Ivanović: Za neovlašćeno korišćenje električne energije podnijeto 168 prijava

    3 godine pre 995 pregleda Izvor: gradski.me

CEDIS je na teritoriji Glavnog grada od početka ove godine izvršio obračun 260 hiljada kwH (kilovatsati) po osnovu neovlašćene potrošnje električne energije, kazao je rukovodilac Operativne direkcije Vladimir Ivanović. Od toga je, kako pojašnjava, 110 hiljada khW (kilovat sati) obračunato kao neovlašćena potrošnja koja podrazumijeva nelegalne radnje na mjernim mjestima , a 150 hiljada kwH kao neovlašćena potrošnja kod samovoljno priključenih korisnika.

Ivanović upozorava da neovlašćeno koriščenje električne energije ugrožava pouzdanost i sigurnost elektrodistributivnog sistema, a takve radnje, kako je kazao, smanjuju i pouzdanost napajanja legalnih potrošača.  

“Najviše problema sa nelegalnim korišćenjem električne energije imamo na prostorima gdje je zastupljena nelegalna gradnja. Neovlašćeni potrošači se na taj način priključuju samovoljno čime utiču na kvalitet napajanja ostalih potrošača na toj teritoriji”, kazao je Ivanović.

Podsjeća da je CEDIS od prvog jula prošle godine pokrenuo akciju koja ima za cilj suzbijanje neovlašćeno korišćenje električne energije. Do današnjeg dana, kako je kazao, podnijeto je 168 prijava za neovlašćeno korišćenje električne energije, a registrovano je preko 4 700 korisnika koji su se samovoljno priključili na mrežu, od čega je, ističe, najpoznatiji primjer nelegalno priključenje ljetnjikovca Kralja Nikole u Nikšiću, sada Episkopski dvor CPC-a.

“Zakon jasno propisuje i obavezuje CEDIS da istovremeno po registrovanju neovlašćene potrošnje isključi tog potrošača, nakon čega se shodno pravilima i metodologiji vrši obračun neovlašćene potrošnje”, navodi Ivanović.

Postupak priključenja na elektrodistributivni sistem električne energije uređen je procedurom CEDIS-a koja je usklađena sa zakonskom regulativom. Podnošenje zahtjeva za izdavanje saglasnosti za priključenje je obaveza investitora, a obrazac zahtjeva može se naći na sajtu CEDIS-a ili preuzeti u prostorijama službe za pristup mreži nadležnog regiona, kazala je šefica službe za pristup mreži Ivana Nedović.

“Obrazac mora biti uredno popunjen od strane investitora i specificirana dokumentacija koja se prilaže uz taj zahtjev. Za objekte koji su novoizgrađeni ili koji se rekonstruišu, dokumentaciju čine urbanističko tehnički uslovi i revidovana projektna dokumentacija, urađena u skladu sa zakonom i važećim tehničkim propisima”, kazala je Nedović.

Nakon potpisivanja ugovora o snabdijevanju, rok za priključenje na elektrodistributivnu mrežu je sedam dana, a CEDIS ugrađuje mjerni uređaj kao svoje osnovno sredstvo i vrši priključenje objekta na distributivni sistem električne energije, kazala je Nedović.