I brak sa DPS-om moguć ako se interesi poklope

    8 sati pre 243 pregleda Izvor: dan.co.me

Demokratska partija socijalista (DPS) je nakon nedavno održanih lokalnih izbora najjača partija u glavnom gradu, ali njen koalicioni kapacitet i u Podgorici i na državnom nivou i dalje je upitan.

Mada iz te partije tvrde da su se reformisali, što potkrepljuju činjenicom da su na ključne partijske pozicije postavili mlade kadrove, mnogi su skeptični po tom pitanju i vjeruju da bivši lider stranke Milo Đukanović i dalje vuče sve konce. S druge strane, partije tridesetoavgustovske većine su za ove četiri godine, od kako DPS nije na vlasti, toliko puta sklapale i raskidale politička prijateljstva da građani više ne mogu da pohvataju ko je s kim u ljubavi, a ko je u svađi, te ko je od njih opozicija, jer u vlasti su manje-više svi. Period poslije 30. avgusta je pokazap i da je brak sa DPS-om moguć ukoliko se interesi poklope.

Analitičar i građanski aktivista Stefan Đukić kazao je za „Dan“ da suštinski problem DPS-a trenutno nije počasno predsjedništvo Mila Đukanovića.

Razlog tome je da bi Đukanović mogao biti van svih, makar javno objavljenih pozicija, a da opet nije došlo do reforme najsnažnije stranke kod nas. U suštini, dokle god visoki funkcioneri DPS-a zovu Vladimira Novovića „skaj tužiocem“, dokle god odbijaju da se suoče sa tridesetogodišnjim rastom korupcije i organizovanog kriminala pod okriljem njihove vlasti, tu reforme nema. U situaciji u kojoj čitamo optužnice protiv ključnih nosilaca sudstva, tužilaštva, policije i tajne službe iz perioda njihove vladavine, ali i protiv mnogih političara, neophodno je čuti od ljudi iz DPS-a da je to bilo loše, neophodno je da imenuju krivce, da precizno imenuju i ta djela, umjesto da se pokrivaju izjavama „bilo je grešaka“. Tada bismo mogli pričati o nekoj reformi. Do tada, jedino čemu se mogu nadati jeste dalji pad podrške partijama na vlasti i sve veću apstinenciju birača koji su očekivali promjene, a dobili zamjene. Ipak, mislim da ta apstinencija ne može biti tolika da se DPS vrati na vlast prije pomenutog suočavanja sa sopstvenom prošlošću – istakao je Đukić.

Crnoj Gori neophodan državnički odnos

S obzirom na to da lista „Za bolju Podgoricu“ Jakova Milatovića i GP URA ne isključuje pregovore sa DPS-om o formiranju vlasti u Podgorici, pitanje je na koji način će to uticati na situaciju na državnom nivou.

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović kazao je da garantuje da će DPS, ako ova vlada potraje, dobiti sljedeće izbore.
– Važnije od lamentiranja gospodina Abazovića u vezi DPS-om jeste da je Crnoj Gori neophodan državnički odnos kako bi se integracioni proces završio prije 2026. godine, kako bismo iskoristili geopolitički momenat – podvukao je Begović.

Konsultant za međunarodnu javnu politiku Marko Begović naglašava da je neophodno ukazati da većinu predizbornih obećanja ne prate odgovarajuće studije izvodljivosti, analiza fiskalnog uticaja i izvori finansiranja.

Zato ne bi trebalo da čudi da najjačeg konstituenta pojedinačno predstavljaju apstinenti. Ako se prethodnom priključe rezultati popisa, sa svim organizacionom limitima, činjenica da DPS i „Za budućnost Crne Gore“ imaju preko 50 odsto u Podgorici trebalo bi da zabrine svakog građanina. Taj rezultat potvrđuje da Crnu Goru očekuju ozbiljni izazovi, jer će ove partije nastaviti sa rasparčavanjem društvene supstancije djelujući podjednako korozivno i kancerogeno – rekao je Begović za „Dan“.

Prema njegovim riječima, činjenica da je u ovako monopolizovanim odnosima Preokret prešao cenzus upućuje na važnost stvaranja lokalnih pokreta, koji će neposrednije artikulisati i zastupati interese građana.