Joković: Uprava za šume ostaje, niko neće ostati bez posla

    6 meseci pre 234 pregleda Izvor: pobjeda.me

Prijedlog zakona o šumama ima za cilj značajne promjene u načinu upravljanja šumama, prvenstveno napuštanjem koncesionog modela i usvajanjem održivog postupka koji je u skladu sa evropskim standardima, saopštio je juče u parlamentu ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković, tokom rasprave o predloženom zakonskom rješenju.

Poručio je da je centralna ideja zakona stvaranje državnog preduzeća za gazdovanje šumama koje bi trebalo da efikasno sprovodi upravljanje šumskim resursima, jača kontrolne mehanizme i suzbija nelegalne aktivnosti u šumarstvu.

Opozicija je izrazila otpor, tvrdeći da predložene izmjene mogu dovesti do gašenja Uprave za šume i ostavljanja bez posla 350 zaposlenih.

Usklađivanje sa EU

– Prijedlogom zakona o šumama omogućava se osnivanje preduzeća za gazdovanje šumama koje će sprovoditi poslove koji su u javnom interesu na održiv način i u skladu sa planskim dokumentima o šumarstvu – rekao je Joković.

On je objasnio da je razlog donošenja ovog zakona unapređenje sistema zaštite šuma od bespravnih aktivnosti u šumarstvu, u prvom redu zaustavljanje nelegalnih sječa kroz jačanje kontrolnih mehanizama, inspekcijskog nadzora i rigoroznijih kaznenih politika.

Tvrdi da su svi u drvopreradi, Upravi za šume, Direktoratu i Ministarstvu saglasni da treba formirati državno preduzeće koje će se baviti eksploatacijom iz više razloga.

– U obavezi smo da usaglasimo zakonodavstva sa EU. Za ovo zakonsko rješenje smo dobili pozitivno mišljenje Evropske komisije. Kandidovali smo projekat Svjetskoj banci i on je ocijenjen kao jedan od najboljih, ali je uslovljen donošenjem ovog zakona kako bi kredit za formiranje preduzeća bio predviđen u narednom budžetu – rekao je Joković dodajući da je namjera da privatna preduzeća i privatni koncesionari ne budu oni koji će sječi, nego da to radi državno preduzeće i prodaje zainteresovanima.

Poslanici opozicije najviše su reagovali na jučerašnje saopštenje Uprave za gazdovanje šumama u kojem zaposleni tvrde da su došli u posjed predloženih amandmana na Prijedlog zakona o šumama, koji, kako tvrde, u jednom dijelu apsolutno žele da ugase Upravu, ostave na ulicu preko 350 zaposlenih i da unište crnogorske šume, ,,tako što bi sve nadležnosti upravljanja i gazdovanja crnogorskim šumama prebacili u potpuno neodrživo privredno društvo“, na šta su, dodaju, u prethodnoj godini aktivno ukazivali.

Prema njihovim riječima, ovakvim neprofesionalnim i neočekivanim postupkom još jednom su ,,naočigled kompletne crnogorske javnosti beskrupulozno iznevjerena data obećanja na nedavno održanom sastanku, prekršen postignuti dogovor“, a njihovi amandmani i stručni argumenti i prijedlozi sakriveni i odbačeni, što, kako tvrde, govori da je krajnji cilj novog zakona o šumama uništenje Uprave, njenih zaposlenih i crnogorskih šuma, a sve zbog ostvarenja prikrivenih ličnih koristi i interesa.

Ministar Joković je istakao da su amandmani donešeni u saglasnosti sa Sindikatom Uprave za šume.

– Što se tiče Uprave za šume njoj su ostavljene nadležnosti veće nego novog preduzeća. I naravno da niko neće progoniti radnike Uprave za šume. Da li će neko prelaziti zbog veće plate i nadležnosti, to je njihova slobodna volja – tvrdi Joković dodajući da niko neće biti ni na šta primoravan i da niko neće ostati bez posla.

Mihailo Anđušić (DPS) je pohvalio predloženo zakonsko rješenje i istakao da je ovo tema o kojoj se puno priča, a malo radi.

– Zakonsko rješenje pozdravljam, u smislu da će se poboljšati kaznena politika i inspekcijski nadzor. Vidim na papiru da volja postoji, ali važna je implementacija – kazao je Anđušić koji se osvrnuo na reakciju zaposlenih iz Uprave za šume gdje se pominju lični interese i da se radi o prevari.

– Lično mislim da aktivnosti vezane za osnivanje novog preduzeće će podrazumijevati preuzimanje zaposlenih iz Uprave za šume i da njihove tvrdnje nijesu tačne. Moje mišljenje jeste da imamo kvalitetne odrednice ovog zakona. Gro ovdje pravi suzbijanje sive ekonomije, malih pilana i preduzeća koji posluju nelegitimno. Moramo da jasno kažemo građanima koje su namjere. Četiri godine je prošlo, ali gdje su ti rezultati, gdje su ti ljudi koji će odgovarati građanima za te desetine miliona od strane šumarske mafije – poručio je Anđušić.

Moramo slušati struku

Nezavisna poslanica Jevrosima Pejović se takođe osvrnula na reagovanje Uprave za šume i navela da je njihovo saopštenje uputstvo da moramo slušati struku, a naročito inženjere koji su u toj profesiji.

– Njima više vjerujem, nego vašim političkim floskulama. Da li je vaša politička trgovina vrijedna glasova na izborima ili računate da ćete ih ubijediti da činite milostinju nudeći im zaposlenje u novom preduzeću? Ovaj zakon uništava dva naša najvažnija resursa – ljude koji će ostati bez posla i životnu sredine u kojoj svi mi živimo – poručila je Pejović ministru Jokoviću.

Oskar Huter (DPS) kaže da su, i pored dobijene garancije da 350 zaposlenih neće ostati bez posla, skeptični jer od 2020. godine u svim vladama se govorilo o šumarskoj mafiji, međutim do danas se niko nije našao iza rešetaka.

– Ko su članovi šumarske mafije i zašto se već četiri godine, od kada DPS nije dio većinske vlasti, niko nije našao iza rešetaka? Ukoliko postoji takva argumentacija, treba da se procesuira nadležnima i ima sudski epilog – poručio je Huter.

Zakonodavni odbor se pozitivno izjasnio o predloženom zakonu

Zakonodavni odbor je u skladu sa svojim nadležnostima razmotrio i većinom glasova se pozitivno izjasnio o Prijedlogu zakona o šumama. Takođe, Odbor je razmotrio i ocijenio pravno prihvatljivim i amandmane (devet) na Prijedlog zakona o šumama, koje je podnijela Vlada.