IZ RUDNIKA UGLJA TVRDE DA SU RADOVI U DOGANJAMA IZVOĐENI U SKLADU SA ZAKONOM Arheološko nalazište nije dirano

    8 godina pre 178 pregleda Izvor: dan.co.me

Informativna služba Rudnika uglja Pljevlja oglasila se povodom teksta objavljenog u „Danu“ 8.novembra pod naslovom „Prekopali vrijedno arheološko nalazište“. U saopštenju do-stavljenom „Danu” iz Rudnika uglja naglašavaju da su Rješenjem Ministarstva kulture – Uprava za zaštitu kulturnih dobara br.UO/I 03-220/2016-3 od 22. jula 2016. godine privremeno obustavljeni radovi u selu Durutovići u trajanju od 30 dana na katastarskim parcelama br.5166, 4193 i 4816 KO Pljevlja, zbog sprovođenja zaštitnih arheoloških istraživanja. Ističu i da su odmah po dobijanju rješenja obustavili izvođenje svih radova na parcelama arheološkog nalazišta.

– U neposrednom kontaktu sa licima iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara i Zavičajnog muzeja Pljevlja dogovoreno je izvođenje zaštitnih arheoloških istraživanja na predmetnom lokalite-tu. Ti radovi su izvedeni u periodu od 25. juna do 10. jula i ustanovljeno je da na ovom lokalitetu postoje tragovi naseljavanja iz neolitskog perioda.

Nakon toga, tačnije 27.septembra novim rješenjem Ministarstva kulture – Uprava za zaštitu kulturnih dobara br.UO/I 03-220/2016-8 ustanovljena je prethodna zaštita predmetnog arheolo-škog lokaliteta u trajanju od 12 mjeseci.

Podsjećamo, a opšte je poznato, da se proizvodnja u Rudniku uglja obavlja u tri smjene i da se prilikom eksploatacije koristi teška rudarska mehanizacija. Kapacitet korpi mehanizaciji je i do 15 metara kubnih ili od 15 do 19 tona uglja, odnosno otkrivke. Samim tim, u toku eksploatacije, zbog pomenutih količina, ne može se precizno znati ili pak primjetiti šta je otkopano prilikom radova na proizvodnji uglja ili otkrivke. Međutim, onog trenutka kada su primijećeni i potvrđeni tragovi naselja iz neolitskog perioda, Rudnik uglja je obustavio izvođenje svih ra-dova i dalje u svemu postupao u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara – navode iz Informativne službe pljevaljskog Rudnika uglja i tvrde da za sve navedeno postoji uredna doku-

mentacija, kao i dokazi da je RUP postupao u skladu sa Zakonom.

Podsjećamo, da je arheolog Nikola Borovinić u izvještaju o otkrivenom naselju iz doba neolita u pljevaljskom selu Doganje naveo da je Rudnik uglja svojim radovima uništio 80 odsto vri-jednog arheološkog lokaliteta.