Saša Ječmenica,bivši direktor lokalnog komunalnog preduzeća Čistoća je uputio predsjedniku opštine Pljevlja prijavu nepravilnosti u postupku javne nabavke koje ukazuju na korupciju iznoseći „osnovane sumnje da su odgovorno lice u Čistoći Gordana Lekić i pojedini članovi Odbora direktora Čistoće umješani u koruptivne radnje u postupku javne nabavke bagera“. Ječmenica tvrdi da je Čistoća nabavila mašinu čija je ugovorena cijena 40 odsto veća od zvanične ponude iste firme od 26. Septembra 2023. godine.
On je zatražio od predsjednika opštine Daria Vraneša , da prije procesuiranja pred nadležnim državnim organima, predstavnicima NVO i relevantnih međunarodnih organizacija, obezbijedi zakonitost u postupanju po osnovu njegove prijave.
Vlasnik i direktor beogradske firme „Korkovado“ Dejan Stanojković prethodnog dana je u prostorijama komunalnog preduzeća Čistoća u obraćanju medijima demantovao tvrdnje bivšeg direktora Čistoće Saše Ječmenice, da u nabavci bagera-gusjeničara od 9 tona, putem javnog tendera opštinskog preduzeća „Čistoća“, ima bilo kakvih koruptivnih radnji. Stanojković je kazao da se prošlogodišnja ponuda od 86.500 evra, koju je dobio od njihove firme, odnosila na osnovni model mašine, koja može samo da kopa,a da je cijena veća zbog dodatne opreme, dok je osnovna cijena ista.
Na iznesene tvrdnje vlasnika i direktora beogradske firme „Korkovado“ Dejana Stanojkovića, objavljujemo dobijeno reagovanje Saše Ječmenice, bivšeg direktora Čistoće integralno:
„Poštovani gospodine Stanojkoviću,
Najprije želim istaći da poštujem Vaš napor da dođete u Pljevlja i vanistitucionalno pokušate da amortizujete negativne posledice ovog tenderskog postupka vođenog po uigranoj recepturi šavničke organizovane kriminalne grupe koja je centar svog djelovanja prebacila iz Rudnika uglja AD u DOO Čistoća Pljevlja kroz novoformiranu ćeliju grupe.
Ono što Vam zasigurno nisu rekli prilikom posjete, je činjenica da u svojoj karijeri imam šestogodišnje iskustvo Izvršnog direktora Društva koje je naručilac predmetne radne mašine, i iskustvo Glavnog administratora opštine Pljevlja, čiji je osnovni posao da prati zakonitost rada organa i službi lokalne samouprave, pa i tenderske postupke.
U svom radu sam pratio i tenderske postupke mnogo veće vrijednosti od ovoga, ali se nikada nije desilo da 1/3 ugovorene cijene bude vantržišna, odnosno iznad tržišne vrijednosti. Rekorder u vantržišnim nabavnim cijenama do sada je bio Rudnik uglja AD Pljevlja u tenderskim postupcima koji su sprovođeni kroz pregovaračke postupke bez javnog oglašavanja i bez pribavljenog mišljenja nadležnog Ministarstva u skladu sa članom 56 Zakona o javnim nabavkama. Dodao bih i već čuvenu nabavku dampera.
Specifičnost postupka nabavke bagera točkaša od strane DOO Čistoća koji se vodi pod šifrom 78029 je činjenica da je Vaša firma meni dostavila zvaničnu ponudu za predmetnu mašinu krajem septembra 2023.godine na iznos od 86.500 € + pdv, a da su šavničani istu ugovorili za 120.000 + pdv. Uvjeren sam da se radi o istoj radnoj mašini i da je ćelija OKG tražila i izvršila „nadodavanje“ na tržišnu cijenu u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi na štetu budžetskih sredstava opštine Pljevlja.
Da činjenice koje navodite o dodacima na mašinu nisu tačne najbolje govore sledeći podaci:
Gospodine Stanojkoviću, ne vidim Vašu krivicu što ste se našli u ovoj situaciji, niti moju što sam kao referent za imovinu u ovom Društvu reagovao 14.10.2024.godine podnoseći prijavu u skladu sa Zakonom na radnje koje ukazuju na to da šavnička OKG pokušava ostvariti protivpravnu imovinsku korist ugovarajući nesrazmjerno veliku cijenu (120.000 eura) za radnu mašinu koja u Kini košta oko 40.000 eura.
Reagovao sam institucijalnim putem i uvjeren sam da će državne institucije, obratiti pažnju na sve nelogičnosti Vaše izjave za medije i ponude van tražene tenderske dokumentacije koje su neracionalno povećale cijenu radne mašine, kao i utvrditi činjenicu da li je predmet nabavke stigao u Evropu Sueckim kanalom ili oko Afrike.
Neshvatljiv je pokušaj dezavuisanja javnosti, na ovakvu opasnu pojavu očigledne korupcije koja je potvrdila djelovanje grupe u dužem vremenskom periodu. Pustimo da državni organi u pokrenutom postupku daju konačnu riječ i otklone svaku sumnju koja ukazuje da će se šteta na vozilu Rudnika uglja AD nadoknaditi iz uvećane cijene radne mašine koja je isporučena DOO Čistoći, a time i na teret građana Pljevlja.
Ukoliko će se razlika u cijeni koristiti za naknadu materijalne i nematerijalne štete oštećenom u saobraćajnoj nezgodi, plaćanje čistarine za porodični stambeni objekat izvršnog direktora DOO Čistoće, zakonski povraćaj sredstava otpremnine uzete u DOO Vodovod… spreman sam povući prijavu od 14.10.
Na kraju bih zaključio, Gospodine Stanojkoviću, najmanje ste Vi ovde odgvorni i nadam se Vašem ponovnom dolasku u Pljevlja, u što kraćem roku, kako bismo zajedno svjedočili o saznanjima vezanim za djelovanje šavničke organizovane kriminalne grupe u privrednom poslovanju.
Pustimo da se postupak odvija po zakonom predviđenoj proceduri“.
You must be logged in to post a comment.