. godine kada su održani novi izbori. U to vrijeme se desila velika promjena, jer je DPS izgubio vlast, ali opozicija nije uspjela da je formira, jer je jedan odbornik tada Pozitivne Crne Gore uskratio podršku dogovoru pa je DPS ostao na vlasti. U pitanju je bio odbornik Drago Đurović.
Te godine, na lokalnim izborima u Nikšiću održanim 14. oktobra, većinu su osvojile opozicione partije, ali Demokratski front, Pozitivna Crna Gora i Socijalistička narodna partija, ipak nijesu uspjele da se dogovore o formiranju vlasti. DPS i SDP su osvojili 20 mandata, dok je opozicija imala 21 mandat.
Pozitivna je na početku pregovora predložila platformu o principima djelovanja buduće većine koju SNP i DF tada nijesu u prvim reakcijama podržali. Nakon dugih i iscrpnih pregovora, odbornica Pozitivne Vera Miljanić je podnijela ostavku i istupila iz članstva, a na njeno mjesto došao je Drago Đurović.
Potom je Đurović odbio da podrži dogovor opozicije, čime je ona izgubila većinu. Iz opozicije su ga optužili za političku korupciju i zatražili tužilačku istragu. Đurović se nije predomislio, nego je čak i javno glasao za kandidata DPS-a čime je ta stranka ostala na vlasti u Nikšiću. Bio je to jedan od najupečatljivijih momenata novije nikšićke političke istorije.
Ta nova većina, međutim, nije dugo trajala, jer su održani novi izbori 2013. godine. Na tim izborima koalicija predvođena DPS-om učvrstila je vlast, a nikada se nije saznalo da li je u postupanju Đurovića bilo elemenata političke korupcije, jer je opozicija sumnjala u volju tužilaštva da taj slučaj ispita do kraja.
Na martovskim izborima 2013. godine pravo glasa imalo je 57.349 birača.
Koalicija „Za evropski Nikšić“ je osvojila 20.367 glasova ili 23 odbornička mandata, Demokratski front 12.243 ili 13 mandata, SNP 3.382 glasa ili 3 mandata, a Pozitivna Crna Gora 2.613 glasova odnosno dva mandata. Cenzus je bio 1.180 glasova, a nijesu ga prešle tri partije i to Narodna stranka sa 560 glasova, Otadžbinska srpska stranka sa 65 glasova, i Stranka srpskih radikala 98.
Nova većina je funckionisala u punom mandatu, pa su novi izbori održani 2017. godine. Oni će ostati zapisani u analima crnogorske političke scene, jer su to bili prvi izbori na kojima su učestvovale samo dvije stranke vladajuće koalicije. Opozicija je bojkotovala te izbore i pozvala građane da ne izlaze.
Do odluke opozicije o bojkotu je došlo posljednjeg dana predaje izbornih lista, kada je Specijalno tužilaštvo najavilo hapšenje lidera tada opozicionog Demokratskog fronta Andrije Mandića i Milana Kneževića i uputilo zahtjev Skupštini Crne Gore za skidanje njihovog imuniteta. Specijalno tužilaštvo sumnjičilo je Mandića i Kneževića za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije u slučaju „državni udar“, što su oni negirali. Sve stranke opozicije su se solidarisale sa Demokratskim frontom i odbile da učestvuju na izborima u Nikšiću.
Naknadno je Vrhovni državni tužilac dao obavezno uputstvo Specijalnom tužiocu da ne određuje pritvor Mandiću i Kneževiću, ali je rok za predaju izbornih lista prošao. Opozicija je zahtijevala da se odloži izborni proces u Nikšiću, ali nijedna institucija nije pristala na prekid izbornog procesa.
Do izbora su vladajuće partije, učesnice izbora, pozivale građane Nikšića da se masovno odazovu na birališta. Istovremeno opozicija je pozivala građane Nikšića da bojkotuju nelegitimne izbore.
Na izbore je izašlo 26.322 građana, odnosno 45% upisanih. DPS je osvojio 21.104 glasa, SD 2.324, što je manje od broja nevažećih glasova kojih je bilo 2.894. Na osnovu toga, opozicija je tvrdila da su izbori nelegitimni, ali je vlast, ipak, formirana.
Na izborima u martu 2021. godine u Nikšiću, DPS je izgubio vlast. Pobijedile su stranke Demokratskog fronta i Demokrate.
Inače je Demokratska partija socijalista tada bila pod rukovodstvom Mila Đukanovića, koji je rođen u Nikšiću.
Obje strane optuživale su se za zloupotrebe, podmćivanje birača i strano miješanje, ali rezultat je proglašen i primjedbi nije bilo.
Nakon izbora 2021. za predsjednika Opštine izabran je Marko Kovačević iz Demokratskog fronta, dok je Nemanja Vuković (Demokrate) postao šef lokalnog parlamenta.
Šta će reći Nikšićani na narednim izborima, saznaćemo 13. aprila.
Na nedjeljnim izborima u Nikšiću učestvuje 10 lista, dok pravo glasa ima 57.589 građana.
You must be logged in to post a comment.