Evropski komitet razmatraće krajem aprila revidirani evropski dokument o ekološkim standardima, kojim se planira ograničiti emisija zagađujućih materija iz termoelektrana širom Evrope i tako obezbijediti bolji kvalitet vazduha, saopšteno je iz Grin houma. Iz te nevladine organizacije ukazuju da projekat izgradnje drugog bloka termoelektrane u Pljevljima nije usklađen sa BAT (najbolje dostupnim tehnologijama) koje će biti revidirane ovim novim dokumentom, koji će definisati mnogo niže vrijednosti polutanata koji se smiju emitovati iz ter-moelektrana.
Na sastanku Evropskog komiteta 28. aprila nacionalne vlade odlučiće o usvajanju revidiranog evropskog dokumenta o ekološkim standardima – „revidirani LCP BREF dokument”, kojim se planira ograničiti emisija zagađujućih materija iz termoelektrana širom Evrope i tako obezbijediti bolji kvalitet vazduha. Sagorijevanje uglja proizvodi velike količine raznih štetnih ma-terija – azotni oksidi (NOx), sumpor dioksid (SO2) i suspendovane čestice (PM) koje se emituju u vazduh i koje zagađenjem negativno utiču na zdravlje ljudi, a Svjetska zdravstvena orga-nizacija opisuje zagađenje vazduha kao „najveći svjetski rizik po zdravlje koji dolazi iz životne sredine” odgovoran za jedan od osam smrtnih slučajeva širom svijeta – kazali su iz Grin ho-uma.
Napominju da je ugalj, osim što uzrokuje zagađenje vazduha, glavni uzrok emisija ugljen dioksida (CO2), koji je jedan od vodećih činilaca koji doprinosi globalnom zagrijavanju.
– Zatvaranje elektrana na ugalj trebalo bi da bude prioritet za svaku vladu odlučnu da ispuni obaveze iz Pariškog spo razuma o klimatskim promjenama – smatraju u toj NVO.
Pojašnjavaju da je LCP BREF Direktiva Evropske unije o industrijskim emisijama kojom se nastoji smanjiti uticaj koji velike industrije imaju na životnu sredinu tako što će obezbijediti upotrebu najboljih dostupnih tehnika za ekološko djelovanje.
LCP BREF u glavnim crtama daje najbolje dostupne tehnike za velike elektrane sa toplotnim ulazom jednakim ili ne većim od 50 MW i postavlja emisije opsega za različite zagađivače u vezi sa korišćenjem najboljih dostupnih tehnika (BAT) za sagorijevanje različitih vrsta goriva. Granice postavljene u LCP BREF će biti pravno obavezujuće i države članice će morati da postave ograničenja emisija na osnovu onoga što je opisano u dokumentu. Ovaj dokument sadrži revidiran nivo za emisije NOx, SO2 i PM u vazduhu, a po prvi put su definisane i granične vrijednosti za živu. Ukoliko se bude sprovodio i poštovao širom EU, prema postojećim prognozama od strane zdravstvenih institucija, rezultat smanjenja emisija može da spasi i više od 20.000 života svake godine – ukazali su iz Grin houma.
U saopštenju se navodi da će Crna Gora, kao buduća članica Evropske unije (EU), morati da poštuje sve direktive kojima se uređuje oblast zaštite vazduha.
Već sada moramo biti svjesni posledica u slučaju njihovog nepoštovanja. Imajući u vidu praksu koja postoji u zemljama članicama EU, kazne za njihovo nepoštovanje mogu biti izuzetno visoke. Potencijalni finansijski rizici su veliki što može značajno uticati na ekonomsku isplativost ovog projekta – navodi se u saopštenju.
Pročitajte još