Jedan zaposleni vodi čak 1.200 slučajeva nasilja

    3 godine pre 399 pregleda Izvor: pobjeda.me

Iz podgoričkog Centra za socijalni rad kazali su Pobjedi da rade na rješavanju problema zato što jedan tamošnji zaposleni vodi 1.200 slučajeva nasilja u porodici, što je podatak koji je poslanica Božena Jelušić nedavno iznijela na sjednici Odbora za rodnu ravnopravnost. 

– Imamo kolaps sistema – rekla je tada Jelušić.

Kritikovala je što se budžetom za centre za socijalni rad izdvaja 100.000, ocjenjujući da je to nonsens. Zapošljavaju se, kako je rekla, ,,na šlepere“ razni konsultanti, savjetnici, a niko ne ide prema centrima, jer tamo treba krvavo da se radi.

– Na sjeveru nema stručnjaka, na jugu nema ništa – rekla je ona.

Iz podgoričkog Centra za socijalni rad kazali su za Pobjedu da su svjesni izazova da u centrima za socijalni rad postoji opterećenje stručnih radnika iz razloga povećanog obima posla, broja različitih zahtjeva, kao i zbog mnogobrojnih ovlašćenja ove ustanove. Obaveze su im određene po Zakonu o socijalnoj i dječjoj zaštiti, Porodičnom zakonu, kao i brojnim drugim zakonskim propisima.

– Planom razvoja Centra za socijalni rad je predviđeno širenje prostornih i kadrovskih kapaciteta ove ustanove. Broj stručnih radnika u centrima određuje se shodno Pravilniku o organizaciji, normativima, standardu i načinu rada centara za socijalni rad, a prema populaciji grada u kojem je mjesna nadležnost – rekli su oni.

Kažu da se intenzivno radi na rješenju problema velikog opterećenja i velikog broja zahtjeva po stručnom radniku, usklađivanje pravilnika, proširenje sistematizacije i broja stručnih radnika u saradnji sa relevantnim akterima sistema socijalne i dječje zaštite u Crnoj Gori.

A iz Sigurne ženske kuće, s druge strane, juče su saopštili povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama da su njihova vrata otvorena za sve žene koje trpe bilo koji oblik nasilja. Od početka 2021. godine do danas za podršku i pomoć im se obratilo 595 žena, dok je u skloništu bilo smješteno 69 osoba, od čega je 29 žena i 40 djece.

– Kako i ranije, tako i sada, svjesne smo da i dalje nepovoljna epidemiološka situacija otežava ženama pristup uslugama pomoći i samim tim ih sprečava da napuste nasilnu zajednicu. Odnosno, pored SOS linije (069/013-321) koja je dostupna 24/7, nudimo ženama mogućnost da se sa nama povežu putem video poziva i na taj način dobiju potrebnu podršku – naveli su oni.

Ovaj vid pružanja pomoći realizuju u okviru projekta – ,,Jači servisi – snažnija podrška“ koji finansira Evropska unija, kroz projekat ,,Zaustavljanje nasilja nad ženama na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: Primjena zakona, mijenjanje stavova“, koje sprovode Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori i Agencija Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena i rodnu ravnopravnost (UN WOMEN).