Iz RUDNIKA UGLJA ide 200 radnika

    7 godina pre 213 pregleda Izvor: pvportal.me

Broj radnika u Rudniku uglja (RUP) će se u narednih deset godina smanjiti za 200, pokazuje studija Deloita zasnovana na njihovim kalkulacijama i podacima Rudnika.

Deloit je radio studiju za potrebe EPCG, koja želi da kupi pljevaljsko preduzeće.

Projekcija o broju zaposlenih u RUP-u pokazuje da je u ovoj godini 859 zaposlenih, od čega 699 stalno zaposlenih. Procjenjuje se da će do 2028. godina biti 657 radnika, od čega 488 stalno zapsolenih, a 169 privremeno zaposlenih.

Broj stalno zaposlenih će se smanjiti na 488 do 2026. godine i neće se mijenjati narednih 35 godina. Nakon tog perioda smanjivaće se samo broj privremeno zaposlenih radnika. Njihov broj će se od ove godine do 2024. popeti do 207, sa sadašnjih 160, da bi do 2028. pao na 169.

S obzirom da je Deloit ove procjene izveo na osnovu podataka Rudnika uglja, jasno je da menadžment tog preduzeća planira smanjenje broja radnika. Za sindikat i opoziciju je drastično smanjenje broja radnika neprihvatljivo. Njima nije prihvatljivo ni da se u određenom periodu poveća broj radnika na određeno vrijeme, jer je takva politika dobra samo za poslodavca, a veoma je pogubna za radnike i Pljevlja kao sredinu u kojoj se poslednjih godina broj zaposlenih stalno smanjuje.

Pretpostavljam da je kuća Deloit ozbiljna, ali predlog da se broj radnika na neodređeno vrijeme u narednih deset godina smanji za 200 je neozbiljan. Svi pokazatelji, naši i evropski standardi govore da Rudniku uglja treba još radnika, a ne da se njihov broj smanjuje kazao je predsjednik sindikalne organizacije Rudnika uglja Miloš Obrenić.

Kako je dodao, samo uz zapošljavanje novih radnika stvoriće se uslovi da Rudnik uglja bude srce crnogorske privrede i da se crnogorska privreda podigne na znatno viši nivo.

On je istakao da bez Rudnika uglja nema ni Pljevalja ni zdrave crnogorske privrede.

Postavljam pitanje svim onim koji rade protiv Rudnika uglja šta će biti sa Pljevljima kada nestane uglja rekao je Obrenić.

On smatra da je predlog da se poveća broj radnika na određeno vrijeme veoma loš.

Takav predlog je dobar samo za poslodavca, a poguban je za radnika. To znači da se ne produžava ugovor i da kompanija više nema nikakvu obavezu prema radniku čim prestane potreba za njegovim angažovanjem. Sramota je za Crnu Goru, koja deklarativno teži evropskim standardima, da njena preduzeća forsiraju rad na određeno vrijeme, odnosno da se ne poštuju evrpopski standardi po kojima radnici zaposleni na neodređeno i određeno vrijeme imaju ista prava kazao je Obrenić i istakao da se ne možemo hvaliti evropskim zakonodavstvom dok građani žive po afričkom standardu.