Ispituju se sva rješenja o imenovanju počasnih crnogorskih konzula, saopštili su za Portal RTCG iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP) Crne Gore. O eventualnim razrješenjima ili drugim koracima, MVP će, kako su nam kazali, informisati javnost.
Iz ovog resora su odgovarali na naše pitanje vezano za status počasnih konzula Crne Gore.
Pojedine odluke o imenovanju diplomata u Crnoj Gori decenijama su na udaru snažnih kritika javnosti, zato što su nerijetko postavljana lica koja nemaju nikakvog diplomatskog iskustva. Pojedini počasni konzuli Crne Gore (primjera radi, Ben Vos u Holandiji) čak su i hapšeni zbog optužbi za pranje novca.
U posljednje vrijeme, pažnju javnosti posebno privlači crnogorski konzul u Gnjilanu, Gazmend Abraši, čija je firma godinama u poslovima sa cigaretama. Prema pisanju medija, Abraši se interesuje za širenje duvanskog posla u Libiji a inače je prethodno bio akter nekoliko afera.
Vlada Crne Gore ranije je razriješila počasnog konzula u Italiji Frančeka Galu Trinkeru (bio advokat Stanka Subotića pred sudom u Bariju). U toj zemlji počasni konzuli više nisu ni Doli Predović i Sven Bihler.
Razriješen je i Branko Azeski, počasni konzul u Sjevernoj Makedoniji, jer se došlo do podataka da podriva ugled i autoritet zvaničnih crnogorskih institucija.
Prema Zakonu o vanjskim poslovima, počasnog konzula opoziva Vlada na predlog ministra vanjskih poslova, a odluku o otvaranju, zatvaranju ili privremenom zatvaranju diplomatsko-konzularnog predstavništa donosi Vlada, na predlog Ministarstva vanjskih poslova.
Iz MVP tvrde da su preduzeli sve potrebne korake u cilju dalje profesionalizacije diplomatsko-konzularne mreže, ali i mreže počasnih konzula, o čemu je javnost, kako su kazali, upoznata već od prvog dana rada Vlade.
Prema njihovim navodima, o svim koracima i promjenama na tom planu javnost će biti pravovremeno informisana.
Pročitajte još