Institut za javno zdravlje (IJZ) preporučio je zdravstvenim ustanovima dnevni broj uzoraka koje će uputiti na analizu, pa tako dobar dio ustanova može da pošalje tek desetak briseva dnevno u IJZ.
Iz IJZ ističu da su to uradili jer su utvrdili da značajan dio materijala koji se šalje nije opravdan i nije uzet u skladu sa kliničkim i epidemiološkim indikacijama.
Među analiziranih 598 uzoraka u laboratorijama ove ustanove juče je 56 rezultata bilo pozitivno.
Iz pojedinih zdravstvenih ustanova tvrde da su od Instituta (IJZ) dobili dopis da je uzorke na novi koronavirus potrebno uzimati samo u dijagnostički opravdanim slučajevima i da dnevno u laboratorije mogu poslati maksimalnih 10 uzoraka.
Upitani da li je to tačno i zašto su poslali dopis kojim se broj uzoraka ograničava, iz IJZ su odgovorili da su njihove laboratorije u prethodnom periodu bile suočene sa enormnim prilivom uzoraka za analizu na novi koronavirus, koji je u jednom trenutku bio višestruko veći od kapaciteta.
“Analizom poslatih uzoraka utvrđeno je da značajan dio njih nije bio opravdan, odnosno da nije uzet u skladu sa postojećim kliničkim i epidemiološkim indikacijama. Primjera radi, uzorkovane su čitavi sektori pojedinih kompanija zbog registrovanog obolijevanja jednog zaposlenog koji nije ostvario mnogobrojne kontakte”, piše u odgovoru IJZ.
Na taj način, tvrde, ne samo da se radilo o neadekvatnom trošenju resursa, već o praksi koja je bespotrebno produžavala vrijeme čekanja na rezultate i “obesmišljavala ulogu laboratorije u suzbijanju epidemije”. Iz IJZ su kazali da su preporučili dnevni broj uzoraka koji se upućuju, ne preciziravši o kojoj cifri je riječ. Istakli su da ovo ne znači da je broj uzoraka ograničen, jer će se uzorkovanje kod kontakata inficiranih i osoba sa simptomima i dalje vršiti i tu se neće i ne smije ograničavati broj uzetih uzoraka:
“Na ovaj način laboratoriji je omogućeno da nesmetano funkcioniše i u uslovima povećanog priliva uzoraka, te da ispunjava svoju javno-zdravstvenu ulogu”.
Pročitajte još