To je prvi konkretan potez na putu ka pravednoj tranziciji uz preporuke EU. Suština pomenutog plana je da potencijal Rudnika uglja bude iskorišćen na najbolji mogući način kroz poslovnu transformaciju koja će omogućiti otvaranje novih radnih mjesta i pospješiti preduzetnički duh u Pljevljima.
„Neki od pomenutih segmenata plana već su pokrenuti i uspješni na tržištiu, a jedno od njih je građevinska grupa koja će izvršiti tranziciju najvećeg broja ljudi u kompaniji. Pripremamo program aplikacija ka EU fondovima za pravednu tranziciju i nadam se da ćemo dobiti finansijska sredstva koja će nam omogućiti realizaciju plana.“, istakao je Laković.
Laković je ponovio da se prilikom donošenja svih odluka vezanih za pravednu tranziciju mora voditi računa o stabilnosti Crne Gore, planirati oprezno, dugoročno i sprovesti tranziciju u onom trenutku kada Crna Gora bude spremna da se odrekne svog najvrijednijeg resursa Rudnika i TE „Pljevlja“ koji proizvodi preko 40 odsto električne energije u državi.
„U toku je izrada Nacionalnog energetskog plana Crne Gore u kom će se definisati odrednice države po pitanju dekarbonizacije u skladu sa preporukama EU. Tako da se nadam da će biti sluha za Crnu Goru, a ono što je nama veoma bitno jeste da do tog datuma izvršimo kompletnu transformaciju radnih mjesta u Pljevljima.“, zaključio je Laković.
Na djelu odlagališta Grevo planiran je solarni park od 40 MW, a urađen je i projekat na brani Durutovići za mini hidroelektranu jačine 2,2 MW.
Related