Specijalno tužilaštvo sumnjiči navodnu kriminalnu grupu predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića da je u desetak firmi u stečaju uvećavala trošak radi izvlačenja novca. Jedan od spornih slučajeva za SDT je i stečaj u kompaniji „Bjelasica rada“, u kojem je, kako se sumnja, za vršenje usluga obezbjeđenja, odnosno čuvanje imovine kompanije od otvaranja stečaja, firmi Sekjuritas Montenegro isplaćeno 112.760,64 eura za svega tri mjeseca. S druge strane, kako se navodi u spisima SDT-a, Jovanić je u tom slučaju odbio zahtjev lica koja su do uvođenja stečaja obavljali poslove obezbjeđenja da to nastave da rade za mjesečnu nadoknadu od 250 eura.
Iz spisa proizilazi da je Jovanićeva navodna kriminalna organizacija vršila malverzacije i u stečajnim postupcima u kompanijama Euromiks turs d.o.o. Budva, Soto la kolina d.o.o. Podgorica, Tehnostar d.o.o. Berane, Nega turs Montenegro d.o.o. Budva, Jastreb d.o.o. Podgorica, Trgošped d.o.o. Rožaje, Montel d.o.o. Nikšić i PRINC&KO d.o.o. Kotor.
Podsjetimo, nakon saslušanja u Višem sudu u Podgorici, koje je završeno u srijedu veče, oko 23 sata, sudija za istrage Dragoje Jović je narednog dana, u ranim jutarnjim satima, donio rješenje o određivanju pritvora do 30 dana Jovaniću, stečajnim upravnicima Saši Zejaku, Snežani Jović, Sanji Lješković, Ranku Radinoviću i Sretenu Mrvaljeviću i vlasnicima firmi za obezbjeđenje Paviću Globareviću i Darku Peroviću. Naredbom SDT-a, zbog sumnje da su bili u kriminalnoj grupi, obuhvaćeni su i vlasnica firme za obezbjeđenje Stana Čelebić, procjenitelji Omer Markišić i Dejan Golubović, vlasnica kompanije Ogimar Danijela Laković i kandidat za sudiju u Privrednom sudu Vladan Nikolić.
SDT sumnja da je Jovanić organizovao kriminalnu grupu tokom 2015. godine u cilju vršenja krivičnih djela za koja je zaprijećena zatvorska kazna veća od četiri godine. Prema navodima iz spisa predmeta, kriminalna grupa je protivpravnu imovinsku korist pribavljala tako što su se određena sredstva po Jovanićevom nalogu sa računa Privrednog suda avansirala na račun stečajnog dužnika, a navodno u cilju vođenja stečajnog postupka, a potom je taj novac prebacivan na račune članova kriminalne grupe prije zaključenja stečajnog postupka. Dug sa računa Privrednog suda pokrivan je prodajom imovine firme u stečaju. Zadatak stečajnih upravnika Zejaka, Jović i Mrvaljevića navodno je bio da odugovlače stečajni postupak kako bi proizveli povećanje troškova, čak i kada za to nije bilo potrebe, kao na primjer u slučaju angažovanja firmi za obezbjeđenje za čuvanje imovine kompanija u stečaju koja je u potpuno ruiniranom stanju. Tužilaštvo je ustanovilo i da u navedenim stečajnim postupcima nije vršen popis imovine stečajnog dužnika, kao ni njegovih potraživanja i dugovanja prema trećim licima.
Troškovi vještaka za procjenu vrijednosti hotela „As“ 48.000 eura?
Pod lupom Specijalnog državnog tužilaštva je i isplata troškova sudskom vještaku za procjenu vrijednosti hotela „As“ u Perazića dolu, u Budvi, prenosi portal RTCG. Tužilaštvo sumnja da je Jovanić zloupotrijebio položaj i u tom slučaju tako što je omogućio zaradu tada sudskom vještaku Saši Zejaku. Jovanić je, navodno, sa računa suda vještaku za procjenu platio oko 48.000 eura, i to prije nego što se uopšte i znalo na čiji će teret pasti plaćanje tih troškova. Naknadnim provjerama je utvrđeno da je Zejak za ovu procjenu dobio desetostruko više novca nego što je trebalo. Troškovi za takve poslove, kako prenosi RTCG, obično nisu bili veći od šest ili sedam hiljada eura.
Privredni sud je prije četiri godine uveo stečaj u kompaniju Nega turs Montenegro, kojoj je država 2002. godine prodala hotel „As“ u Perazića dolu, a koja nije ispunila obaveze iz kupoprodajnog ugovora. Stečajni upravnik u tom postupku bila je Snežana Jović. SDT je u aprilu 2016. godine formirao predmet povodom privatizacije hotela „As“, ali više informacija dosad nije bilo poznato.
Pročitajte još