Janjušević: Treba razmisliti i o odgovornosti ministra Šaranovića

    2 meseca pre 403 pregleda Izvor: TV E/antenam.net

Nekadašnji pomoćnik direktora Uprave policije Nikola Janjušević ne vjeruje da će neko odgovarati zbog propusta koji su se desili prije i nakon dvostrukog ubistva u bjelopoljskom selu Sokolac. Ako, kako je rakao gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata na Televizije E, poslije cetinjskog slučaja niko nije odgovarao, makar da podnese ličnu, moralnu odgovornost, sumnja da će se to desiti i nakon zločina u Bijelom Polju.

„Imamo izjavu ministra Šaranovića koji je najavio tu odgovornost, ali treba razmisliti i o njegovoj odgovornosti, jer on ima takozvanu pretpostavljenu odgovornost. Nije ministar unutrašnjih poslova samo da se slika i da daje izjave. On je pretpostavljeno odgovoran za sistem bezbjednosti u Crnoj Gori. On i direktor policije. Njih dvojica su primarno odgovorn“, kazao je on.

Vjeruje da se dvostruko ubistvo u zaseoku Sokolac moglo i moralo spriječiti, te da će se na nivou Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije morati napraviti kvalitetna analiza, kako se ne bi ponavljalo ono što se dogodilo na Cetinju prije dvije godine i ovo što se desilo prije tri dana u Bijelom Polju.

“Poučeni onim iskustvom sa Cetinja kada niko nije snosio odgovornost i ovo nam se desilo, da nam se opet ne bi dešavali ovakvi slučajevi. Ovo potvrđuje jednu tezu koju čujemo danaima i mjesecima da je bezbjednosni sektor ruiniran”, dodao je on.

Predsjednik Mjesne zajednice Tomaševo i mještani imaju ozbiljne optužbe na postupanje policije iz Bijelog Polja, podsjeća Janjušević i dodaje da sa druge strane postoji saopštenje Uprave policije u kojem se kaže da su prvi put dobili prijavu 25. oktobra, nekoliko sati prije nego što je Alija Balijagić počinio zločin.

„Da li je bilo poziva prije, to se može lako utvrditi. Ako je neko prijavio izvršioca na 122, poziv se snima, to je takozvani tetra sistem, gdje se svaka prijava građana snima. Lako je utvrditi da li je saopštenje Uprave policije tačno ili nije. Mislim da, ipak, Uprava policije ne bi smjela da manipuliše s tim podatkom“, naglasio je Janjušević.

Dešava se, kaže on, da se prvi put nakon 50 godina angažuje vojska Crne Gore.

„Da je neko došao u Crnu Goru i vidio dnevnik i brigadnog generala i vojsku na terenu sa dugim naoružanjem, rekao bi ovo je neka vojna hunta ili je ratno stanje u Crnoj Gori. To je po meni odraz nemoći bezbjednosnog sistema. Ako jedna protivteroristička jedinica Uprave policije Crne Gore, posebna jedinica policije, interventna jedinica ne mogu da riješe ovu situaciju onda smo mi u ozbiljnom problemu“, kaže on i pita šta bi se desilo da je neka ozbiljna teroristička grupa upala u Crnu Goru, a ne da se traga za čovjekom od 65 godina.

Nikada vojska, navodi Janjušević, nije bila angažovana na hvatanju izvršilaca ovakvih krivičnih djela. Angažovanje Vojske Crne Gore, dodaje on, je ponižavajuće za policijsku organizaciju, jer nije uvedeno nikakvo ratno stanje, niti neposredna ratna opasnost.

„Onaj ko je tražio angažovanje vojske treba da obrazloži zašto je to tražio. Mislim da je to resorni ministar Šaranović, koji je tražio od svog partijskog kolege, od ovog ministra odbrane angažovanje vojnih jedinica“, istakao je Janjušević.

Čudno je, kaže i to što se načelnik Generalštaba brigadni general Lazarević obraća sa lica mjesta, a da se niko od menadžmenta Uprave policije taj dan nije obratio prisutnim novinarima.

„General Lazarević je rekao na toj press konferenciji da je to takav teren, da ima i dvadeset brigada vojske ne bi mogao da ga pročešlja. Mislim da se ovaj zločinac ne može dugo skrivati, jer on ipak nema logistiku, tu je blizu granica i Srbije i Bosne i Hercegovine“, kazao je Janjušević.

Alija Balijagić je, kako je dodao, dobro poznat crnogorskoj policiji kao izvršilac desetina teških krivičnih djela.

„Želim da upoznam crnogorsku javnost da ovaj Alija Balijagić nije nikakav Bin Laden, tako da kažem, da može držati u strahu i Bijelo Polje i državu Crnu Goru. 2003. ga je tada specijalna antiteroristička jedinica, iz koje je nastala sadašnja protivteroristička jedinica policije, hapsila u Lješnici, kod Bijelog Polja. I on je tada bio naoružan, i on je tada pružao aktivan otpor. Taj je čovjek tada imao dvadeset godina manje. Pa zar treba Crna Gora i sistem bezbjednosti da strepi od čovjeka od čovjeka od 65 godina? Vjerujte to je nedopustivo. To za sistem bezbjednosti treba da bude rutinska operacija da to lice liše slobode i ako pruži otpor da se upotrijebi i vatreno oružje“, poručio je Janjušević.

Ističe da je bezbjednosna sitaucija izuzetno složena, kako kaže maltene, na ivici vanrednog stanja.

„Čim djeca ne idu u školu u Tomaševu, to vam dovoljno govori koliko je došlo do uznemirenja javnosti. Pažljivo slušajući porodicu ubijenih i mještane sela u kojem se desio ovaj zločin dolazimo do zaključka da su mještani tog sela izuzetno nezadovoljni radom, primarno, policije“, rekao je on.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović je obilazio taj teren, kaže Janjušević, ali je izuzetno čudno da nema direktora Uprave policije Zorana Brđanina, ili nekog od njegovih pomoćnika, jer je riječ o zločinu koji je uznemirio i cijelu Crnu Goru.

„Ovo lice je jedan zločinac, koji je u krivičnoj evidenciji poznat po izvršenju najtežih krivičnih djela. On preko 30 godina, ako se ne varam, ima robije za najteža krivična djela, od razbojništva, krađa i silovanja. Samo želim da podsjetim silovao je staricu od 76 godina 2015.godine. Te godine je bila slična situacija, kada je on otuđio vatreno oružje, pušku, iz jednog domaćinstva u Bijelom Polju, tada ga je bjelopoljska policija uhapsila, on je pružao aktivan otpor i čak pucao na pripadnike interventne policije Centra bezbjednosti, tadašnje jedinice Bijelog Polja. Kada je uhapšen odbacio je tu pušku i na suđenju rekao da puška sama opalila“, naglasio je Janjušević.

Pojačane su kontrole na graničnim prelazima, kaže Janjušević, iako je sigurno da Alija Balijagić neće sa pasošem preći granicu, dodaje on, jer je riječ o licu koje očigledno dobro poznaje taj teren.

„Nevjerovatno je da u jednoj uređenoj zemlji čovjek ide naoružan desetak dana, po kućama, traži čak da mu daju hranu i vodu. Imamo podatak da je bio kod tih mještana i oni su mu dali hranu. Mi ne znamo kako će se ovo završiti. Nadam se da će se dobro završiti, lišenjem slobode Balijagića. Ali, taj čovjek je spreman na sve“, zaključio je Janjušević.