Istraživači otkrili najčešće razlike između ženskih i muških beba

    3 godine pre 748 pregleda Izvor: antenam.net

Mnoga istraživanja uočila su sedam razlika između muških i ženskih beba. Mnogi roditelji takođe primjećuju razlike u ponašanju dječaka i djevojčica.

Na primjer, neki vjeruju da djevojčice brže uče da govore i da su empatičnije od dječaka. Drugi kažu da su dječaci osjetljiviji i da im treba više pažnje. Naravno, većina tih uvjerenja zasniva se na ličnim iskustvima ljudi.

Ono što istraživači imaju da kažu kažu o tome je sljedeće:

Socijalne vještine

Djevojčice su osjetljivije od dječaka. Mogu bolje da pročitaju emocije kod ljudi i bolje osjećaju šta se događa u porodici. Studije pokazuju da su djevojčice više zainteresovane za čitanje lica, dok su dječaci više zainteresovani za fizičke pokrete.

One mnogo ranije nauče da čitaju ljude, kao i da izraze lična osjećanja i veoma su dobre u tome. Dječaci, s druge strane, naravno, osjećaju sve te stvari, ali nećete moći često da vidite te emocije i na njihovim licima. Oni su prostodušniji i pokušavaju da sakriju svoja osjećanja od drugih.

Igračke

U stvarnosti, bebe ne razlikuju igračke za dečake i devojčice. Istraživanja pokazuju da i dječaci vole lutke, što je sasvim normalno. Djevojčice se takođe rado igraju sa igračkama poput kamiončića i slično. Njihove igre i aktivnosti mogu da se mijenjaju u zavisnosti od dobi, ali ne nužno i prema polu.

Takođe, sklonost im se mogu promeniti zbog pritisaka društva, njihovih vršnjaka i specifičnog marketinga. Igra zauzima centalnu ulogu u razvoju djeteta. Omogućava im vježbanje različitih uloga, doživljavanje brojnih emocija i isprobavanje novih stvari.

Komunikacijske vještine

Neki istraživači su otkrili da je veća vjerovatnoća da će dječaci kasnije progovoriti nego djevojčice. Djevojčice često imaju bogatiji vokabular i vrlo rano zavole duge razgovore. To je zato što su jednostavno bolje razvile one djelove mozga koji su odgovorni za govor, zbog toga pokazuju nešto bolje rezultate u ranim komunikacijskim vještinama.

Ali, pol može da objasni samo mali dio razlika u dječjim verbalnim vještinama; kritičnije stvari su socioekonomski faktori i prilike, oni takođe utiču na to koliko će djeca brzo govoriti i koliki će im biti vokabular.

Tjelesna aktivnost

Dječaci su aktivniji, i prije rođenja. Zbog toga ih njihove majke ranije „osjete“, u stomaku, posebno kada im se nešto ne sviđa. Ovu aktivnost zadržavaju i nakon rođenja.

Istraživači su otkrili da ćete dječake vjerovatnije vidjeti kako trče, skaču, penju se na drveće i igraju s loptom na otvorenom, dok su djevojčice sklonije mirnijim igrama i radije se zabavljaju kod kuće.

Međutim, uvijek je dobro uključiti svu djecu u različite tjelesne aktivnosti, kako u zatvorenom tako i na otvorenom, piše Bright Side, prenosi 24 sata.hr.

Korišćenje toaleta

Dok većina djevojčica počinje da uči kako da koristi toalet u uzrastu od 22 do 30 meseci, dječacima će možda trebati od tri mjeseca do godinu dana duže.

U prosjeku, djevojčice obično ovu praksu mogu da savladaju do 33 mjeseca, a dječacima je potrebno i do 37 mjeseci. Zbog toga budite spremni da će faza pelena trajati duže ako imate dječaka, a prije će se završiti ako odgajate djevojčicu.

Plakanje

Naravno, sve bebe plaču. Ali u uzrastu od šest mjeseci, dječaci plaču više nego djevojčice. Sa 12 mjeseci pokazuju i jaču reakciju na negativne stvari.

Oni su obično raspoloženiji i zahtijevaju više pažnje. To se često objašnjava činjenicom da imaju snažniji istraživački instinkt i vjerovatnije je da će upasti u situacije koje mogu da dovedu do bola i frustracije.

Uzmimo, na primjer, povrijeđeno koljeno ili nešto slično, dječaci će se povrijediti češće nego djevojčice.

Jake emocije

Dječaci su emotivniji i strastveniji u igrama od djevojčica. Vole da pobjeđuju, strah i opasnost ih jednostavno uzbuđuju.

Mnogi naučnici se slažu da testosteron igra ključnu ulogu u ovom ponašanju. Djevojčice su manje agresivne i društveno sposobnije od dječaka, takođe izražavanje njihovih emocija može biti jače u prisustvu vršnjaka, roditelja ili drugih odraslih osoba.