Kabinet predsjednika: Milatović indirektno priznao da je Vlada izgubila kontrolu nad virusom

    4 godine pre 485 pregleda Izvor: PV Informer

-Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović danas je tokom press konferencije Instituta za javno zdravlje sugerisao da, pored ostalih, i Predsjednik države „kroz svoj apel treba da da jednu značajniju ulogu“ u borbi protiv korona virusa.

Na ovaj način ministar Milatović je indirektno priznao da je Vlada izgubila kontrolu nad ovim virusom pa se nakon ranijih optužbi od strane premijera i članova Vlade na račun građana, odgovornost želi pripisati i Predsjedniku Crne Gore, smatraju iz Kabineta predsjednika Mila Đukanovića.

„Zato ovom prilikom želimo da podsjetimo Milatovića da je upravo predsjednik Đukanović više puta javno apelovao na Vladu i resorna ministarstva da shodno svojim širokim nadležnostima koja imaju preduzmu sve aktivnosti kako bi se sačuvalo zdravlje građana Crne Gore i ono što je najsvetije – ljudski životi. Sa druge strane, do danas Predsjedniku sa adrese Vlade nije stigao ni jedan odgovor, ni jedna sugestija, a kamoli informacija o strategiji borbe protiv širenja epidemije ili planovima o vakcinaciji stanovništva Crne Gore“, istakli su iz Kabineta predsjednika.

Podsjećaju i da se samo tokom ovog mjeseca, Predsjednik Đukanović više puta obraćao javnosti.

„2. marta obratio javnosti ukazujući na stravične brojke o svakodnevnom porastu broja umrlih i zaraženih koje ne smiju nikoga u Crnoj Gori ostaviti ravnodušnim i dodao da je zdravlje naših građana u ozbiljnoj opasnosti. Tom prilikom je apelovao na državne institucije na svim nivoima, na sve društvene subjekte i građane da se vratimo onim aktivnostima i odgovornom ponašanju kao u prvom talasu epidemije i sugerisao da su nam više nego ikad potrebni sistemski pristup, timsko djelovanje nadležnih institucija, profesionalnost, efikasnost i solidarnost, u obavljanju svih poslova. Nakon toga, 8. marta je pozvao Vladu da hitno i bez odlaganja zatvori granice i uvede najstrože epidemiološke mjere. Zatim je 11. marta u saradnji sa Delegacijom EU u Crnoj Gori pokrenuo inicijativu obilježavanja godišnjice proglašenja pandemije koju su podržali još nekoliko institucija i na taj način apelovao na odgovorno ponašanje i poštovanje mjera. Predsjednik je 17. marta na godišnjicu prvog registrovanog slučaja inficiranja korona virusom u Crnoj Gori podsjetio da je svakog dana, koronavirus uzimao u prosjeku najmanje 3 života, a obolijevalo je 232 osobe, što je previše i za mnogo brojnije populacije i veće zemlje od Crne Gore. Tom prilikom Predsjednik je poručio da je „krajnje vrijeme da nadležni državni i svi drugi organi i institucije svoje djelovanje i politiku usklade sa dramatičnom zdravstvenom situacijom u zemlji, ali i da apsolutno svi preduzmemo  i pokažemo odgovornost za svoje postupanje u datim okolnostima“.

Podsjećaju i da je upravo Predsjednik Države zajedno sa 17 lokalnih uprava podržao inicijativu aktiviste za ljudska prava Aleksandra Zekovića, uručenu trojici predsjednika, da se 22. mart proglasi danom žalosti i danom nacionalnog sjećanja na sve žrtve koronavirusa kako bi se odala pošta preminulima, ali i još jednom skrenula pažnja na alarmantno epidemiološko stanje i tom prilikom izrazio očekivanje da će Vlada, shodno svojim nadležnostima, proglasiti dan žalosti. To, kako napominju, nije učinjeno. 

„Treba li podsjećati i na neoprostivo neodgovoran čin neprihvatanja donacije 10 hiljada vakcina, koje su zahvaljujući Predsjednikovom autoritetu mogle biti dostupne građanima Crne Gore još u januaru“, pitaju iz Kabineta.

„Da li je bar ijedan od mnogobrojnih apela i Predsjednika, ali i građana i ostalih udruženja i pojedinaca Vlada uslišila dobro je poznato i vama ali i cjelokupnoj crnogorskoj javnosti“.

– Zato teret svog neznanja, neodgovornosti i nesposobnosti ne pokušavajte relativizirati prenoseći ga prvenstveno na građane, a onda na Predsjednika Države, zaključuju u reagovanju iz Kabineta predsjednika Crne Gore.