Iz Pokreta penzionera Crne Gore najavili: Dolazimo do Ustavnog suda da pitamo za svoja prava

    3 meseca pre 408 pregleda Izvor: DAN
Foto: DAN

Ustavni sud preko dvije godine drži u fioci inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona za ostvarivanje prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u sektoru rudarske i metalske industrije.

Pokret penzionera Crne Gore obilježava dvije godine od osnivanja i pokretanja prvih i dosad najvećih protesta penzionera u Crnoj Gori, koji su održavani u Bijelom Polju, zbog teške ekonomske situacije te populacije, a koji su rezultirali povećanje najnižih penzija u Crnoj Gori, saopštili su iz tog pokreta. Kako navode, danas, nakon dvije godine, penzioneri se i dalje nalaze u teškoj ekonomskoj situaciji jer su se cijene za dvije godine utrostručile.

– Rukovodstvo Pokreta penzionera se ovih dana sprema da sa svojim članovima sa sjevera Crne Gore ode ispred Ustavnog suda Crne Gore, koji preko dvije godine drži u fioci inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona za ostvarivanje prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u sektoru rudarske i metalske industrije. U pitanju je zakon koji krši Ustavom zagarantovana prava građana i građanki sa sjevera Crne Gore jer ih je stavio u neravnopravan položaj – kaže predsjednik Pokreta penzionera Svetozar Čabarkapa.

Kako su podsjetili, zakon koji su na štetu bivših radnika sa sjevera predložili sadašnji predsjednik države Crne Gore i bivši ministar ekonomije Jakov Milatović i sadašnji predsjednik Vlade i bivši ministar finansija Milojko Spajić predvidio je samo podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima rudarsko-metalske industrije i kojima je radni odnos prestao zbog uvođenja stečaja.

– Dakle, zakon ne važi za lica kojima je prestao radni odnos uvođenjem stečaja u preduzećima u čijoj vlasničkoj strukturi je bila država, a koja su iz drvoprerađivačkog sektora, građevinskog, tekstilnog, obućarskog i drugih sektora – ukazao je Čabarkapa.

Inače, NVO Euromost iz Bijelog Polja, NVU Manjinski akcionari AD „Gornji Ibar“ iz Rožaja i NVO „Radnik“ iz Bijelog Polja podnijeli su prije dvije godine Ustavnom sudu Crne Gore inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakon o ostvarivanju prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u sektoru rudarske i metalske industrije, jer se, kako su naveli, njime krše Ustavom zagarantovana prava građana i građanki jer ih je stavio u neravnopravan položaj.