Gubici vode u Crnoj Gori su alarmantni i iznose čak oko 60 odsto od ukupno potisnute količine vode

    2 meseca pre 237 pregleda Izvor: adria.tv

Voda, jedinstvena prirodna supstanca, ima sposobnost da se pojavljuje u sva tri agregatna stanja: čvrstom, tečnom i gasovitom. Na našoj planeti prisutna je stotinama miliona godina, a njena uloga u očuvanju života i održavanju ekosistema je neprocjenjiva. Crna Gora, sa svojim bogatim vodnim resursima, ima veliki potencijal za upravljanje ovim resursom, ali se suočava sa ozbiljnim izazovima, ocijenio je predsjednik odbora direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić.

“U vrijeme kada se istražuje nafta, takozvano “crno zlato”, čini se da nedovoljno razumijemo i koristimo vlastito “plavo zlato” – vodne resurse. Iako je Crna Gora ustavom definisana kao ekološka država, praksa u upravljanju vodnim potencijalima to ne odražava adekvatno. Jedan od najznačajnijih problema je upravljanje gubicima vode u vodovodnim mrežama. Prema zvaničnim podacima, gubici vode u Crnoj Gori su alarmantni i iznose čak oko 60 odsto od ukupno potisnute količine vode. To znači da skoro dvije trećine vode nikada ne stigne do krajnjih korisnika, što predstavlja ogroman gubitak i ekonomski problem”, naglasio je Lakušić u izjavi za portal Adria.

Procijenjuje se da ovi gubici vode koštaju Crnu Goru najmanje 34 miliona eura godišnje.

“Taj iznos mogao bi biti reinvestiran u unapređenje vodovodne infrastrukture, zaštitu vodoizvorišta ili razvoj novih tehnologija za efikasno upravljanje vodnim resursima. Razlozi za ovako visoke gubitke leže prvenstveno u dotrajaloj i zastarjeloj infrastrukturi, u koju se nije značajno ulagalo decenijama. Oštećene i propale cijevi, neadekvatno održavanje i slaba kontrola sistema doprinose enormnim gubicima vode. Međutim, postoje i pozitivni primjeri upravljanja vodnim resursima, kao što je Regionalni vodovod Crnogorsko primorje (RVCP). Ova kompanija uspijeva da drži gubitke vode na svega oko 7%, zahvaljujući modernoj infrastrukturi, ali i novim vodovodima starim svega 14 godina. U ovaj sistem uloženo je preko 100 miliona eura, što dokazuje da se adekvatnim ulaganjem i održavanjem infrastrukture može značajno smanjiti gubitak vode”, rekao je Lakušić.

Prema njegovim riječima, ovi podaci osvetljavaju samo jedan dio složene slike o tome koliko je važno upravljati vodnim resursima na održiv način.

“Voda, resurs koji olako uzimamo zdravo za gotovo, zapravo je luksuz koji se mora čuvati i zaštititi. Ne samo zbog ekoloških i ekonomskih faktora, već i zbog budućnosti generacija koje dolaze. Kvalitetno upravljanje vodovodnim sistemima, smanjenje gubitaka i očuvanje izvora vode postaju ne samo ekološki, već i ekonomski prioritet. Da dodatno razumijemo važnost ovog pitanja, potrebno je uvesti sveobuhvatne mjere za kontrolu gubitaka vode, modernizovati infrastrukturu i edukovati građane o vrijednosti ovog dragocjenog resursa. S obzirom na to da 80% ljudskog mozga i 66% ljudskog tijela čini voda, jasno je da se bez njenog očuvanja ne može zamisliti budućnost, ne samo Crne Gore, već i cijelog svijeta”, podvukao je Lakušić.

Ističe da su ključne mjere za poboljšanje upravljanja vodnim resursima modernizacija i obnova vodovodne infrastrukture, prioritetno ulaganje u zamjenu dotrajalih cjevovoda, uvođenje sistema monitoringa gubitaka, korišćenje savremenih tehnologija za praćenje curenja i kvarova u mreži; edukacija i podizanje svijesti građana, informisanje javnosti o značaju štednje vode i upravljanja resursima i prilagođavanje klimatskim promjenama, kao i razvijanje strategija za očuvanje vodnih resursa u kontekstu klimatskih izazova.

“Ove mjere su neophodne kako bi Crna Gora postala primjer održivog upravljanja vodom, usklađenog s njenim ustavnim ekološkim principima”, zaključio je Lakušić za naš portal.