Harun Demirović, invalidno lice, smatra da mu je povrijeđeno osnovno ljudsko pravo na rad

    6 godina pre 125 pregleda Izvor: PV Informer

Redakciji PV Informer-a se obratio Harun Demirović ,invalidna osoba sa intelektualnim smetnjama, koji je konkurisao za učešće u projektu J.U. „Zračak Nade“ koji se odnosi na obuku na 3D štampačima. Saopštio nam je da je onemogućen da učestvuje u projektu iz razloga koji po njegovom mišljenju krše njegova ustavna, građanska i ljudska prava i istovremeno nemaju uporište u Ustavu i zakonima Crne Gore:

„Kao svake godine, tako i ove, J.U.“Zračak Nade“ iz Pljevalja je dobro pripremio projekat, dobio grant šemu i mogućnost da 7 lica ometanih u razvoju dobiju posao na deset meseci. Međutim, Zavod za zapošljavanje Crne Gore donio je odluku da se ne mogu upošljavati osobe koje su već od ranije bili u grand šemama. Odlukom se ne dozvoljava da lica koja su od ranije učestvovala u grand šemama, iako u različitim obukama, VIŠE NIKAD NE UČESTVUJU u projektima. Tom odlukom osobama je drastično uskraćeno pravo na rad, pravo na egzistenciju, pravo na druženje, a ta prava su univerzalna ljudska prava. Nažalost Harun Demirović je čovjek koji je napunio dosta godina, ali njegov invaliditet, odnosno procenat invaliditeta nisu dovoljni da mu država da neki vid doživotne finansijske satisfakcije. S druge strane, ovakvom odlukom Zavoda za zapošljavanje, se kažnjava i uskraćuje mu se mogućnost da svojim radom sebi stvori bolje uslove za život. Šta da radi u takvim okolnostima kad ima volju da radi, traži posao, ali na koja kod vrata zakuca, niko vrata da mu otvori, ili ako otvori, naiđe na armirani zid nerazumjevanja“ – iznosi svoju životnu priču Harun Demirović.

Redakcija PV Informer-a je zatražila informacije iz više izvora u Pljevljima i nezvanično smo saznali da je u ovom slučaju postupljeno po upustvima republičkog Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Biro rada ne vrši izbor lica koja će raditi u okviru određenog projekta, ali se korisnici projekta moraju pridržavati upustava mjerodavnih institucija. Lica koja su konkurisala za novi projekat J.U. „Zračak Nade“, a po navedenim upustvima onemogućena su da budu dio novog projekta, nisu imali pravo na učešće u projektu po navedenim preporukama a ranijih godina su već učestvovali u nekoliko projekata koji su se odnosili na obuku za Pomoćnog grafičkog tehničara za pripremu štampe (Dizajner) i obuku za izradu suvenira. Pitanje je samo da li su raniji projekti isti ili slični novom projektu što je uslovljeno preporukama.

Takođe smo saznali da na Birou rada Pljevlja aktivno traži posao 596 invalidnih lica, a u okviru Crne Gore oko 8 hiljada nezaposlenih invalidnih lica i da se problem zapošljavanja invalidnih lica mora rešavati sistemski na nivou države. Na Birou rada Pljevlja će u novoj godini biti nastavljeni projekti javnih radova u kojima će učešće moći uzeti i sva invalidna lica koja ispunjavaju uslove koje traže izvođači javnih radova.

Da bi dobili potpunu informaciju kontaktiran je i republički Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom i upoznali ih sa konkretnim slučajem i od njih dobili sledeći odgovor:

„Zavod za zapošljavanje Crne Gore je, od stupanja na snagu Pravilnika o postupku i metodologiji za finanisranje grant šema, objavio 7 javnih poziva za finansiranje projekata koji doprinose zapošljavanju lica sa invaliditetom.

U projekte po ovim javnim pozivima uključen je veliki broj lica sa invaliditetom koja su tokom projekta uključivana u programe osposobljavanje koji doprinose povećanju njihovih vještina i znanja, a u krajnjem i povećanju njihove zapošljivosti.

NVU „Zračak nade“ je, kao organizacija koja se bavi pitanjem lica sa invaliditetom, dobijala sredstva za realizaciju projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom. Tako je u prošloj godini, po javnom pozivu br. 11-3125 od 21.03.2017. godine, ova organizacija dobila sredstva za finansiranje projekta „Zapošljavanjem do jednakosti“. Ovaj projekat realizovan je u toku 2017. i 2018. godine. Takođe, ovoj organizaciji je, po javnom pozivu br.11-11463 od 31.07.2018. godine, dobila sredstva za realizaciju projekta „Budi aktivan – zaposli se“.

Napominjemo da gore navedeni projekti podrazumijevaju slične vidove osposobljavanja lica sa invaliditetom.

Obzirom da je Zavod, kao što je navedeno, objavljivao više javnih poziva, u cilju uključivanja što većeg broja lica i obezbjeđivanja veće konkuretnosti uključenih lica, Zavod je Operativnim priručnikom za implementaciju projekata, propisao određene ograničenju u dijelu učešća ciljne grupe u projektima po javnom pozivu br.11-11463 od 31.07.2018. godine.

Naime, Operativnim priručnikom je propisano da lice sa invaliditetom, kao učesnik projekta, ne može biti uključeno u više projekata. Takođe, lica sa invaliditetom koja su uključena u projekte po Javnim pozivima br. 11-3125 od 21.03.2017. godine, br.11-9112 od 07.08.2017. godine i br.11-896 od 22.01.2018. godine, ne mogu biti uključena u

projekte po ovom Javnom pozivu.

Izuzetno od ovog ograničenja, lica koja su završila svoje učešće u projektima po gore navedenim javnim pozivima, mogu biti uključena u projekte po ovom javnom pozivu, uz uslov da se ne uključuju u one projekte koji predviđaju istu ili sličnu obuku koju su pohađali u prethodnom projektu.

Ova ograničenja su propisana kako bi sredstva utrošena na realizaciju projekata imala svoju punu efektivnost i svrsishodnost“ – kaže se u pisanom odgovoru Fonda za profesionalnu rehabilitaciju.

Ipak ono što je diskutabilno je da li su upustva republičkog Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom u skladu sa međunarodnim i domaćim zakonima i ustavnim odredbama o pravu na rad i zaštiti ljudskih prava, što bi moglo da spada u djelokrug rada Ombusmana za ljudska prava Crne Gore i nevladinih organizacija koje se bave ovom tematikom.