Foto: Pixabay –
Vlada je, na danas održanoj 44. sjednici kojom je predsjedavao premijer mr Milojko Spajić, usvojila Informacije o Zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore za izvještajni period od 01. 04. 2024. godine do 30. 06. 2024. godine, u kojoj je istaknuto da je odliv sredstava iz budžeta usljed prinudne naplate u prvoj polovini ove godine, već dostigao ukupan odliv sredstava iz budžeta za cijelu prethodnu 2023. godinu, što je alarm da se mora pristupiti hitnom rješavanju ovog problema.
“U pitanju je iznos od cca 11.561.647,80 eura, od čega cca od 15 % – 30 % čini iznos na ime troškova izvršnih postupaka u vidu naknada i nagrada advokatima, izvršiteljima, na ime kamata i provizija, što čini iznos od cca 1.800.000 – 3.600.000 eura”, navodi se u saopštenju .
Ističe se da u izvještajnom periodu je nastavljen priliv tužbenih zahtjeva državnih službenika i namještenika protiv Države Crne Gore i njenih organa, koji se odnose na naknadu štete u vezi prava iz rada i po osnovu rada
” Ova vrsta postupaka čini najveći procenat pokrenutih sporova protiv Države, odnosno njenih organa, među kojima prednjače Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo odbrane. Značajan broj predmeta čine potraživanja zatezne kamate na već isplaćena potraživanja po osnovu rada i iz radnog odnosa. Po stavu Ustavnog suda , ista potraživanja prate pravnu prirodu potraživanja iz rada i po osnovu rada te nema zastare, dok među presudama osnovnih sudova nailazimo i dalje na oprečna mišljenja i presuđenja u pogledu ovog potraživanj”, navdi se
Zaštitik je pokrenuo više od stotinu postupaka za raskid ugovora o kreditima koji su dati pod povoljnim uslovima jer korisnici nisu izmirivali svoje obaveze.
“Dosadašnja presuđenja su oprečnog stava, dok Zaštitnik stoji na stavu i istrajavaće u zahtjevima za povraćaj kompletnog iznosa dobijenog po osnovu tih ugovora. Kancelarije Zaštitnika u Kotoru i Bijelom Polju pored radnih sporova u najvećem broju postupaju po zahtjevima za utvrđenje prava svojine, naknade na ime faktičke eksproprijacije nepokretnosti naknade štete usled gubitka ekonomskog interesa vlasnika u odnosu na ostatak eksproprisane nepokretnosti”, navodi se u saopštenju Vlade.
Pročitajte još