Ministar zdravlja Kenan Hrapović kazao je da je pred državom novi izazov nakon što je juče registrovan importovani slučaj koronavirusa iz Bosne i Hercegovine.
– Jučerašnjim registrovanjem importovanog slučaja iz Bosne, naša pozornost mora biti podignuta na najviši nivo, a činjenica da se u svijetu, a posebno regionu dešavaju nova žarišta, dodatno nas obavezuje na odgovoran odnos – kazao je Hrapović na sjednici Odbora za zdravstvo.
On je istakao da se Crna Gora danas nalazi na mapi uspješnih zemalja zbog sveobuhvatnog, pravovremenog i vrlo uspješnog odgovora na izazov kakav je koronavirus stavio pred cijeli svijet.
– Ovaj uspjeh niti je slučajan, niti je iznenadan – poručio je Hrapović.
On je kazao da se u svijetu, a posebno regionu dešavaju nova žarišta, što dodatno obavezuje na odgovoran odnos.
– Iako vodimo uspješnu borbu, još ne možemo proglasiti pobjedu nad virusom. Dok god u svijetu postoje slučajevi zaraze, niko nije siguran – kazao je Hrapović na konsultativnom saslušanju na sjednici Odboar za zdravstvo, rad i socijalna pitanja.
On je poručio da država ne smije pokleknuti i odustati od svega što je do sada urađeno.
– Zdravstvene vlasti su pokazale da znaju kako da odgovore aktuelnom epidemiološkom riziku. Ostajemo na istom zadatku – rekao je Hrapović.
Prema njegovim riječima, država je pokazala da zdravlje svojih građana bez kompromisa drži kao prioritet u svojim politikama i sve je resurse stavila u službu ovog cilja koji nema alternativu.
– Uvjeren sam da sada svi zajedno treba da budemo posvećeni tome kako da na najbolji mogući način svako od doprinese konačnoj pobjedi COVID-19 bolesti – rekao je ministar.
Direktor Instututa za javno zdravlje Boban Mugoša kazao je da su uspjeli da ne dođe do masovnog obolijevanja, da sačuvaju stare, najugroženije.
„Kroz tri glavne stvari – da imamo koordinisani odgovor, tijelo koje će upravljati i jedinstven komunikacioni plan. Bili smo zemlja koja je poslednja imala infekciju, a prva izašla iz epidemije“, podsjetio je Mugoša.
Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije Mina Brajović, kazala je da epidemiloški podaci potvrđuju da je Crna Gora sačuvala živote i zdravlje građana.
Prema njenim riječim, mjere su imale za cilj ograničenje i prekidanje lanca širenja.
Brajović je ocijenila da je važno da Crna Gora preduzima popuštanja restriktivnih mjera na pažljiv način.
– Mi smo u drugoj fazi pandemije, u kojoj je važno da zemlja bude oprezna i da fokus bude na aktivnom nadzoru. U ovoj fazi je važno da budemo brži od virusa. Ova pandemija potvrdila je da zemlje koje ulažu u prevenciju imaju zagarantovanu dividendu – ocijenila je Brajović.
Medicinska direktorica Klinićkog centra Crne Gore (KCCG) Marina Ratković kazala je da je broj pacijenata u ambulantama bio za 20 odsto manji u poliklinici, a broj hirurških šestostruko manji nego u istom periodu prošle godine.
– Zdušno smo radili na svim klinikama, imali timove za slučaj da dođe do infekcije, kompletno završeni svi pregledi zakazani za ovaj period u KCCG – saopštila je Ratković.
Direktor Donma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić, kazao je da su domovi zdravlja su odlukom nadležnih prije epidemije počeli da funkcionišu kao jedan.
– Ogromna je uloga domova zdravlja, 70,80 odsto pacijenata se liječilo kući, pod njihovom patronažom. Za šest sedmice bilo je oko 140 hiljad pregleda mimo covida – naveo je Kavarić.
Direktor Uprave za inspekcijske poslove Alija Košuta saopštio je da su od 15. Marta do 14. Juna izdali 27.865 rješenja o karantinu ili samoizolaciji.
– U tom periodu postupali preventivno, nismo napisali nijednu krivičnu prijavu – kazao je Košuta.
Pročitajte još