ISTRAGA O UBISTVU JOVANOVIĆA: Poligrafsko ispitivanje moglo bi dati rezultate?

    1 godina pre 641 pregleda Izvor: rtcg.me

Komisije za praćenje istraga o napadima na novinare i imovinu medija ukazala je više puta na brojne propuste u istrazi ubistva Duška Jovanovića a predložila je da se ponovo saslušaju, uz mogućnost korišćenja poligrafa, policijski službenici, tužioci i sudija za istrage. Ta komisija je tražila da se sasluša i bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović povodom preduzetih istražnih radnji u vezi sa ovim zločinom.

Veljović, koji je nedavno uhapšen, prije izvjesnog vremena saslušavan je u ovoj istrazi, ali nema saznanja komisije da mu je nuđen poligraf.  

Kako je konstatovala Komisija, policijski funkcioneri Tihomir Gačević i Branislav Živković su 5. juna 2004. godine u Centru bezbjednosti Podgorica sačinili službenu zabilješku o informativnom razgovoru sa, do sada jedinim osuđenim saučesnikom u ubistvu, Damirom Mandićem iz Podgorice, koju nisu evidentirali, niti su je zaveli u službenim evidencijama Uprave policije, u skladu sa zakonom.

Takođe, Komisija ističe da je (sada uhapšeni) tadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović obavijestio Viši sud da u Upravi policije ne postoji niti je zvanično zaveden dokument u vezi sa informativnim razgovorom sa optuženim Damirom Mandićem na okolnosti njegovih saznanja vezanih za ubistvo Duška Jovanovića.

„To je suprotno drugim dokazima, jer postojanje i sačinjavanje predmetne službene zabilješke u iskazu pred Višim sudom u svojstvu svjedoka 21. juna 2005. godine potvrdio je Milan Vujanović, tada načelnik Centra bezbjednosti Uprave policije Podgorica, kao i Više državno tužilaštvo u svojoj informaciji upućenoj Vrhovnom državnom tužilaštvu. Komisija smatra da je potreban odgovor na sljedeća pitanja: gdje se sada nalazi predmetna službena zabilješka, ko je ima u posjedu, ko je sve bio u „timu“ koji se bavio istragom, ko je iz tog „tima“ dao upustvo svjedocima da ne potpišu predmetnu službenu zabilješku, po kom pravnom osnovu taj „tim“ ili bilo koji drugi „tim“ može da odluči i da naredi ovlašćenim policijskim službenicima da ne potpišu službenu zabilješku koju su ti službenici sačinili i ko je iz tog „tima“ dao uputstvo, po kom pravnom osnovu je odlučio i bio ovlašćen da odluči da se predmetna službena zabilješka ne evidentira u evidencijama Uprave policije i da ne može biti dokaz u postupku, a kako su to izjavili navedeni svjedoci pred višim državnim tužilaštvom“, navela je Komisija.

Komisija je tražila da se Veljović sasluša „na okolnosti da je na zahtjev Višeg suda u Podgorici 30. januara 2006. pisano obavijestio sud da u Upravi policije ne postoji, niti je zvanično zaveden dokument – službena zabilješka u vezi s navodnim informativnim razgovorom sa optuženim Damirom Mandićem“. Tražili su da bude saslušan na okolnosti njegovih saznanja vezanih za ubistvo Duška Jovanovića, uz ponudu za poligrafsko testiranje. 

Veljović je, inače, poslije nedavnog saslušanja naveo da o svemu ne zna više od onoga što je i ranije govorio nadležnim državnim organima.