Imovina propada, a radnicima se duguje 238 hiljada

    8 godina pre 106 pregleda Izvor: pvportal.me

Imovina nekadašnjeg pljevaljskog preduzeća ŠPAD, ko je je od 2007. godine u stečaju, već punih deset godina se uništava.

Prema riječima predsjednika štrajkačkog odbora radnika Miša Lazarevića, stečajni upravnik Radojica Grba je raspustio stražarsku službu, tako da je imovina ostala nezaštićena. Lazarević tvrdi da su u najgorem stanju objekti tog preduzeća koji se nalaze u pljevaljskom selu Vrba, u kojima se nalazila i najvrednija oprema firme, a na sličan način se urušavaju i objekti u seli-ma Burići, Vrulja, Bobovo i Kosanica.

– Nestao je potpuno novi i tek nabavljeni agregat. Krađa je izvršena tako što je agregat iznijet preko krova. Znači da je prvo skinut krov sa objekta, a potom, najvjerovatnije uz pomoć diza-lice izvađen agregat, za koji niko ne zna gdje je – kazao je Lazarević koji smatra da ta imovina treba ili da se zaštiti ili da se proda.

On navodi da su radnici 2007. stupili u štrajk, koji je zamrznut nakon što im je isplaćeno po 8,5 hiljada eura, ali da nije i okončan, jer se radnicima duguje ukupno još 238 hiljada eura.

  1. Imovina nestaje i uništava se na krajnje sumnjiv način, iako je ranije radnicima obećano da ništa neće prodati bez komisije u kojoj će i radnici imati svog predstavnika, ali do tog obećanja više niko ne drži. Zbog krajnje sumnjive prodaje imovine o svemu ćemo obavijestiti tužilaštvo, pa neka se pozabave tim pitanjem – kazao je Lazarević.

On je naglasio da je stečajni upravnik dužan da vodi računa o imovini, na čemu radnici insistiraju.

Preduzeće je nastalo 2002. godine. U prvim godinama je uspješno funkcionisalo, ali je 2004. godine u tu firmu uveden stečaj iz koga je preduzeće izašlo već 2006. Već naredne godine rad-nici su zbog neredovnog isplaćivanja zarada stupili u štrajk, nakon čega je u preduzeće ponovo uveden stečaj. Tokom trajanja stečajnog postupka Uprava za šume je kupila dio upravne zgrade preduzeća, pa je od tih sredstava za 54 radnika isplaćen dio potraživanja. Tom prilikom radnici su dobili po 8,5 hiljada, a na ostatak čekaju i danas. Poslove sječe i vuče stabala u pljevaljskim šumama, nakon što je to preduzeće propalo, preuzeli su privatnici.