Zakon o šumama treba izmijeniti i dopuniti kako bi se produžio rok za formiranje nove kompanije, a radi lakšeg zapošljavanja inženjere šumarstva treba proglasiti – za deficitarni kadar.
To je kazao ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković u Skupštini, odgovarajući na poslanička pitanja.
Zakon o šumama je stupio na snagu sredinom avgusta prošle godine, a njegova puna primjena planirana za 1. januar ove godine, međutim nova firma koja bi rukovodila šumama nije osnovana, u državnoj kasi nije predviđen novac za njen rad, niti je obezbijeđena mehanizacija.
Na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista zašto se nije krenulo u ovaj proces, Joković je pitao gdje u Zakonu piše da Ministarstvo poljoprivrede mora formirati to preduzeće, te da to može uraditi i Ministarstvo ekonomskog razvoja ili ono zaduženo za državnu imovinu.
„Ministarstvo nije pristupilo formiranju državnog preduzeća iz nekoliko razloga. Zakon o šumama je bilo potrebno napraviti i usvojiti iz više praktičnih razloga, međutim usljed kadrovskih i finansijskih nedostataka za kupovinu mehanizacije, predviđeno je da se amandmanskim djelovanjem krajem godine promjene članovi zakona koji se odnose na nadležnost čuvanja opreme, doznake označavanja za sječu šuma. Usljed bojkota Skupštine to nije uspjelo da se sprovede prije stupanja na snagu Zakona o šumama“, istakao je on.
Joković je dodao preduslovi za formiranje firme nisu obezbijeđeni i da zbog kratkog vremenskog roka, da je Ministarstvo finansija uradilo budžetiranje Uprave za gazdovanje šumama i lovištima i odredilo 7,5 miliona eura za njeno funkcionisanje u 2025. godini, dok su zaposleni u Upravi i njihov sindikat dostavili su peticiju, gdje su većina ili skoro svi i 77 inženjera šumarstva potpisali protiv osnivanja nove kompanije. Zakonom je planirano da dio radnika iz Uprave, pređe u novu firmu.
„Na ovaj način, oni su poručili da ne žele da pređu u planirano preduzeće za gazdovanje šumama“, kazao je Joković i dodao da su radnike Uprave brinuli slični modeli iz regiona.
Joković je dodao da sada treba izmjeniti i dopuniti Zakon, kako bi se produžio rok za formiranje kompanije, kvalitetno to uraditi i olakšati zapošljavanje tako što će se inženjere šumarstva proglasiti za deficitarni kadar. Naveo je da će pomoći i to što Ministarstvo stipendira sve studente koji studiraju u regionu.
„Kada je rađena analiza poslovanja tog preduzeća, 27 odsto šuma u Crnoj Gori koje se mogu eksploatisati je bilo u privatnom vlasništvu a ostalo u državnom. Sad usljed povraćaja imovine i sudskih procesa kojih ima itekako, već je oko 58 odsto šuma u privatnom vlasništvu. I potrebno je napraviti dodatnu studiju o opravdanosti formiranja ovog preduzeća, da li i kako poslovati“, naveo je on i dodao da slična kompanija u Republici Srpskoj posluje sa minusom od nekoliko miliona eura.
Poslanica Aleksandra Despotović je pitala koja je uloga Jokovića, s obzirom da su sve manjkavosti već ukazane na saslušanjima u Skupštini. Tvrdi da je Svjetska banka krajem februara dostavila pismo u kojem razmatraju da li će ponuditi kredit od 80 miliona eura, s obzirom da reforme nisu urađene.
You must be logged in to post a comment.