Nakon odustajanja hercegnovskog Akvamonta od žalbe na tenderski postupak na izbor najpovoljnijeg ponuđača sve je spremno da počnu radovi na izmještanju korita rijeke Ćehotine.
Time bi započela dugo očekivana finalna faza projekta za koji je izdvojeno 16,2 miliona eura bez PDV-a.
Umjesto prvobitno planiranog perioda od 18 mjeseci, izabrane kompanije za realizaciju tog projekta, kompanije HSV Vlasotince, Optikus ing Beograd i Kolubara Mionica, imaju sedam do osam mjeseci da završe taj zahtjevni posao, odnosno do kada traje građevinska sezona, kaže izvršni direktor Rudnika uglja Nemanja Laković.
– Po završetku tenderske procedure dobili smo izvođača kojeg čekamo da što prije uvedemo u posao. Mi u Rudniku nadamo se da ćemo u roku završiti projekat. Ohrabruje nas činjenica da izvođač već ima veliko iskustvo na hidroposlovima, da su radili na dva izmještanja rijeke, da u Crnoj Gori rade na rekonstrukciji korita rijeke Lim, da imaju ljude na terenu i odličan inženjerski kadar, tako da smo otpimisti da će zadati posao završiti u roku koji smo postavili – rekao je Laković.
Oni što je sigurno, kako ističe, jeste da Rudnik stoji iza nastavka realizacije projekta sa svojom mehanizacijom, koja je izvela jedan veliki dio posla. Sve je to, kako dodaje, razlog je za optimizam da će se planirani poslovi završiti za skoro upola kraći period od planiranih godinu i po dana.
– Skraćenje roka sigurno će rezultirati većom ukupnom cijenom projekta, jer se sada mora angažovati duplo više ljudi i duplo više mehanizacije da bismo izmještanje završilo za sedam mjeseci. Ipak, imamo razloga da vjerujemo da ćemo uspjeti, jer sada imamo konkretne stvari koje smo uradili, te smo od bezizlazne situacije, izostanka Urbanističko-tehničkih (UT) uslova, revidovanog projekta, došli u situaciju da imamo završenu kompletnu dokumentaciju, da imamo iskopan jedan dio korita, a sada imamo i izvođača – kazao je Laković.
On naglašava da je Rudnik uglja Pljevlja prošle godine ostvario rekordne rezultate, sa ostvarenom dobiti od preko 15 miliona eura i oborenim rezultatima u proizvodnji, pa će period pauze u poslovanju prevazići sa akumuliranim sredstvima na raspolaganju.
Ističe da neće biti pauze u sprovođenju započetih projekata, ali da su za plan pravedne tranzicije potrebna dodatna sredstva.
– Obezbijeđena su i sredstva za zarade radnika dok rudnik miruje, a potpisan je novi četvorogodišnji ugovor sa Elektroprivredom Crne Gore (EPCG), po kojem Rudnik ima pravo da avansno povlači sredstva, koja će ova državana kompanija naknadno vratiti po uslovima iz toga ugovora – rekao je Laković.
On je istakao da Rudnik ima dobru koordinaciju sa EPCG i da je sve pokriveno za ovaj krizni period, tj. dok se završe dva projekta – izmještanje Ćehotine i ekološka rekonstrukcija Termoelektrane Pljevlja.
Iako važan dio energetskog sistema Crne Gore, Rudnik uglja ne utiče na cijene električne enrgije, već o eventualnom poskupljenu odlučuju u EPCG.
– Cijena struje trenutno je za građane oko 40 eura (po megavat-satu), a na bezi je 100 eura, što ukazuje da je energetski sistem velika podrška, a i pored te cijene, koja je daleko ispod tržišne, ostvaruje dobit. Energetski sistem je ključ stabilnosti Crne Gore – zaključio je Laković.
Kako je precizirano u tenderskoj dokumentaciji, rok izvršenja radova na izmještanju korita Ćehotine je 210 kalendarskih dana od dana uvođenja izvođača radova u posao. Naručilac – Rudnik uglja uvešće izvođača radova u posao deset dana od dana zaključivanja ugovora.
– Izvođač garantuje za kvalitet izvedenih radova koji su predmet ovog ugovora u roku od minimum 24 mjeseca od dana dobijanja pozitivnog izvještaja stručnog nadzora i primopredaje radova, odnosno izvršenog tehničkog pregleda, maksimalni garantni rok je 60 mjeseci od dana dobijanja pozitivnog izvještaja stručnog nadzora i primopredaje radova, odnosno izvršenog tehničkog pregleda – navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Krajem 2024. raspisani su i tenderi za stručni nadzor nad radovima, za šta je predviđeno 605.000 eura, i iznajmljivanje mehanizacije za izvođenje pripremnih radova pri izmještanju rijeke, za šta će biti plaćeno 363.000.
Izmještanje rijeke Ćehotine je nužno radi širenja rudokopa rudnika, jer front radova napreduje prema trenutnom koritu te rijeke, pa od projekta direktno zavisi dalji rad RUP-a i Termoelektrane Pljevlja.
Vlada je prošle godine izmještanje toka Ćehotine proglasila projektom od javnog interesa.
You must be logged in to post a comment.