Hoće li ove godine pljevljaci udisati čistiji vazduh?

    6 godina pre 126 pregleda Izvor: vijesti.me

Na ovo pitanje u emisiji Boje Jutra TV „Vijesti“ odgovarali su Ivana Vojinović iz Ministarstva održivog razvoja i turizma i Milorad Mitrović direktor ekološke organizacije „Breznica“.

Predstavnica nadležnog ministarstva Ivana Vojinović navodi „da počinju prvi koraci u dugoročnom projektu toplifikacije grada vezano za lagano izmještanje identifikovanog gradskog zagadjivača u opštini Pljevlja, gradske toplane u Skerlićevoj ulici, kroz početak izgradnje nove gradske toplane, koja će raditi sa najsavremenijim filterima i koja će biti regulisana na adekvatan način da redukuje emisiju zagađujućih materija u atmosveru, nastaviće se sa distribucijom bio goriva, peleta i briketa i raditi na osavremenjavanju državne mreže za praćenje kvaliteta vazduha na teritoriji opštine Pljevlja, što je jako važno u cilju blagovremenog i pravovremenog informisanja o stanju zagađenja vazduha u ovoj opštini. Što se tiče izgradnje nove mini toplane, to je projekat lokalne samouprave. Potpisan je ugovor sa izabranim izvođačem radova na izgradnji početnih radova u prvoj fazi, a koji se tiču izgradnje mini toplane sa dva kotla instalisane snage od 6,5 megavata izvan gradskog jezgra. Izdati su urbanističko – tehnički uslovi MORT a i predat je zahtjev za izdavanje dozvole za izvođenje radova, shodno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata. U toku je izrada tenderske dokumentacije za izgradnju toplovoda i gradske podstanice, ukupne instalisane snage 10 megavata i procjenjene vrijednosti oko 4 miliona eura. Inače cjelokupan projekat bi trebao da košta oko 21 milion eura. Dakle, finansijski je zahtjevan i dugoročan projekat. Počinje se sa realizacijom i planirano je da se objekat mini toplane sa ova dva kotla završi za 7 mjeseci od dana uvođenja izvođača u posao“. Predstavnica nadležnog ministarstva je istakla da će se u 2019. godini raditi na sanaciji deponije Maljevac u sklopu rada TE Pljevlja i flotacionom jalovištu Gradac.

Milorad Mitrović direktor ekološke organizacije „Breznica“ smatra da i ove zime se neće udisati čistiji vazduh u Pljevljima i da je stanje iz godine u godinu sve gore. I Ministarstvo i opština godinama imaju namjeru da nešto promjene ali se ništa ne mjenja. Ako nemamo povećano emitovanje PM10 čestica iz termoelektrane, onda imamo zasipanje prašinom iz kopova Rudnika uglja. Bili smo u prilici prije neki dan, da imamo višesatno zasipanje prašine sa površinskog kopa, koji se skoro nalazi u samom centru grada. Prije tri godine je urađena dokumentacija za izgradnju mini toplane i još nije postavljen ni kamen temeljac. Zagađivači neće da prihvate odgovornost za ekološko stanje u gradu, niti da svoj rad podvedu pod propisane norme. Zatvaranje grada kroz promjenu reljefa je upravo uradio Rudnik uglja sa svojim deponijama koje neće da ukloni i vrati na mjesta odakle je uzet laporac. U Pljevljima je alarmantno stanje, kome se ne nazire kraj. Pljevlja i dalje neće ubirati ekološku taksu, a koliko je država stvarno zainteresovana za toplifikaciju Pljevalja u skorije vrijeme govori činjenica, da pored glavne ulice, ni u jednoj drugoj rekonstruisanoj ulici u gradu nisu postavljene cijevi za toplifikaciju što jasno govori koliko je to dugoročan projekat.