Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) neće biti direktno pogođen privremenim gašenjem Termoelektrane (TE) Pljevlja, izjavio je izvršni direktor energetske kompanije Vladimir Ivanović.
– Međutim, CEDIS 95 odsto svojih ukupih prihoda ostvaruje preko matične kompanije Elektroprivrede (EPCG), pa bi bilo kakav negativan uticaj na EPCG, koji može izazvati poremećaj u servisiranju njihovih ugovornih obaveza, mogao da se negativno odrazi i na CEDIS – kazao je Ivanović.
TE Pljevlja će biti van pogona osam i po mjeseci zbog ekološke rekonstrukcije, što će imati negativan uticaj prvenstveno na poslovanje EPCG i Rudnika uglja.
Ivanović je podsjetio da CEDIS posluje u djelatnosti koja je regulisana od strane Regulatorne agencije za energetiku (REGAGEN), a prema preliminarnim podacima za 11 mjeseci, kompanija bilježi pozitivan rezultat iz operativnog poslovanja.
– Povećanje gotovine i kratkoročnih depozita za preko osam miliona eura od početka godine govori u prilog tome. Međutim, uvećani trošak amortizacije za 6,5 miliona eura u odnosu na biznis plan, ili za 14 miliona veći od odobrenog troška amortizacije od strane REGAGEN-a, nastao kao rezultat povećanja vrijednosti imovine usled procjene (preduzeće je u obavezi da jednom u pet godina preispita fer vrijednost imovine), može dovesti do krajnjeg negativnog rezultata poslovanja. Svakako, o tome je u ovom momentu nezahvalno govoriti, imajući u vidu i druge efekte koji će nastati primjenom međunarodnih računovodstvenih standarda kao što su efekat odloženog poreza, aktuarskog izvještaja, rezervisanja i slično – objasnio je Ivanović.
Regulatorna agencija za energetiku utvrdila je CEDIS-u u 2025. godini povećanje regulatorno dozvoljenog prihoda (RDP) u odnosu na 2024. godinu za 13,5 miliona eura.
– Zahtjevom za utvrđivanje RDP tražen je veći iznos prvenstveno radi finansiranja neophodnih investicionih projekata. U završnoj je fazi potpisivanje ugovora sa EBRD-om i Svjetskom bankom (35+21 milion eura), čime smo obezbijedili, kroz kvalitetan partnerski odnos, sigurnu realizaciju i finansiranje najznačajnijih investicionih projekata CEDIS-a. Preliminarne projekcije biznis plana, uz zahtjevne, ali ostvarive operativne ciljeve kao što su smanjenje gubitaka električne energije u distributivnoj mreži te optimizacija svih operativnih troškova, pokazuju pozitivne rezultate poslovanja. CEDIS će nastojati da uskladi svoje poslovanje u datim okvirima koji su unaprijed određeni, što je samo po sebi izazov za svaku poslovnu godinu, s obzirom da se regulatorno dozvoljeni prihod utvrđuje na osnovu ostvarenih podataka i pokazatelja iz prethodnog regulatornog perioda – unaprijed za naredni period – saopštio je Ivanović.
CEDIS je bio u žiži javnosti i zbog negativnog mišljenja Državne revizorske institucije (DRI) na finansijsku i reviziju pravilnosti.
– CEDIS je aktivno angažovan na ispunjavanju preporuka DRI. Proces implementacije je u toku, u skladu sa zadatim preporukama i rokovima – rekao je Ivanović.
Čest slučaj da treća lica prekidaju kablove
U decembru je CEDIS imao problem kada su u Kolašinu na privatnoj parceli prekinuti kablovi, zbog čega su skijališta bila bez struje. Zato smo pitali Ivanovića da li se sa sličnim problemima često susreću.
– Veoma su česte situacije kada treća lica prilikom izvođenja radove prekinu energetske kablove. Takođe, osim prekida kablova, za područja gdje se izvode radovi (izgradnja kolektivnih stambenih objekata i putne infrastrukture) karakteristična su i djelimična oštećenja, usljed kojih ne dolazi do prekida u napajanju u trenutnku oštećenja, već naknadno, u slučajevima većeg opterećenja mreže. Dakle, kada se potrošnja električne energije naglo poveća, ali i prilikom prodora vlage na oštećenim mjestima kablovskog voda (usljed obilnih padavina), „latentna oštećenja“ se aktiviraju i dolazi do većih kvarova, za čiju sanaciju su potrebni i vrijeme i značajna finansijska sredstva. Naše analize pokazuju veću frekvenciju prekida u periodima većeg opterećenja upravo u zonama za koje je karakteristična izgradnja stambenih objekata, putne infrastrukture i sl. Svako oštećenje kabla, pored toga što izaziva prekid u napajanju električnom energijom, ostavlja trajne posljedice i uzrokuje njegovu smanjenu pouzdanost, bez obzira na intervencije naših ekipa. Crnogorski elektrodistributivni sistem je nebrojeno puta pozivao građane na oprez i apelovao na visok stepen odgovornosti investitora u zoni izvođenja građevinskih radova. Tako i ovog puta pozivamo sve investitore da poštuju katastar podzemnih instalacija i da u slučaju bilo kakvih nedoumica pozovu naše nadležne službe, kako bi sve dileme na licu mjesta bile otklonjene – poručio je Ivanović.
Zaposlena 1.754 lica
Kada je u pitanju energetski sektor i CEDIS, česta tema je broj radnika i zapošljavanje. Ivanović je kazao da su u CEDIS-u zaposlena ukupno 1.754 lica, od čega 1.659 na neodređeno i određeno vrijeme, dok je posredstvom agencije zaposleno 95 lica.
– Ukupan broj zaposlenih i lica ustupljenih posredstvom agencije smanjen je u odnosu na 2023. godinu, kada je bilo zaposleno 1.777 lica. U CEDIS-u od osnivanja do danas nedostaje stručne radne snage za obavljanje poslova osnovne djelatnosti. Kompanija će i u budućem periodu zapošljavati nova lica, shodno potrebama procesa rada u Društvu, i to dominantno u onim organizacionim jedinicama u čijoj nadležnosti je obavljanje poslova iz domena osnovne djelatnosti preduzeća, tj. u organizacionim jedinicama Operativne direkcije CEDIS-a – mjerenje, održavanje i upravljanje mrežom – kazao je Ivanović.
Pročitajte još